Polska Grupa Zbrojeniowa do likwidacji? Nieoficjalnie: MON nie chce, by wpadła w ręce Sasina

Polska Grupa Zbrojeniowa, państwowa spółka skupiająca kilkadziesiąt firm związanych z branżą, może zostać zlikwidowana. To, według nieoficjalnych informacji, efekt tarć pomiędzy Mariuszem Błaszczakiem, szefem resortu obrony, a Jackiem Sasinem z Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jedna z największych państwowych spółek, skupiająca ok. 60 podmiotów zajmujących się wytwarzaniem uzbrojenia, pojazdów wojskowych czy części. Możliwe jednak, że gigant wkrótce zostanie zlikwidowany.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", PGZ wraz z Inspektoratem Uzbrojenia MON mają utworzyć nowy podmiot - Agencję Uzbrojenia.

Zobacz też: Eksperci programu "Studio Biznes" wyjaśniają, dlaczego kryzys demograficzny, który czeka Polskę, jest tak groźny. Okazuje się, że nawet zwiększona liczba urodzeń nie rozwiąże problemu.

Zobacz wideo

Nieoficjalne powody tej decyzji to efekt "walki o wpływy" wewnątrz rządu. W dzienniku czytamy, że Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony, ma być przeciwny przejęciu kontroli nad zbrojeniowym gigantem przez Jacka Sasina, który w nowym rządzie zajmuje się nadzorem nad spółkami Skarbu Państwa (szefuje Ministerstwu Aktywów Państwowych). 

Sama PGZ "nie komentuje spekulacji medialnych". 

Agencja Uzbrojenia - już o tym słyszeliśmy

Powołanie do życia Agencji Uzbrojenia nie byłoby zaskoczeniem dla ekspertów, bo już w zeszłym roku pojawiały się doniesienia o tym, że MON forsuje takie rozwiązanie. Jak informował serwis Defense24.pl, resort zamierzał powołać nowy podmiot już w roku 2018. AU miałaby działać na zasadzie zbliżonej do Agencji Mienia Wojskowego.

Jak może funkcjonować następca PGZ? To zdradził z kolei poseł PiS Michał Jach, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej działającej w poprzednim Sejmie. W 2018 roku stwierdził na łamach Polski Zbrojnej, że obecny system pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia wojskowego jest niesprawny, dysfunkcjonalny, drogi i mało efektywny.

"Agencja Uzbrojenia powinna być odpowiedzialna nie tylko za bieżące zakupy uzbrojenia, ale również sprzętu, który będzie nam potrzebny za lat dziesięć, piętnaście. Powinna więc mieć narzędzia finansowe, aby zlecić jego opracowanie. Rozrzucenie pieniędzy po różnych instytucjach, jak to ma miejsce obecnie, jest nieefektywne. Ile było projektów, w których porywaliśmy się na rzeczy zupełnie wojsku niepotrzebne, zbyt kosztowne? Ile takich, gdzie badania były przez jakiś czas finansowane, a potem przerywano płacenie? " - pytał poseł Jach.

Czytaj też: Rząd PiS "reanimował" Autosan. Dziś? 33 mln strat i śledztwo w sprawie zaniżania cen

Polska Grup Zbrojeniowa nie komentuje doniesień "Rzeczpospolitej" nazywają je "medialnymi spekulacjami".

Więcej o:
Komentarze (28)
Polska Grupa Zbrojeniowa do likwidacji? Nieoficjalnie: MON nie chce, by wpadła w ręce Sasina
Zaloguj się
 • j1200

  Oceniono 14 razy 14

  zniszczenie koncernu zbrojeniowego w imię tarć między dwoma nieudolnymi politykami PIS. Brawo wy!

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 12

  Nie spodziewałem sie ze degrengolada rządów PiS nastąpi tak szybko po wyborach. Wlasnie jesteśmy świadkami zmierzchu tej władzy choć wierzganie trupa bedzie trwało.

 • polak66maly

  Oceniono 11 razy 11

  wszystko co Sasin obejmie i tak bedzie do likwidacji.

 • pan.szklanka

  Oceniono 10 razy 10

  Jak się pisiory za łby wezmą, to zaczną mosty wysadzać, aby nie wpadły w ręce prominenta innej frakcji. Ziobro z Jakim zaadoptują dziecko na złość Gowinowi, Gowin z złość Jakiemu uzna teorię Darwina, a Pawłowicz podda się apostazji.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 10 razy 8

  No to żryjta pisiory szybciej bo się ściemnia.

 • srv14

  Oceniono 7 razy 7

  Mam nadzieje ,że sie pozabijają nawzajem wraz z duza liczbą swoich giermków a to wszystko z korzyścią dla Polski

 • czechy11

  Oceniono 6 razy 6

  Wszyscy wiemy ze ta grupa to zbieranina rożnej masci złodziei przy korycie. Szaber tam trwał i trwa i pozag4yzja sie aby nie dać sie oderwać. Degrengolada władzy PiS postępuje w trybie przyspieszonym.

 • zerozer52

  Oceniono 5 razy 5

  Misiewicz czy Sasin. Jeden ch....

 • romek_z_warszawy

  Oceniono 4 razy 4

  Powinna nazywać się Narodowa Agencja Uzbrojenia. Inaczej nie wróże sukcesów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX