Ile naprawdę zarabiają Polacy i kto "zawyża" średnią? Na te dane GUS trzeba było czekać dwa lata

GUS co dwa lata bliżej przygląda się wynagrodzeniom w Polsce, wyliczając medianę. Właśnie poznaliśmy te dane - według nich mediana wynagrodzeń wynosi niespełna 4095 zł brutto i rośnie najszybciej od dekady. Wiemy też, czyje pensje zawyżają średnią krajową - to dwie grupy, w tym "przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy".

Główny Urząd Statystyczny regularnie publikuje dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Informacje te, które poznajemy co miesiąc, nie oddają idealnie realiów płac w Polsce. Dotyczą przedsiębiorstw zatrudniających powyżej dziewięciu osób - nie uwzględniają więc najmniejszych firm ani "budżetówki".

Poza tym, podawana jest średnia, która wyliczana jest zarówno z zarobków zarządzających, jak i szeregowych pracowników. Pensje tych pierwszych mogą wynik zawyżać.

Ile zarabiają Polacy? GUS podał rzadkie dane o medianie

Ten ostatni problem rozwiązują dane o medianie wynagrodzeń (aczkolwiek także dotyczą jednostek zatrudniających więcej niż 9 osób). Mediana - GUS używa też określenia "środkowe miesięczne wynagrodzenie" - to coś innego niż średnia. Wskazuje kwotę, powyżej i poniżej której zarabia dokładnie po połowie Polaków. GUS publikuje je bardzo rzadko, raz na dwa lata. I właśnie je poznaliśmy.

Raport urzędu dotyczy danych dość historycznych, bo z ubiegłego roku. Wynika z niego, że w październiku 2018 r. mediana płac w polskiej gospodarce wyniosła 4094,98 zł brutto - to o ponad 900 zł mniej niż średnie wynagrodzenie w tym okresie, które wynosiło 5003,78 zł brutto. Poprzedni odczyt mediany, za październik 2016 r., był na poziomie 3510,67 zł i wtedy było to 800 zł poniżej średniej płacy.

Jeśli porównamy medianę za 2018 i za 2016 rok, to widać wzrost o 16,6 proc. To najszybsza dynamika wzrostu od 10 lat - wylicza Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W tym samym czasie średnie wynagrodzenie (czyli ten wskaźnik, który GUS podaje co miesiąc) wzrosło słabiej, o 15,1 proc.

"Dobra koniunktura na rynku, którą obserwowaliśmy w ostatnich latach, przełożyła się na najszybszy w ostatniej dekadzie wzrost mediany wynagrodzeń. Należy jednak podkreślić, że relacja mediany do średniej wynagrodzeń nie uległa większym modyfikacjom i nadal sięga ok. 80 proc." - czytamy w komentarzu eksperta PIE. 

Obecny odczyt pokazał natomiast, że średnie wynagrodzenie na przestrzeni 2016 i 2018 roku rosło z niższą dynamiką niż w przypadku mediany wynagrodzeń. Oznacza to przyspieszenie wzrostu płac na niżej płatnych stanowiskach. To z kolei stanowi potwierdzenie tezy o konkurencji na rynku pracy o niewykwalifikowane kadry, co jest efektem czynników podażowych

- komentuje dalej Andrzej Kubisiak.

Dwie trzecie Polaków zarabia średnią krajową lub mniej

W raporcie GUS można znaleźć wiele ciekawych wyliczeń. Na przykład:

  • 10 proc. zarabiających najmniej dostało wynagrodzenie brutto w wysokości maksymalnie 2224,17 zł;
  • z kolei 10 proc. najwyżej zarabiających ogółem otrzymało pensję brutto co najmniej w wysokości 8239,84 zł;
  • pensje w wysokości 50 tys. zł i więcej dostało 0,06 proc.;
  • prawie 2/3 ogółu pracowników zarabiało miesięcznie brutto tyle, lub mniej niż wynosiło przeciętne wynagrodzenie - czyli 5003,78 zł lub mniej.

GUS pokazał też, kto "zawyża", a kto "zaniża" wskaźnik przeciętnej pensji brutto - czyli ten, który poznajemy co miesiąc. Tylko dwie grupy zawodów w październiku 2018 r. miały ogółem wynagrodzenia wyższe niż średnia: przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy oraz specjaliści.

Kto 'zawyża' przeciętne wynagrodzenia?Kto 'zawyża' przeciętne wynagrodzenia? Źródło: GUS

Reszta odstaje in minus, w tym szczególnie słabo wygląda to w przypadku pracowników usług i sprzedawców oraz wykonujących prace proste - przy czym należy pamiętać, że ciągle chodzi o dane historyczne - za październik 2018 roku.

>>Zobacz też: Donalda Trumpa może wysadzić "quid pro quo". A to, co dzieje się wokół prezydenta największej gospodarki świata, ma wpływ na nas wszystkich:

Zobacz wideo
Więcej o: