Papierosy i alkohol droższe w 2020 roku. Sejm zgodził się na podwyżkę akcyzy

Sejm zgodził się na 10-procentową podwyżkę akcyzy. Oznacza to, że w 2020 r. wyroby tytoniowe oraz alkohol podrożeją. Sprawdzamy, o ile wzrosną ceny tych produktów, a także ile na podwyżce zyska budżet państwa.

Za nowelizacją ustawy zagłosowało 243 posłów, przeciw było 201, a 7 wstrzymało się od głosu. To pierwszy wzrost akcyzy od 2014 r. Wtedy stawka ta na alkohol etylowy podrożała o 15 proc., a na wyroby tytoniowe o 5 proc.

Zobacz wideo

Wyższa akcyza przyniesie 1,7 mld zł zysków

Wiceminister finansów, Leszek Skiba podczas czytania projektu ustawy poinformował, że głównymi powodami podwyżki akcyzy jest wzrost kosztów przeciwdziałania skutkom konsumpcji alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. - Proponowana indeksacja stawek akcyzy o 10 procent na używki nie wpłynie znacznie na podwyżki cen, które będą symboliczne - zapewnił Skiba. 

Zyski z podwyżki akcyzy szacowane na 1,7 mld zł zasilą budżet państwa. Sejm odrzucił propozycję posłów klubu PSL-Kukiz'15, którzy zaproponowali przeniesienie pieniędzy do Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Minister finansów zapewnia również, że podwyżki nie wpłyną na rozwój szarej strefy. 

>>> Dowiedz się więcej: Akcyza na e-papierosy już od stycznia? Rząd planuje poprawkę do przyjętej nocą ustawy

Papierosy i alkohol droższe o 10 proc. Ile dokładnie będą kosztować?

10 proc. podwyżka akcyzy dotyczy wyrobów akcyzowych, które są używkami, tj. wódki, piwa, wina, ale także napojów fermentowanych oraz wyrobów pośrednich. W przypadku wyrobów tytoniowych chodzi zarówno o papierosy, jak i susz tytoniowy. 

Szacunkowe wzrosty wybranych produktów po podwyżce cen według przewidzeń projektodawców ustawy:

  • wódka (0,5 l ) - wzrost o 1,14 zł (z VAT-em o ok. 1,4 zł)
  • piwo (0,5 l) - wzrost o 0,05 zł (z VAT-em o ok. 0,06 zł)
  • wino (0,75 l) - wzrost o 0,12 zł (0,15 zł)
  • wyroby pośrednie (np. wina porto 0,5 l ) - wzrost o 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł)
  • napoje fermentowane (wino owocowe 0,75 l) - wzrost o 0,12 zł (z VAT-em o 0,15 zł)
  • paczka papierosów (20 szt.) - wzrost o 1,02 zł 
  • paczka tytoniu do palenia (50 g) - wzrost o 1,69 zł
  • cygaro - wzrost o 0,40 zł
  • kilogram suszu tytoniowego - wzrost o 22,93 zł 

Akcyza nie dotyczy natomiast cydru oraz perry, jeśli moc alkoholu nie przekracza 5 proc. Celem tego wyjątku jest wspieranie krajowego sadownictwa.

Więcej o: