ZUS. Mniejsi przedsiębiorcy zapłacą niższe składki. Mogą to zrobić BLIK-iem

Od 1 stycznia 2020 r. mniejsi przedsiębiorcy będą płacić niższe składki do ZUS. Muszą oni jednak spełnić szereg wymagań. Ponadto, wprowadzona została możliwość płacenia składek BLIK-iem.

Nowelizacja ustawy, która wejdzie w życie wraz z początkiem 2020 r., jest pozytywną zmianą dla najmniejszych firm. Nowe przepisy dotyczyć będą 320 tys. przedsiębiorców - podaje "Rzeczpospolita".

ZUS. Mniejsze składki dla mniejszych przedsiębiorców. Będzie je można opłacić BLIK-iem

Według nowych przepisów przedsiębiorcy, których przychody w 2019 r. nie przekroczyły 120 tys. zł, a dochody 72 tys. zł, zapłacą ZUS-owi znacznie mniej. Obniżki maleją w zależności od dochodu. Jak wylicza "Rz", w przypadku miesięcznego dochodu w wysokości 1500 zł składka wyniesie 246,80 zł miesięcznie (mniej o 745,50 zł od pełnej składki). Natomiast przy dochodzie rzędu 5000 zł będzie to już 791 zł (mniej o ponad 200 zł miesięcznie). W obu przypadkach w skali roku mowa jednak o znacznych oszczędnościach.

Należy pamiętać, że zmiana przepisów dotyczy jedynie ubezpieczeń społecznych. Ponadto, by móc skorzystać z nowych przepisów, trzeba spełnić szereg wymagań. Po pierwsze, przedsiębiorca musi prowadzić firmę przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku. Nie może być również płatnikiem VAT, jeśli rozlicza się na karcie podatkowej. Z ulgi nie mogą skorzystać osoby, które działalność gospodarczą wykonują na rzecz byłego pracodawcy, bądź mają inne źródła utrzymania. 

Zobacz wideo

Wnioski można składać od 1 do 31 stycznia przyszłego roku. Ulga ma dotyczyć 320 tys. przedsiębiorców, którzy, według szacunków rządu, mogą zaoszczędzić łącznie 1,3 mld zł. Skorzystać z niej będzie można jedynie przez 3 lata.

Nowelizacja ustawy wprowadza również możliwość opłacania składek kartą bądź przelewami natychmiastowymi. Ponadto, możliwość prowadzenia systemu mają nowe podmioty np. płatności mobilne BLIK czy system płatności BlueCash.

>>> Czytaj także: Obietnice PiS finansowane z funduszu dla niepełnosprawnych. Sejm przyjął ustawę. Teraz czas na Senat

Więcej o: