Drezno. Włamanie do królewskiego skarbca w Niemczech. Co złodzieje mogli z niego ukraść?

Drezno. Do włamania i kradzieży wartych nawet miliard euro klejnotów doszło w poniedziałek 25 listopada w godzinach porannych. Informujemy, jakie słynne dzieła sztuki mogły zostać skradzione z galerii "Zielone Sklepienie" w Dreźnie.

Złodzieje włamali się do słynnej galerii sztuki "Zielone Sklepienie" w Dreźnie ok. godz. 5 nad ranem. Na razie nie wiadomo, co dokładnie ukradli włamywacze, ale według niemieckich mediów jest to największa kradzież tego typu po II Wojnie Światowej. Mowa o klejnotach wartych setki milionów, a nawet miliardzie euro

Drezno. Włamanie do królewskiego skarbca. Co w nim się znajdowało?

Zielone Sklepienie (niem. Grünes Gewölbe) to galeria sztuka funkcjonująca od 1721 r. znajdująca się na zamku w Dreźnie. Rozkaz o przebudowie i udostępnieniu zasobów skarbów publiczności wydał w elektor saski i król Polski August II Mocny. Przed włamaniem znajdowało się w nim kolekcja królów i elektorów saskich obejmująca 4 tys. dzieł sztuki, m.in. dzieła sztuki jubilerskiej, złotniczej, obiekty z kości słoniowej, drogocenne kamienie i brązy.

Co ciekawe, ze względu na ograniczoną przestrzeń na ekspozycji znajdowały się jedynie najcenniejsze klejnoty, których spora część została prawdopodobnie ukradziona.

Do najbardziej charakterystycznych eksponatów zalicza się:

  • Kąpiel Diany - misa przedstawiająca rzymską boginię w kąpieli, która powstała w 1705 r.
  • Murzyn ze szmaragdową płytą - rzeźba z drewna gruszkowego, która przedstawia Murzyna trzymającego płytę za skały, w której tkwią szmaragdy. Rzeźba powstała w 1724 r. 
  • Drezdeński zielony diament - największy zielony diament na świecie o masie 40,7 kr kupiony XVIII wieku przez Augusta III Sasa. 

Zielone Sklepienie posiada dwa piętra, na których znajduje się po 10 sal wystawowych poświęconych kolekcjom poszczególnych króli bądź bogatych rodzin. 

Zobacz wideo
Więcej o: