MSWiA zmieni nazwę 21 miejscowości w Polsce. Specjalne rozporządzenie wejdzie w życie w nowym roku

MSWiA wydało rozporządzenie, w którym zawarte zostały zmiany nazw ponad 21 miejscowości oraz blisko 200 innych miejsc, m.in. jezior.

Ministerstwo wydało rozporządzenie na podstawie wniosków rad gmin bądź wojewodów, które decyzję podjęły w oparciu o wcześniejsze konsultacje z mieszkańcami poszczególnych terenów. Korekta przepisów dotyczyć będzie łącznie 219 obiektów bądź miejscowości w 20 powiatach znajdujących w 10 województwach. Na tym terenie mieszka ok. 160 tys. mieszkańców.

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. i mogą wiązać się z pewnymi trudności dla mieszkańców tych miejscowości. "W niektórych przypadkach zmian nazw miejscowości zaistnieje konieczność wymiany dokumentów przez mieszkańców i przedsiębiorców miejscowości objętych projektowanymi zmianami" - czytamy w ocenie skutków rozporządzenia

MSWiA wydało rozporządzenie. Jakie miejscowości zmienią nazwy?

Przede wszystkim ustalono nazwy czterech miejscowości: Wrociszów Dolny-Kolonia, Dęby Wolskie-Kolonie, Łaniewo-Leśnictwo oraz Przydatki Dmienińskie. Zniesiono przy tym nazwy trzech miejscowości: Gołaszów (województwo dolnośląskie) a także Łaniewo i Zwierzyniec (obie w powiecie lidzbarskim w województwie warmińsko-mazurskim). Przyczyny decyzji są zależne od indywidualnych uwarunkowań, najczęściej wynika to z przestarzałej nazwy bądź faktu wchłonięcia miejscowości przez inną wieś bądź miasto. 

>>> Dowiedz się więcej: Powstają nowe miasta. Już za pół roku na mapie Polski może przybyć pięć kolejnych

Zmian nazw mogą spodziewać się natomiast mieszkańcy 21 miejscowości. Najczęściej chodzi o ich uproszczenie, tak jak jest to w przypadku wsi Grądy-Łazy (w 2020 r. Grądy). Poza wyżej wymienionymi korekta dotyczy 183 obiektów fizjograficznych (jezior, wzgórz czy łąk). Pełną listę znajdziemy na stronie legislacja.rcl.gov.pl.

Zobacz wideo