Na emeryturę po 35-40 latach pracy. Bez względu na wiek. Prezydent Duda ma pomysł na reelekcję

Możliwe, że Polacy będą mogli przechodzić na emeryturę już w wieku 53-58 lat. Takiego prawa domagają się związki zawodowe, a prezydent Andrzej Duda ma przedstawić ten postulat w walce o reelekcję. Emerytury stażowe były częścią kampanii w roku 2015, szybko okazało się jednak, że nie ma na nie pieniędzy.

Przed niewydolnością polskiego systemu emerytalnego przestrzegają nie tylko ekonomiści, ale i część polityków. Z oficjalnych danych ZUS wynika bowiem, że za mniej więcej cztery dekady wypłacane emerytury mogą wynosić równowartość 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz także: Polacy są namawiani do oszczędzania na emeryturę. Czy PPK uratują nas od głodowych świadczeń?

Zobacz wideo

Emerytury po 35-40 latach pracy - bez względu na wiek? To może być postulat Dudy

Możliwe jednak, że w systemie emerytalnym czekają nas potężne zmiany. "Rzeczpospolita" ustaliła, że prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej zamierza powrócić do postulatu, który zaprezentował w roku 2015. Chodzi o emeryturę uzależnioną od stażu pracy, nie od wieku. Kobiety byłyby uprawnione do świadczenia po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni 40.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku Andrzej Duda w kampanii wyborczej obiecywał m.in. obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu i wprowadzenie kryterium stażu pracy dla emerytów.

Związkowcy popierają, pracodawcy chcą rozmawiać

Postulat, który na sztandar kampanii wyborczej ma wciągnąć Duda nie jest nowy. Związki zawodowe domagają się takiego rozwiązania od lat. Dlatego emerytury stażowe mają pełne poparcie NSZZ "Solidarność" i OPZZ.

Czytaj też: Były wiceminister pracy radzi przyszłym emerytom "zapiąć pasy". "Nie zaszkodzi mieć dużo dzieci"

Do rozmów na ten temat są też gotowe organizacje pracodawców - takie stanowisko zaprezentowały na Radzie Dialogu Społecznego.

Rząd twierdził, że nie ma na to pieniędzy

Andrzej Duda spełnienie postulatu z roku 2015 próbował wymóc na rządzie. Jego pomysł rozbił się jednak o jeden zasadniczy problem: brak pieniędzy. "W budżecie nie ma pieniędzy na realizację tego postulatu" - mówił w 2016 roku wiceminister pracy Stanisław Szwed. Rozwiązanie to miało zostać uchwalone razem z obniżeniem wieku emerytalnego.

Więcej o:
Komentarze (325)
Na emeryturę po 35-40 latach pracy. Bez względu na wiek. Prezydent Duda ma pomysł na reelekcję
Zaloguj się
 • przewooz

  Oceniono 99 razy 87

  To już nawet brak słów, żeby to komentować.
  Najlepiej w ogóle nie pracujmy. Rząd znajdzie na to pieniądze. Przecież wystarczy nie kraść, a nam się te emerytury bez odkładania składek po prostu należą.

 • komercyjny02

  Oceniono 70 razy 64

  W sąsiednich Niemczech osoby urodzone po 1964 roku przechodzą na emeryturę w wieku lat 67 (tak kobiety jak mężczyźni). Jedyny znaczący wyjątek to możliwość przejścia na pełną emeryturę w wieku lat 63 ale pod warunkiem, że się pracowało (i opłacało składki) przez 45 lat.
  No ale wiadomo: Niemcy są głupi i biedni. Nie to co my, Polacy - mądrzy i bogaci!

 • daxx71

  Oceniono 34 razy 32

  Naprawdę, należy zamknąć na UJ wydział prawa. Bo to co oni tam wypuszczają to przechodzi ludzkie pojęcie. Same orły prawnicze.

 • tcas

  Oceniono 24 razy 22

  Kolejna iluzja i oszustwo w imię partyjnych interesów PiS'du urzędnika na prezydenckim stolcu.

 • niktwazny126

  Oceniono 27 razy 21

  Proponuję przepracować 10 lat, w tym ze trzy lata na zwolnieniu, i na emeryturę. Co mamy sobie żałować? Przecież u nas najlepiej żyje się tym, których największą zaslugą "zawodową" jest rodzenie dzieci.

 • marywil2012

  Oceniono 25 razy 21

  hehe. niczym nie ryzykuje. ostatnia kadencja, więc może naobiecywać nawet sztabki złota dla każdego miesięcznie Później będzie i tak podpisywał wszystko jak leci, a po skończonej "pracy" pojedzie na narty i tyle go widzieli. widzę, że pis jednak ostro wziął sie do roboty za niszczenie polski. brawo. putin już się trzęsie z radości. pytanie kto będzie utrzymywał utrzymywał system dla tych co 50 skończą za 10-20 lat. Stawiam na imigrantów.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 21 razy 19

  BZDURA TOTALNA !!!!!!!!!!
  "Kobiety byłyby uprawnione do świadczenia po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni 40".
  Tak więc, kobieta która przepracowała np 34 lata i płaciła składki, po utracie pracy
  NIGDY NIE OTRZYMA EMERYTURY !!!!! A ZUS jej pieniądze "zajuma" ...

 • hipo krater

  Oceniono 22 razy 18

  Dwa dni temu byly minister w rzadzie PIS przekonał ,że wcześniejsze emerytury , które wprowadził są katastrofalnym pomysłem, który doprowadzi do tragedii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX