Lotnisko w Radomiu z kolejnym opóźnieniem. Według nowych wytycznych, gotowe będzie najpóźniej w 2022 r.

Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok odnośnie przetargu na budowę nowego terminalu na lotnisku w Radomiu. Uznano, że czas przeznaczony na realizację inwestycji był niedoszacowany. Prezes PPL poinformował, że terminal będzie gotowy najpóźniej latem 2022 r.
Zobacz wideo

Jak informuje portal Twój Radom, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego “Porty Lotnicze” Mariusz Szpikowski wypowiedział się na temat decyzji Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), dot. wydłużenia planowanego czasu na budowę lotniska w Radomiu. Pierwotny przetarg zakładał, że na realizację inwestycji potrzeba ok. 1,5 roku, ale trzy firmy odwołały się do KIO, twierdząc, że nie jest to wystarczający czas na budowę terminala. PPL wydłużyło go do 20 miesięcy, ale wyrokiem KIO, przystępujące do nowego przetargu przedsiębiorstwa ostatecznie na realizację projektu dostaną 26 miesięcy. Tak skomentował to prezes PPL:

Kroki PPL-u są konsekwentne. Konsekwentnie budujemy lotnisko, lotnisko w Radomiu powstanie. Decyzją KIO jesteśmy jedynie w stanie wydłużyć czas trwania realizacji terminala. KIO nakazało nam okres 26-miesięczny, mimo zakładanego wcześniej 20-miesięcznego. Jest to okres bardzo długi. Podobne inwestycje, np. w Lublinie realizowano w 12 miesięcy, nieco wcześniej w Gdańsku w 22 miesiące budowano bardziej skomplikowany obiekt. Niestety na rynku jest coraz więcej projektów, w tej chwili wykonawcy wykonują bardzo dużo projektów jednocześnie, stąd też duża niechęć do ryzyka i takie przeciąganie terminów

Jeśli zostanie przekroczony termin 26 miesięcy, to lotnisko ma zostać otwarte w połowie sezonu letniego 2022 roku, na przełomie lipca i sierpnia

Za wcześniejsze ukończenie przebudowy lotniska w Radomiu uwzględniono premie.

Szpikowski wspomniał też, że jest to paradoksalnie prosta inwestycja i jej ukończenie jest możliwe w tak krótkim czasie, jaki przewidywał pierwszy przetarg. Prezes PPL uważa, że problemem jest sytuacja rynkowa, wynikająca z liczby projektów jakie jednocześnie realizuje wykonawca. Możliwe jest jednak, że prace nad terminalem zostaną ukończone wcześniej, ponieważ w umowie uwzględnione zostaną premie za wcześniejsze zakończenie prac nad terminalem. Te mogą podziałać motywująco na wykonawcę, co przyśpieszy roboty.

Więcej o:
Komentarze (26)
Lotnisko w Radomiu z kolejnym opóźnieniem. Według nowych wytycznych, gotowe będzie najpóźniej w 2022 r.
Zaloguj się
 • zlotto

  Oceniono 12 razy 12

  Jestem spokojny, jeśli to pis ma budowac to lotnisko to jest oczywistym, że ono nigdy nie powstanie. Z prostego powodu. Pokazcie mi co PIS zbudowal przez te 4 lata? Jedyne co umie to rozdac zaoszczone pieniedzae menelstwo na przepicie w zamian za glosy.

 • antykancelista73

  Oceniono 11 razy 11

  cudownie!!!! nie mogę się doczekać jak koło tego arcyważnego (sic!) powstanie upragniona stocznia im antoniego szmacierewicza obłakanego.....a wolska wstanie z kolan....

 • ps11111ps

  Oceniono 10 razy 10

  Proponuje "Lotnisko imienia katastrofy Smoleńskiej" Ta nazwa jednoznacznie pokazuje ekonomiczny sens inwestycji

 • ps11111ps

  Oceniono 9 razy 9

  Najgorsze jest to, że wykonawcy doskonale wiedzą, że się nie muszą starać. Mogą oddać najgorszego bubla jak tylko się da, bo i tak nikt nie zauważy. Na lotnisko przyleci 10 samolotów, odleci 10 i zamkną z powodu braku zainteresowania. Płyta lotniska choćby była z papieru wytrzyma ten ruch i nie zdąży się rozlecieć zanim ogłoszą śmiałe plany rozbudowy w 2030r. Nawet wygodniej będzie im zaorać to co teraz budują jak się samo zbiodegraduje po paru latach

 • 174pit

  Oceniono 8 razy 8

  Potiomkinowskie lotniska w Radomiu i Baranowie, potiomkinowski prom ze Stoczni Szczecińskiej, potiomkinowkie kanał przez Mierzeję Wislaną i pelnomorski port w Elblągu, potiomkinowskie osiedla w ramach hucpy Mieszkanie+, potiomkinowskie samochody elektryczne.
  Osiągnięcia pisiej władzy są doprawdy imponujące. Pinokio i jego polityczny Dżepetto z Ciemnogrodzkiej mogą być z siebie dumni.

 • hrkukus

  Oceniono 7 razy 7

  Więc do Egiptu wciąż dalej.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 9 razy 7

  Po co w ogóle lotnisko?
  Najlepiej za państwowe (nasze) pieniądze wybudować tam kościół i przekazać na biednych księży, żeby już bezdomni nie musieli im swoich aut oddawać.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 6 razy 6

  To lotnisko tak potrzebne,jak stacja PKP we Włoszczowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX