Ceny mieszkań w górę. Banki idą na kredytowy rekord Polski, "kwota niespotykana w historii sektora"

Jak donosi Związek Banków Polskich (ZBP), w III kwartale 2019 r. banki po raz kolejny przekroczyły dotychczasowe prognozy, udzielając większej liczby nowych kredytów mieszkaniowych. W 9 miesięcy wartość wszystkich udzielonych w tym segmencie kredytów osiągnęła poziom 87 proc. wyniku za 2018 r.

"Wszystko wskazuje na to, że cały rok 2019 będzie rokiem rekordowym pod względem rozmiarów akcji kredytowej. Kwartalne wzrosty obserwujmy także w sferze mieszkaniowej – więcej mieszkań oddanych do użytkowania, więcej rozpoczętych budów i tylko nieznacznie mniej nowych pozwoleń. Ceny transakcyjne na głównych rynkach ponownie wzrosły, podobnie jak ceny najmu komercyjnego" - podał ZBP, bazujący na raporcie AMRON-SARFiN, opisującym sytuację na rynku kredytów hipotecznych.

>>> Mieszkania i kredyty drożeją. Co będzie dalej? Sprawdź, co mówią o tym eksperci

Zobacz wideo

Chętnie inwestujemy w nieruchomości, 60 mld zł w kredytach

W opinii ekspertów, obecne tendencje makroekonomiczne sprzyjają dalszemu rozwojowi rynku nieruchomości w Polsce. Mieszkania nadal są postrzegane jako pewna inwestycja, a chętnych na własne "M" jest bardzo dużo. To, przy niskich stopach procentowych, przekłada się na wyniki sprzedażowe w rodzimej "mieszkaniówce". Banki w III kwartale udzieliły kredytów na łączną kwotę 16,874 mld zł, czyli sumę większą o 430 mln zł niż w poprzednim kwartale, co oznacza wzrost o 2,62 proc. Od początku lipca do końca września 2019 r. kredytobiorcy zawarli łącznie 59 707 nowych umów kredytowych tytułem nieruchomości mieszkaniowych - o 386 umów więcej niż w II kwartale bieżącego roku. Skutek? Zaciągnęliśmy więcej kredytów i na większe sumy. W porównaniu z rokiem 2018 liczba nowych umów kredytowych wzrosła o 14,7 proc., a wartość kredytów o 24,3 proc.

Mimo sygnalizowania przez banki zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów hipotecznych - m.in. poprzez stopniowy wzrost marży, poziom akcji kredytowej w III kwartale 2019 r. był najwyższy od 43 kwartałów i historii publikacji Raportów AMRON-SARFiN. Wyniki po trzech kwartałach na poziomie 87 proc. wyniku roku poprzedniego pozwolą za kilka tygodni ogłosić rekordową akcję kredytową sektora hipotecznego w roku 2019

- powiedział dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich

Osiągniemy poziom ok. 220 tys. kredytów na niespotykaną jeszcze w historii polskiego sektora bankowego kwotę 60 mld zł. To w głównej mierze efekt systematycznego wzrostu średniej wartości kredytu mieszkaniowego, która przekroczyła w trzecim kwartale br. wysokość 282 tys. zł i była wyższa o 8,8 proc. niż 12 miesięcy wcześniej

-dodał Furga. 

Coraz więcej nowych mieszkań

Powody do zadowolenia mają także deweloperzy. Dane GUS za III kwartał 2019 r. wskazują na dobrą koniunkturę na rynku pierwotnym. W tym czasie oddano do użytku 51 021 nowych mieszkań (wzrost o 8,31 proc. wobec II kwartału) i rozpoczęto budowę kolejnych 63 052 (wzrost o 2,50 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem). Jeśli dodamy do tego 71 736 wydanych pozwoleń na budowę, wiele wskazuje na to, że i pod względem branży deweloperskiej rok 2019 będzie także rekordowy.

4 proc. w kwartał - mieszkania coraz droższe

Wraz z większą liczbą umów kredytowych i coraz większymi sumami kredytów rosną także ceny samych mieszkań. Wzrost cen transakcyjnych niepokoi analityków, szczególnie tych, którzy obawiają się spowolnienia gospodarczego.

Jak sugerują bankowi analitycy, ceny mieszkań wzrastają już nie tylko z powodu coraz droższych materiałów budowlanych, większych cen gruntów, czy wzrostu kosztów pracy w sektorze budowlanym. Ich zdaniem nowym czynnikiem jest malejąca mimo wszystko realna oferta na rynku pierwotnym oraz krążąca po rynku opinia, że będzie ona jeszcze skromniejsza. Eksperci ostrzegają jednak, że być może, jest to opinia świadomie kreowana przez sektor deweloperski. 

Zmiany cen transakcyjnych mieszkań, a zwłaszcza stawek najmu na rynku najmu komercyjnego dają do myślenia. W okresie ostatnich czterech lat ceny mieszkań wzrosły średnio, w 7 monitorowanych przez Centrum AMRON aglomeracjach, o 21,5 proc. a stawki czynszu o 20,5 proc. Jednak rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym i różnice w poszczególnych aglomeracjach były rzeczywiście wysokie

- uważa dr Jacek Furga, członek ZBP

Według bankowych danych, tylko w III kwartale 2019 roku przeciętne ceny transakcyjne lokali mieszkalnych w największych polskich miastach skoczyły o ponad 4 proc. (średnia cena w Warszawie to w poprzednim kwartale 8 790 zł/m2). W odniesieniu do analogicznego okresu 2018 roku zanotowane wzrosty przeciętnej ceny transakcyjnej za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania wyniosły prawie 10 proc. Nie wiadomo, czy aktualna tendencja utrzyma się. Wiele będzie zależało od polityki kredytowej banków i zasobności polskich portfeli, na które wpływ może mieć choćby spodziewane spowolnienie gospodarcze.

Więcej o: