Ceny wieprzowiny gwałtownie w górę. "Kolejny rekord pobity", "To jeszcze nie koniec wzrostu cen"

Za Odrą ceny trzody chlewnej przekroczyły barierę dwóch euro za kilogram. Osiągnęła poziom z roku 2001. Od początku roku cena żywca w Niemczech wzrosła o niemal połowę, w całej UE o ponad jedną trzecią. Ceny żywności mogą w związku z tym pójść w górę. Tym bardziej że wedle analityków to nie koniec wzrostu.

Jakub Olipra, analityk Credit Agricole Bank Polska, zwraca uwagę na gwałtownie rosnące ceny trzody chlewnej. Na giełdzie VEZG (towarzyszenie grup producentów żywego inwentarza i mięsa) osiągnęły rekordowy poziom dwóch euro za kilogram. Wieprzowina drożeje w wyjątkowo szybkim tempie.

Kolejny rekord pobity. Ceny tuczników na giełdzie VEZG osiągnęły dzisiaj poziom dwóch euro za kilogram wspierane przez silny popyt ze strony Chin. To jeszcze nie koniec wzrostu cen, o ile ASF nie pojawi się w Niemczech

- stwierdził Olipra.

Na problem zwrócił też uwagę portal cenyrolnicze.pl. Podkreśla, że rok temu tuczniki za Odrą były wyceniane na zaledwie 1,36 EUR/kg. 

Na na początku roku w Niemczech za tuczniki płacono 1,3 EUR/kg. Gdyby ktoś wówczas stwierdził, że na przełomie listopada i grudnia doczekamy się ceny na poziomie 2 EUR/kg, to z pewnością włożylibyśmy taką teorię między bajki. Dziś niemożliwe stało się faktem

- zauważa analityk serwisu.

Od początku roku cena notowana na giełdzie VEZG wzrosła o ponad 43 proc. Tym samym zbliżyła się do poziomu z roku 2001. Dla całej Unii wzrost jest niższy, ale wyraźny - wynosi bowiem 36 proc. - donosi proplanta.de.

Analitycy podkreślają, że główną przyczyną wzrostu cen jest popyt ze strony Chin, które mają spore problemy wywołane wirusem ASF.

To będą najdroższe święta od dekady

Rosnące ceny żywca na Zachodzie mogą się po jakimś czasie przełożyć na ceny żywności w Polsce. Andrzej Gannter, prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności w programie "Studio Biznes" wyjaśniał, że Polacy wzrost poczują już podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj też: 20 padłych dzików w lasach w powiecie wschowskim. Będą przebadane pod kątem ASF

Cena samej tylko szynki jest bowiem wyższa o 100 proc. niż przed rokiem, a ogólny wzrost cen żywności wyniósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy 7-8 proc.

Więcej o: