PKP szuka maszynistów od zaraz. Wkrótce czeka nas załamanie w tej branży

Obecnie w PKP pracuje 17 tys. maszynistów, ale co czwarty zbliża się do wieku emerytalnego. Nowych rąk do pracy brakuje, więc wkrótce czeka nas poważna luka pokoleniowa. Rozwiązania tego problemu jednak nie widać.

Mimo pewnej poprawy, sytuacja na polskiej kolei wciąż daleka jest od normalności. Kolejnym istotnym problem okazuje się brak rąk do pracy. Obecnie brakuje tysiąca maszynistów pociągów osobowych i towarowych. W ciągu kilku lat sytuacja ulegnie znacznemu pogorszeniu, gdyż spora część pracowników tej branży jest w zaawansowanym wieku i odejdzie na emeryturę - ostrzega w rozmowie z RMF FM Tomasz Frankowski, rzecznik Urzędu Transportu Kolejowego.

Zobacz wideo

Maszyniści wkrótce zaczną odchodzić na emerytury. Luka pokoleniowa jest nieunikniona

Obecnie zatrudnionych jest 17 tys. maszynistów. Niedobór pracowników już obecnie stwarza pewne problemy, ale ciężko przewidzieć, jak rzeczywistość na kolei wyglądać będzie za kilka lat. Prawie 25 proc. maszynistów znajduje się w grupie wiekowej powyżej 55. roku życia i prędzej czy później odejdą oni na emeryturę. - To grupa ponad 4400 osób, w tej grupie są też osoby, które są już w wieku emerytalnym, jednak pozostały w zawodzie, ponieważ warunku zdrowotne pozwalają im nadal prowadzić pociąg - mówi Tomasz Frankowski w rozmowie z RMF FM

Luka pokoleniowa prawdopodobnie będzie się powiększać zwłaszcza, że brakuje chętnych do pracy na kolei. Ponadto, samo szkolenie maszynistów trwa 1,5 roku, więc nie istnieje możliwość szybkiego zasypania luki. Obecnie sytuacja jest niezła, braki kadrowa udaje się zastąpić poprzez nadgodziny, natomiast w przypadku odpływu 20-25 proc. pracowników jest to nierealne. 

Podobny scenariusz czeka transport drogowy, gdzie do 2030 r. może ubyć 40 proc. kierowców. Analitycy z PwC uznali, że rozwiązaniem tego problemu jest zatrudnianie kierowców ze Wschodu, a w dalszej perspektywie automatyzacja pojazdów. Być może w przypadku kolei to również mogłoby być wyjściem. 

Więcej o:
Komentarze (184)
PKP szuka maszynistów od zaraz. Wkrótce czeka nas załamanie w tej branży
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 29 razy 27

  Jeżeli nie napisaliście ile maszynisty zarabiają, to znaczy że ich w najbliższym czasie nie przybędzie.

 • macwies

  Oceniono 37 razy 23

  Kształcić fachowców niezbędnych dla państwa a nie darmozjadów na wydziałach teologicznych w państwowych uczelniach.

 • hrac

  Oceniono 26 razy 22

  To jest śmieszne i zastanawiające . Firmy nie zabezpieczyły sobie kadr !!! Ich przywódcy, dyrektorzy, prezesi , uważają się za świetnych !

 • pan.szklanka

  Oceniono 22 razy 20

  PKP nie myśli czterowymiarowo. Większość podróżnych dojeżdża koleją do pracy. Gdy Duda wygra to nie będzie dojeżdżać, bo będzie na emeryturach. Nie ma też ryzyka, że będzie podróżować rekreacyjnie, bo się z tych emerytur biletu nie kupi.

 • joankb

  Oceniono 18 razy 18

  Do niektórych zawodów nie ma powrotu.
  Do zawodu dorasta się w rodzinie, w szkole, obserwując otoczenie.
  Czy zawody kolejarza, pielęgniarki, nauczyciela cieszą się uznaniem społecznym? Średnio.
  Czy rodzice pomagając w wyborze szkoły/ścieżki zawodowej preferują te zawody? Nie.
  Czy w przestrzeni medialnej spotykamy te zawody? Nie, chyba że w negatywnym sensie (słabo zarabiający, przepracowani).
  No to czego chcecie?
  Był kiedyś etos kolejarza, dziś jest etos piłkarza.

 • gio0102

  Oceniono 18 razy 14

  na pewno zarobki ale też kto z młodych chce jeździć starym szmelcem po torach, pracować w archaicznej PZPR-PISowskiej kulturze organizacyjnej, mieć szefów z nadania partyjnego a nie fachowców, być mobbingowanym i mieć absurdalne rozkłady jazdy robione na ostatnią chwilę itd. Do dobrze zarządzanych firm znaleźliby się chętni, do PKP i innych państwówek - nic dziwnego, że ich nie ma.

 • qwertsol

  Oceniono 14 razy 10

  Absolutnie nikogo nie brakuje. Brakuje jedynie dobrych płac.

 • 2003stypa

  Oceniono 9 razy 9

  Pięknie, kuźwa pięknie. Lekarze-braki,pielęgniarki-braki, nauczyciele-braki...szpiegów ponoć też brakuje bo ABW już się ogłasza otwarcie w tym temacie to teraz maszyniści. Polityków w zasadzie też brak bo to co jest ....szkoda gadać. Jedynie głupoty w tym kraju jest aż nadto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX