Skradziony NIP, fikcyjne faktury i 20 mln zł straty podatkowej. KAS i policja zatrzymały oszustów

Dolnośląski oddział Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i radomska policja zlikwidowali grupę, która zajmowała się sprzedażą "lewych" faktur. Straty z tytułu niezapłaconego podatku oszacowano na nie mniej niż 20 mln zł. Sprawą zajmuje się wrocławska prokuratura.

Dzięki analizie danych plików JPK_VAT, Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu ujawnił mechanizm popełniania przestępstw związanych z ogłoszeniami typu "dam koszty" - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Dzięki kradzieży numeru NIP, sprawcy oferowali fikcyjne faktury, wykorzystując nieświadome i legalnie działające firmy. Na trop nielegalnej działalności pracownicy KAS i policji z Radomia wpadli we wrześniu. Śledztwem zajęła się Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

>>> Co to znaczy dobrze zarabiać? Zapytaliśmy Polaków. Sprawdź, co mówią

Zobacz wideo

Są zatrzymani za "lewe" faktury

W toku dochodzenia ujawniono listę ok. 1000 podmiotów, których dane były wykorzystywane do wystawienia "lewych" faktur. Straty podatkowe KAS oszacowała na co najmniej 20 mln zł. Czynnościami procesowymi objęto 29 podmiotów z 6 województw. Przeprowadzono 57 przeszukań miejsc prowadzenia działalności, sprawdzono sposoby przechowywania dokumentacji, a także miejsca zamieszkania osób podejrzewanych o kupno "lewych" faktur.

Zarzuty w sprawie usłyszało już 32 podejrzanych. Większość z nich przyznała się do popełnienia zarzucanych czynów i zobowiązała się do złożenia korekt deklaracji podatkowych. Wobec 2 osób sąd, na wniosek prokuratury, zastosował 3-miesięczny tymczasowy areszt. W odniesieniu do pozostałych osób zastosowano środki takie jak dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe na łączną kwotę przekraczającą 800 tys. zł

- podał resort finansów.

KAS zablokowała ponadto środki na kontach bankowych podejrzewanych o wyłudzenia skarbowe. Ich łączna kwota przekroczyła już pół miliona złotych. W oparciu o przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, urzędnicy KAS nałożyły dodatkowe blokady bankowe na kwotę 34 tys. zł.

Resort sprawdzi 80 tys. faktur

Ministerstwo Finansów postanowiło sprawdzić przedsiębiorców, czy płacą podatki. W tym celu resort zapowiedział, że zweryfikuje 80 tys. faktur na podstawie JPK VAT. Wszystko w ramach postawionej sobie za cel przez PiS walce z luką VAT i oszustwami podatkowymi. Oprócz kolejnych prób zaostrzania przepisów, resort będzie mógł w tym celi wykorzystać także działające od 2018 r. pliki JPK VAT. Pliki te wysyła każdy przedsiębiorca, który jest podatnikiem. To zbiór danych, w których zawarte są informacje dotyczące operacji gospodarczych firmy - każdego o miesiąca wysyła je ok. 1,6 mln podatników. Jak podało Ministerstwo Finansów, "Na podstawie JPK VAT za 2019 r. (styczeń-sierpień) zidentyfikowano 53 765 podatników, którzy w rejestrze zakupów ujęli faktury od 37 937 podmiotów niezarejestrowanych do VAT na kwotę prawie 2,7 mld zł".

Więcej o: