Już od grudnia 2019 r. część sklepów Top Market i również zarządzane przez PGS sklepy Minuta8 będą wdrażać dodatkowe usługi pocztowe. Pozwoli to sklepom PGS funkcjonować w niedziele niehandlowe. Podobne rozwiązania działają już w Żabce i sieci ABC.
Jak donoszą Wiadomości Handlowe, sieć PGS nie ukrywa, że swoje rozwiązanie wdraża w dużej mierze pod wpływem działań konkurencji. Według firmy właściciele sklepów sami zgłaszają potrzebę wdrożenia usług związanych z przesyłkami.
Usługi pocztowo-kurierskie w sklepach Polskiej Grupy Supermarketów są odpowiedzią na potrzeby partnerów Grupy oraz działania konkurencji w tym zakresie. Pilotażowy program, którego ewaluacja potrwa kilka miesięcy, prowadzony będzie w placówkach, które wyszły z inicjatywą poszerzenia swoich usług
- poinformowała sieć handlowa PGS.
Polska Grupa Supermarketów (PGS) liczy 600 sklepów, na które składają się m.in. Top Market, Minuta8, Delica. Firma jest obecna na polskim rynku od 17 lat, zatrudnia ok. 10 tys. pracowników oraz skupia się na małych średnich sklepach o powierzchni od 200 do 600 mkw. Jest dotowana ze środków UE, a w 2013 r. uruchomiła w Pruszkowie pod Warszawą magazyn centralny o powierzchni ponad 2,5 tys, mkw.
Prekursorem usług pocztowych w sklepach była Żabka. Według przepisów takie sklepy mogą być wyłączone z przepisów o zakazie handlu w niedziele. W popularnej sieci niewielkich placówek handlowych ta dodatkowa usługa szybko się przyjęła.
Pierwsze sklepy abc będą mogły uruchomić usługę jeszcze w listopadzie. Mamy nadzieję, że już niedługo właściciele sklepów i ich klienci odczują pierwsze korzyści z jej wdrożenia. Okres przedświąteczny to najważniejszy czas dla branży e-commerce, w którym sprzedaż online jest najwyższa w całym roku
- powiedział rzecznik prasowy Grupy Eurocash, Jan Domański.
Teraz do konkurencji dołącza PGS z placówkami Top Market i Minuta8. Możemy oczekiwać, że podobne rozwiązania zaczną wdrażać kolejne sieci, co w niedługiej perspektywie może sprawić, że zakaz handlu stanie się w praktyce martwym przepisem - przynajmniej w sektorze małych i średnich sklepów.
Wyraźnie niezadowoleni z wykorzystania przepisu o placówkach pocztowych w kontekście zakazu handlu są związkowcy "Solidarności". Na początku października przypomnieli, że oczekują od rządu zmian w prawie. Jako pomysłodawcy wprowadzenia niedziel niehandlowych, postulują uściślenie w prawie definicji "placówki pocztowej".
Takie sklepy jak Żabka wykorzystują lukę prawną, a przecież nie są placówkami pocztowymi
- taką opinię wyraził w rozmowie z "Super Expressem" działacz związkowy, Alfred Bujara. I dodał:
Będziemy wnioskowali o pilne zmiany. Posłowie powinni wrócić do zapisu z naszego projektu i placówka pocztowa powinna być całkowicie wyrzucona z ustawy.
Przed ostatnimi wyborami "Rzeczpospolita" donosiła, że poseł PiS Janusz Śniadek zapowiadał, że zmian w ustawie można się spodziewać, ale nie wcześniej niż po marcu 2020 r.