Niedziele handlowe 2019. Czy 1 grudnia  obowiązuje zakaz handlu?

Od ubiegłego roku wszyscy, którzy zostawiają robienie zakupów na ostatni dzień tygodnia, muszą  sprawdzać, czy w tym terminie wypada niedziela handlowa. Kiedy w grudniu będziemy mogli zrobić niedzielne zakupy w wielkich sklepach? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Niedziele handlowa w 2019 roku wypadają tylko raz w miesiącu. Rok temu było nieco lepiej, bo w miesiącu mieliśmy aż dwie takie niedziele. Od 2020 roku czeka nas jednak kolejne zaostrzenie przepisów i na większe zakupy w siódmym dniu tygodnia, będziemy mogli udać się jedynie siedem razy w roku.

Niedziele handlowe grudzień 2019. 1 grudnia trudno będzie zrobić przedświąteczne zakupy

Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych, w 2019 roku niedziela bez zakazu handlu wypada zawsze w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W związku z tym, zgodnie z nowym prawem, 1 grudnia duże sklepy takie jak Lidl, Biedronka czy Tesco oraz centra handlowe będą tego dnia zamknięte. Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero 15 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele - które sklepy mogą być otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje jednak wszystkich placówek: nie dotyczy on m.in. aptek, cukierni, stacji benzynowych, sklepów z pamiątkami oraz sklepów prowadzonych tego dnia przez właściciela lub jego rodzinę. Decyzja o tym, czy i w jakich godzinach sklepy te są otwarte zależą od osoby zarządzającej konkretną placówką.

W niehandlową niedzielę otwarte są także często sklepy franczyzowe takie jak Żabka czy Carrefour Express lub sklepy, które jednocześnie pełnią funkcję placówki pocztowej.

Więcej o: