ZUS. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki w 2020 roku

Wyższe prognozowane średnie wynagrodzenie w 2020 roku wpłynie na wzrost składek ZUS. Zmianę odczują wszyscy, ale najbardziej przedsiębiorcy, którzy zapłacą więcej aż o 10 proc.
Zobacz wideo

Wysokość poszczególnych składek na ZUS w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę obliczana jest na podstawie średniego wynagrodzenia w danym roku. Składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy, rentowe 8 proc., chorobowe 2,54 proc., natomiast wysokość ubezpieczenia wypadkowe jest zmienne w zależności od wykonywanego zawodu. W przypadku przedsiębiorców przelicznik jest bardziej skomplikowany, a wzrost wynagrodzeń dużo bardziej wpływa na wysokość składek. 

ZUS. Przedsiębiorcy ze składkami wyższymi o 10 proc. 

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", przedsiębiorcy będą musieli zapłacić składki na ZUS wyższe nawet o 10 proc. Wynika to z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, według której osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą zadeklarować konkretną kwotą na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe. Nie może być ona jednak niższa niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Prognozowany wzrost zarobków Polaków mocno uderzy w przedsiębiorców.

>>> Dowiedz się więcej: Fiskus coraz częściej blokuje konta przedsiębiorcom. Kilkunastokrotny wzrost przypadków w skali roku

W 2019 r. przeciętne wynagrodzenie wynosiło 4765 zł, w przyszłym roku wyniesie 5227 zł. Oznacza to wzrost składek dla przedsiębiorców o 9,7 proc., z 975 zł do 1069 zł. Warto zaznaczyć, że w wyliczeniach nie zostały zawarte składki zdrowotne - ich wysokość będzie znana dopiero w styczniu 2020 r. 

Mniejsi przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc ze strony rządu

Prognozowanych wzrostów składów częściowo będzie mogło 320 tys. mniejszych przedsiębiorców. Rząd wprowadził nowelizacje przepisów, według których firmy, których przychody. nie przekroczyły 120 tys. zł, a dochody 72 tys. zł, zapłacą ZUS-owi znacznie mniej. Wysokość obniżki zależna jest od osiąganych przychodów, ale mowa tu o obniżkach w wysokości kilkuset złotych. Chodzi jedynie o składki na ubezpieczenia społeczne. 

Więcej o:
Komentarze (34)
ZUS. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki w 2020 roku
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 18 razy 16

  A recesja powoli wkracza. Wzrost gospodarczy z 5% na 3,8% a to początek jazdy w dol

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 7

  To poczatek , wszystko pójdzie w gorę . Wzrosnie tez niedługo bezrobocie , z malych firm będa zwalniać , inne się zamkną .bo nie wszystkie moga podnieść ceny a koszty prowadzenia dzialałności rosną coraz szybciej od 4 lat .

 • optymistaa43

  Oceniono 9 razy 7

  Przedsiebiorcy,wiecie jak to dziala,zydkaczynski przepisal wszystko na martusie a syn zlodzieja ( 90 000 000 zl SOLIDARNOSCI ),jakie wyniesiono z banku w worku,kornel Morwiecki rozplynely sie, nie ma ich.przepisal wszystko na Zone.Ci biedacy zadnych podatkow nie placa a Was i ludzi ciezko pracujacych nimi gnebia.

 • Radek Musiol

  Oceniono 10 razy 6

  Glosowaliscie na PIS to macie z pustego to i Salomon nie naleje... głupi naród myślał że dostanie. Za 40 lat to dostanie ale głodowe emerytury to podziekujecie Kaczyńskiemu wielkiemu wodzowi i strategowi.

 • hejeczka

  Oceniono 4 razy 4

  Jak już zarżną tych jeszcze chcących pracować to potem będą żreć siebie nawzajem jak w Wenezueli.

 • m_finka

  Oceniono 4 razy 4

  Starsi ludzie mawiali, że łatwiej najeść się łyżką niż chochlą...
  Przyjdą podwyżki, a z nimi zaczną się zwolnienia i praca na czarno.

 • spyderman2

  Oceniono 3 razy 3

  piss okrada wszystkich Polaków mimo że tylko ci ciemni na nich głosowali

 • optymistaa43

  Oceniono 3 razy 3

  Wiem tylko jedno,Europa obroni sie napewno a Polska za prowadzenie swojej MOCARSTWOWEJ polityki zostanie na marginesie wielkich,europejskich kontraktow.Juz zaczal sie odplyw zamowien firm eueopejskich,to jest dopiero poczatek.Nie pomoze nawet to ze zydkaczynski wszystkim kieruje,cale zydowstwo swiatowe ma go dosc bo kurdupel otoczyl sie polskimi zlodziejami ,ktorzy kradna zbyt jawnie jak na zydowskiestandardy.

 • naproksen

  Oceniono 3 razy 3

  "Prognozowanych wzrostów składów częściowo będzie mogło 320 tys. mniejszych przedsiębiorców."
  ??? :/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX