Jarosław Kaczyński z niższą emeryturą. Polityk PiS i tak dostaje więcej, niż zarabia większość Polaków

Jarosław Kaczyński pobiera mniejszą emeryturę, niż w zeszłym roku. Dziś nie wiadomo jeszcze dlaczego ZUS zmniejszył świadczenie liderowi PiS, jednak większość polskich emerytów, a nawet pracujących i tak ma czego zazdrościć politykowi.

Jarosław Kaczyński, szef PiS, w 2019 roku otrzymuje z ZUS niższą emeryturę niż przed rokiem - twierdzi "Super Express". Polityk w oświadczeniu majątkowym złożonym na koniec poprzedniej kadencji Sejmu ujawnił, iż jego świadczenie wynosi 6454 zł miesięcznie. Tymczasem rok temu było to 6624 zł.

>>> Zobacz także: Marian Banaś "pod obstrzałem" polityków obozy władzy. Zapowiadają, że nie będą go bronić

Zobacz wideo

Jarosław Kaczyński spłacił spore długi

Finansowa sytuacja Jarosława Kaczyńskiego - oceniając ją na podstawie oświadczeń majątkowych - poprawiła się. Obecnie nie ma  w nim dwóch pożyczek. W dokumencie złożonym w roku 2015 widniał bowiem wynoszący 80 tys. zł dług. Pieniądze pochodziły od Janiny Goss, działaczki PiS i członkini zarządu powiązanej z Prawem i Sprawiedliwością spółki Srebrna.

Z oświadczenia Kaczyńskiego zniknęło też drugie zobowiązanie - 25 tys. zł pożyczki od Kazimierza Kujdy, byłego już szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szef PiS nadal ma pożyczkę

Prezesowi PiS pozostało do spłaty 112 tys. zł kredytu SKOK. Rok temu było to 127 tys. zł. Kaczyński pomnożył swój majątek, który teraz wynosi 71 tys. zł. Cztery lata temu było to 15 tys. zł.

Czytaj też: Marian Banaś złożył oświadczenie majątkowe. Co znajdziemy w dokumencie? Kamienicę?

Przez osiem miesięcy 2019 roku Jarosław Kaczyński osiągnął 63,2 tys. zł uposażenia poselskiego i 20 tys. zł. diety poselskiej. W najnowszym oświadczeniu majątkowym czytamy też, że jest właścicielem 1/3 domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Nieruchomość wyceniana jest na 1,5 mln zł.

Srebrna w oświadczeniu Kaczyńskiego

Warte podkreślenia wpisy dotyczące spółki Srebrna. Jarosław Kaczyński w oświadczeniu opublikowanym w czerwcu napisał:  "Posiadałem jednorazowo pełnomocnictwo do reprezentowania Fundacji Instytut Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych wspólników na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników Srebrna Sp. z o.o. oraz wykonywania prawa głosu z wszystkich przysługujących wspólnikom udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Posiedzenie to nie odbyło się, pełnomocnictwo zostało odwołane".

Z dokumentu opublikowanego na koniec kadencji Sejmu informacje o spółce Srebrna już jednak zniknęły.

Więcej o: