Wyrok TK pokrzyżuje plany PiS? Senat: Podwyżka akcyzy może łamać konstytucję

Senat alarmuje, że tempo wprowadzenia podwyżki akcyzy na papierosy i alkohol może łamać konstytucję. Powołuje się przy tym na wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany pod przywództwem Julii Przyłębskiej.

Senat wydał opinię dotyczącą ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z projektem przyjętym przez Sejm od 1 stycznia Polacy zapłacą więcej za papierosy i alkohol. Akcyza wzrośnie znacząco, bo o aż 10 proc.

Biuro Legislacyjne izby wyższej stwierdza, że szybkie tempo wprowadzania zmian "rodzi niebezpieczeństwo naruszenia konstytucyjnych standardów".

Wyższa akcyza wprowadzana w zbyt dużym pośpiechu? Senat przypomina o vacatio legis

"Z art. 2 Konstytucji, [...] wynika konstytucyjna zasada dostatecznie długiego okresu pomiędzy ogłoszeniem, a wejściem w życie ustawy." - czytamy w dokumencie. "Odpowiednia vacatio legis ma umożliwić adresatom ustawy zapoznanie się z nowymi regulacjami prawnymi i pozwolić im na dostosowanie się do zmieniającego się stanu prawnego"  - stwierdzają urzędnicy Senatu.

Senat wylicza, że zgodnie z Konstytucją ma 30 dni na rozpoznanie ustawy, a prezydent 21 na jej podpisanie. Zdaniem Senatu pominięcie zagwarantowanego prezydentowi terminu podjęcia decyzji co do podpisania ustawy zostało uznane przez Trybunał Konstytucyjny za wystarczającą przesłankę, by stwierdzić naruszanie konstytucyjne. Świadczy o tym wyroku z dnia 17 lipca 2019 r., (sygn. akt Kp 2/18).

Senatorowie postulują, by wyższa akcyza weszła w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie określonej, wskazanej w regulacji, liczby dni od dnia ogłoszenia zmian.

O ile wzrosną ceny? Papierosy i alkohol drożej

Akcyza na papierosy i alkohol miała wzrosnąć - wedle pierwotnych sygnałów płynących z rządu - o 3 proc. Ostatecznie jednak podwyżka osiągnęła aż 10 proc.

Według przewidywań projektodawców ustawy ceny poszczególnych używek wzrosną w następujący sposób: 0,5 litra wódki 40% vol. - 1,4 zł, 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - 0,06 zł, 0,75 litra wina i napoju fermentowanego - 0,15 zł, 20 sztuk papierosów - 1,02 zł, 50 gram tytoniu do palenia - 1,69 zł, cygaro o masie 10 g - 0,4 zł, 100 gram suszu tytoniowego - 2,29 zł, 100 gram wyrobu nowatorskiego - 3,38 zł.

Zaskoczenie budzić może fakt, że rząd planuje przyspieszyć w kwestii objęcia akcyzą płynu do e-papierosów. Początkowo zakładano, że ta regulacja wejdzie w życie dopiero w lipcu 2020 roku. "Rzeczpospolita" dowiedziała się jednak, że akcyza ma wejść w życie już od stycznia.

Warto przypomnieć, że w Senacie większość ma opozycja. Jest to pierwsza tego rodzaju sytuacja po 1989 roku - do tej pory wszystkie rządy mające większość w izbie niższej miały ją również w "izbie refleksji i zadumy".

Więcej o:
Komentarze (93)
Wyrok TK pokrzyżuje plany PiS? Senat: Podwyżka akcyzy może łamać konstytucję
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 29 razy 21

  Niedługo kacapy z PiS będą importować do Polski wódkę z Rosji :-)

 • syriusz.wila

  Oceniono 27 razy 17

  Ta podwyżka akcyzy ma służyć bimbrownikom z podkarpacia pomnażaniu zysków. Ukłon w strone elektoratu, wytwórców i konsumentów.

 • kukunapniu

  Oceniono 14 razy 14

  Zadziwiające w tym wszystkim jest to że TK pod przewodnictwem Przyłębskiej było zdolne do wydania jakiegoś orzeczenia

 • jtby

  Oceniono 15 razy 13

  Vacatio legis?! Zdziwiony jestem, że ktoś w Pisdonii używa tego pojęcia i wie co znaczy. Standardem jest raczej, że prawo działa wstecz, a uchwalane jest często w trybie: w nocy Sejm, rano Senat, w południe Prezydent - trzeba się spieszyć, bo szambo wybija.

 • ps11111ps

  Oceniono 12 razy 12

  Yarosławie! Naucz się raz na zawsze że skończyły się czasy przepychania ustaw przez Senat nocami

 • spyderman2

  Oceniono 13 razy 11

  w takim razie TW Przybłeda się wycofa z orzeczenia jeśłi kaczor jej każe przy rosole
  pisi burdel teraz nie trybunał. po depisizacji trzeba bedzie ich za to rozliczyć. duda też tam maczał paluchy

 • norman67

  Oceniono 13 razy 11

  No to teraz będzie miał PiS "izbę refluksu i zadymy". Można w życiu się sku..wić i spisieć, ale to drugie jest gorsze. Precz z kaczyzmem!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 14 razy 10

  I słusznie Senat nasz prawi ...
  Najpierw przygotowujemy projekt ustawy w komisjach. Potem debatujemy. Potem głosujemy. Potem przesyłamy do opinii Senatu. Potem dopiero do prezydęta !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX