W Sejmie rozdano nagrody na łączną sumę 3,5 mln zł. Większość nagrodzonych to pracownicy kancelarii

Jak podaje Fakt24, od początku roku do listopada 2019 r. Kancelaria Sejmu otrzymała nagrody pracownicze o łącznej wartości 3,5 mln zł. Dodatkowe świadczenia otrzymało 602 pracowników instytucji oraz 3 osoby z kadry kierowniczej.

Wypłacone nagrody nagrody za bieżący rok nie są ekwiwalentem niewykorzystanego urlopu, gratyfikacją wybitnych osiągnięć, czy rekompensatą niskiej płacy. Jak donosi Fakt24, pracownicy Kancelarii Sejmu zarabiają średnio 10 tys. zł miesięcznie. Nagrody zostały wypłacone tytułem wykonania standardowych obowiązków wynikających z zatrudnienia w sejmowej kancelarii. Nagrody otrzymały trzy osoby na stanowiskach kierowniczych oraz 602 pracowników kancelarii.

>>> Ekonomista o wydatkach socjalnych rządu: Groźne jest to, że to są wydatki na lata, nikt tego nie odbierze

Zobacz wideo

Kancelaria Sejmu zgarnęła 3,5 mln zł nagród

Z wypłaconej przez 11 miesięcy puli 3,5 mln zł nie każdy pracownik kancelarii otrzymał świadczenie na tę samą sumę. Najniższa nagroda pieniężna wyniosła 600 zł, najwyższa - 1,8 tys. zł.

W minionych 11 miesiącach odbyły się bardzo liczne wydarzenia o charakterze historyczno-społecznym, dyplomatycznym i jubileuszowym. Dodatkowo trzeba przypomnieć o zakończeniu VIII i rozpoczęciu IX kadencji Izby, co również jest momentem wymagającym ponadstandardowego zaangażowania kierownictwa i pracowników Kancelarii Sejmu

- argumentuje Centrum Informacyjne Sejmu w odpowiedzi na zapytanie serwisu.

Budżet Sejmy wyższy w 2020 r.

Tegoroczne nagrody dla Kancelarii Sejmu to tylko część wydatków. W przyszłym roku Sejm przewidział m.in. wzrost uposażenia posłów czy pracowników sejmowej kancelarii, a także wzrost wydatków na mieszkania poselskie, opiekę medyczną i loty czarterowe. Według informacji, do których "Fakt" dotarł w lipcu 2019 r., budżet na wydatki sejmowe w tym roku miał wzrosnąć o 50 mln zł w porównaniu z rokiem 2018. Wynika z tego, że w 2020 roku łączny koszt w skali roku wyniesie 575,6 mln zł - jeden dzień utrzymania Sejmu będzie kosztował podatników aż 1,6 mln złotych.