Niepewne losy Ostrołęki C. Polityka klimatyczna UE może zmusić Polskę do zmiany planów

Elektrownia Ostrołęka C wedle pierwotnych planów rządu ma zacząć działać w roku 2023. Gigantyczny blok oparty jest jednak o "schyłkową" technologię węglową, którą Unia Europejska stara się ze wszystkich sił zwalczać. Czy polityka klimatyczna UE zmusi rząd do zmiany planów dotyczących nowej elektrowni? Jadwiga Emilewicz goszcząc w studiu Gazeta.pl odpowiedziała na to pytanie.

Ostrołęka C ma być ostatnią elektrownią węglową, jaka powstanie w Polsce. Rząd chce wybudować trzeci blok będący częścią działającego od roku 1972 energetycznego giganta. Według planów ogłoszonych w roku 2018 nowa instalacja węglowa zostanie zbudowana przez konsorcjum firm GE Power i Alstom Power Systems. Wartość kontraktu miała wynieść 6,023 mld zł brutto, czyli 5,049 mld zł netto.

Polityka klimatyczna UE zmusi do zmian ws. Ostrołęki C?

Los inwestycji nie jest jednak pewny. Jadwiga Emiliewicz goszcząc w studiu Gazeta.pl wyjawiła, że być może rząd będzie musiał zweryfikować swoje plany.

Czy my dokończymy ten projekt w takim kształcie, czy to nie będzie wymagało korekty z racji polityki klimatycznej Unii Europejskiej, to jest decyzja, która jest do podjęcia w ciągu najbliższego pół roku.

- stwierdziła.

Czy inwestowanie "w technologię schyłkową" ma sens, skoro koszty będą rosły?

Minister rozwoju została też spytana o to czy ma ekonomiczny sens stawianie na technologie, która jest obarczona rosnącymi kosztami. Za emisję dwutlenku węgla trzeba bowiem płacić - wzrost opłaty był zresztą jedną z głównych przyczyn wzrostu cen prądu w roku 2018. "Zdajemy sobie sprawę jak wygląda struktura cen za energię elektryczną - podkreśliła Emilewicz.

Wyjaśniła też, że polityka nowej Komisji Europejskiej, a także widoczne zmiany klimatu, wymaga zmiany struktury energetycznej. Minister rozwoju zastrzegła jednak, że koszty zmiany modelu pozyskiwania energii również będą wysokie.

Finansowanie Ostrołęki C problematyczne

Zarząd Energi, współwłaściciela Ostrołęki, w odpowiedzi na pytania akcjonariuszy dotyczące nowego bloku stwierdził, że "skala inwestycji stanowi znaczne wyzwanie dla zamknięcia jego finansowania". W komunikacie czytamy też, że "trwają prace prowadzące do pozyskania finansowania zewnętrznego." Z planów finansowania nowego bloku wycofała się Polska Grupa Energetyczna.

Czytaj też: Budowlana spółka mocno rośnie na giełdzie. Prezes zaskoczył informacją o wielkim przetargu

Minister Emilewicz przyznała, że koszty budowy Ostrołęki C mogą sięgnąć na 8-9 mld zł. Według pierwotnych planów miała działać od roku 2023.

Ostrołęka nie jest jedyną dużą inwestycją planowaną przez rząd. Równolegle mają się toczyć prace nad Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Więcej o:
Komentarze (62)
Niepewne losy Ostrołęki C. Polityka klimatyczna UE może zmusić Polskę do zmiany planów
Zaloguj się
 • chiton

  Oceniono 5 razy 5

  najważniejsze ,że bracia radziwiłowie się obłowią/zasiadają tam w jakiejs radzie czy zarządzie

 • krzysiozboj

  Oceniono 4 razy 4

  Dogadać się z Białorusinami, zakontraktować u nich nawet więcej niż 1GW mocy z atomówki, wpisać to w nasz mikst energetyczny i kilka pieczeni na jednym ogniu. Ale niestety, ponoć za obietnicę veta Litwy czy przepychankach z Brukselą, obiecaliśmy im bojkotować białoruską atomówkę.
  A jeśli nie, to jedną z pierwszych naszych atomówek gdzieś niedaleko szybko lokować.

 • kuba_wu

  Oceniono 4 razy 4

  Zlikwidowano ministerstwo energii, Tobiszowski, zwolennik górnictwa i Ostrołeki - sracił stanowisko, i natychmiast PGE zrezygnowała z projektu.
  Ciekawe czy i Energa to zrobi. Przez 7 lata miała 7 prezesów lub p.o. Podobno właśnie dlatego że też się stawiali Tobiszowskiemu w kwestii sensu tej inwestycji.

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 4

  Głosującym wiernie na PiS mieszkańcom zasyfionej śmierdzącymi na 10 kilometrów zakładami celulozowniczymi Ostrołęki, już i tak NIC nie pomoże. Dlatego całe plany polityki klimatycznej, przerzucić trzeba na ratowanie Puszczy Kozienickiej, na skraju której, stoi taki sam truciciel :-)

 • jo81

  Oceniono 7 razy 3

  Koszt budowy firmy wiatrowej w polsce o mocy 1 MW to 7 mln zł. Czyli za ten blok c w Ostrolece można postawic farmy o mock 785 MW. Pewnie wiecej bo cena jaka padalem jest maksymalna za 1MW. hurtowo było by pewnie 1 GW. W strefie przybrzeznej gdzie nie trzeba placic za dzialki. A stocznie mogło by stawiac konstrukcje. Ale to Polska I ruski wungiel

 • kropka9991

  Oceniono 2 razy 2

  Poziom wody w Narwii, którą ta elektrownia ma się chłodzić, obniża się w tempie piorunującym. Tej elektrownii nie dałoby się nigdy uruchomić. Stąd te akrobacje jak wybrnąć z tej głupiej obietnicy, casus Banasia nie był wyjątkiem. Najpierw mówią, potem myślą, a i to nie zawsze.

 • 12w12

  Oceniono 1 raz 1

  W pobliskim CIEMNOGRODZIE wokol Ostroleki powinni skupic sie nad statystyka zachorowan na raka.

 • vargur09

  Oceniono 1 raz 1

  szybko niech sobie negocjują, bo z takim tempem to elektrownia powstanie a negocjacje nadal będą w toku....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX