Kobiety z rocznika 1953 z niekorzystnym werdyktem Sądu Najwyższego ws. emerytur. Mogą liczyć tylko na Sejm

Sąd Najwyższy stwierdził, że ustawodawca miał prawo zmienić przepisy, przez co emeryci nie mogli liczyć na korzystny przelicznik wysokości świadczeń. Decyzja sądu dotyczy 100 tys. emerytów.
Zobacz wideo

Według uchwały Sądu Najwyższego  z 28 listopada 2019 r. ustawodawca miał prawo zmienić przepisy. Werdykt wskazuje jasno: nowy sposób przeliczania emerytur dotyczy wszystkich osób, które złożyły wnioski po nowelizacji przepisów, czyli po 1 stycznia 2013 roku. SN zawyrokował ws. kobiety urodzonej w 1952 r., która na wcześniejszą emeryturę przeszła w 2008 r., a wiek emerytalny ukończyła cztery lata później, czyli przed wprowadzeniem przepisów. Emerytka złożyła wniosek o korzystne przeliczenie świadczenia dopiero w 2016 r. 

Taka decyzja jest niekorzystna dla 100 tys. emerytek, w tym kobiet z rocznika 1953, które teraz mogą liczyć tylko na dobrą wolę Sejmu - informuje "Rzeczpospolita"

Kobiety z rocznika 1953 wciąż liczą na korzystną decyzję

Przypominamy, że zdecydowały się one przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat. Przy tym cały czas pracowały i regularnie odprowadzały składki do ZUS, licząc na wyższą emeryturę. W wyniku nowych ustaleń otrzymały one świadczenie obniżone.

>>> Dowiedz się więcej: Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. O ile wyższe będą świadczenia w przyszłym roku?

Kobiety nie poddają się w walce o wyższe emerytury, zwłaszcza że dla władzy sądowniczej sprawa nie jest jednoznaczna. W marcu 2019 r. Trybunał Konstytucyjny zanegował ustawę i zobowiązał ustawodawcę do wycofania niekorzystnych przepisów. Cała sprawa została w tamtym okresie nagłośniona w mediach. W listopadzie br. Senat złożył projekt ustawy naprawiającej błąd legislacyjny. Ostatecznie o emeryturach kobiet z rocznika 1953 zdecyduje rząd. Na razie decyzji w tej sprawie nie ma. Pewnym jest jednak, że korzystna decyzja wiązać się będzie z wielomilionowym wydatkiem. 

Więcej o: