Fiskus ma nową broń w walce z wyłudzaniem VAT i zaniżaniem podatku. Zatrzymuje na potęgę

Konsekwencje wyłudzania VAT i zaniżania kosztów mogą być srogie nie tylko dla tych, którzy sprzedają tzw. "puste faktury". Przekonało się o tym 32 przedsiębiorców, których fiskus przyłapał na kupowaniu fikcyjnych kosztów. Wykrył ich, stosując nową broń.

Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu wykrył przedsiębiorców, którzy korzystając z ogłoszeń prasowych kupowali tzw. "puste faktury". Fiskus, jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", posłużył się narzędziami, którymi dysponuje od niedawna, by wykryć nieprawidłowości na łączną kwotę 20 mln zł. Oszust, który oferował zaniżanie kosztów i wyłudzanie zwrotów VAT, działał poprzez ogłoszenia.

>>> Zobacz także: Adrian Zandberg wie jak uzdrowić służbę zdrowia. Proponuje uszczelnić olbrzymią dziurę w podatkach. Nie chodzi o VAT

Zobacz wideo

JPK pokazuje oszustwa jak na dłoni, STIR zablokuje konto zanim się zorientujesz

Pierwszym narzędziem, po które sięgnęli urzędnicy, były pliki JPK_VAT, które każdy przedsiębiorca jest zobowiązany co miesiąc przesyłać do urzędu skarbowego. Zawierają one cyfrowy zapis wszystkich faktur i umożliwiają błyskawiczne wyłapanie powiązań pomiędzy podmiotami. Chodzi przede wszystkim o numer NIP, który musi wystąpić na każdej fakturze. Nieprawidłowości wskazują narzędzia automatyczne - urzędnicy nie muszą żmudnie przeczesywać danych.

Druga broń zastosowana w tej sprawie przez fiskus to STIR - System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej. Dzięki niemu środki na kontach osób zaangażowanych w proceder zostały błyskawicznie zablokowane. Fiskus zapewnił więc sobie ściągnięcie wszelkich możliwych należności, uniemożliwił wyprowadzenie pieniędzy.

Na skutek działań fiskusa prokuratura postawiła zarzuty łącznie 32 osobom. Wśród nich byli i ci, którzy faktury kupowali. Dwie osoby trafiły do aresztu.

Czytaj też: Ministerstwo Finansów chce ograniczyć obrót gotówki. Celem uszczelnienie systemu podatkowego i oszczędności

W pierwszym półroczu 2019 roku dzięki systemowi STIR fiskus zablokował na podejrzanych kontach 25 mln zł. To 2,5 raza więcej niż rok temu. Od stycznia do czerwca tego roku urzędnicy dokonali blokady 192 rachunków bankowych należących do 39 podmiotów

Więcej o:
Komentarze (36)
Fiskus ma nową broń w walce z wyłudzaniem VAT i zaniżaniem podatku. Zatrzymuje na potęgę
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 15 razy 13

  Prawie cała wieś pracuje na czarno i nie płaci ŻADNYCH podatków.
  BANASIOWA REPUBLIKA.

 • hejeczka

  Oceniono 13 razy 11

  To już chyba lepiej prowadzić kamienicę na godziny niż kupować jakieś lipne faktury...

 • ikmar

  Oceniono 13 razy 9

  Przedsiębiorcy kupowali koszty z ogłoszenia w gazecie. Radnemu z PO wrzucono w kopercie łapówkę do samochodu. Gawłowski przyjął łapówkę w Szczecinie, będąc w tym samym czasie na wczasach w Chorwacji. Lepper załatwiał odrolnienie nieistniejącej działki. Takie cuda tylko w Polsce pod rządami pisu.

 • gonzoe

  Oceniono 7 razy 7

  Ja mam za to świetną broń w walce z wyłudzaniem pieniędzy przez polski aparat skarbowy. Wyjechałem do Anglii i tutaj płacę podatki. Pracownicy tutejszego urzędu skarbowego są AUTENTYCZNIE pomocni, jeżeli ma się jakikolwiek problem. Należy zapłacić tyle ile się należy i ani pensa więcej. UK wspiera przedsiębiorców i pracowników, a nie niszczy ich.

 • luki.wawa

  Oceniono 15 razy 7

  Mogli zadzwonić do kryształowego Mariana

 • pieknyinaczej

  Oceniono 14 razy 6

  A ja proszę o jedną informację - ile z tych podejrzanych i zblokowanych kont zostało odblokowanych bo się okazało że nic się nie stało - kto zapłacił odsetki od nieprawnie przetrzymywanych pieniędzy ? Ile czasu ma skarbówka na nałożenie kary lub odblokowanie konta. Bo blokować w nieskończoność to chyba nie mogą?

 • tempa-dzida2

  Oceniono 14 razy 6

  To dlaczego ciągle na nic nie ma pieniędzy ?????
  Przepraszam. Na nagrody dla swoich zawsze starcza !!!!!!

 • rosomak1988

  Oceniono 5 razy 5

  Ha, ha 25 mln zablokowali. Tyle to Kobiety Mafii na waciki wydają. Mafii z Wołomina, bo tych z Pruszkowa nie liczę. Miało być uszcelnienie systemu na dziesiątki czy setki mld złotych, a wyszedł "mokry kapiszon"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX