Lotos rozpoczyna współpracę z Toyotą. Wkrótce na stacjach zatankujemy auta zasilane wodorem

Lotos oraz Toyota podpisały specjalny list intencyjny. Koncerny zamierzają pracować nad wykorzystaniem wodoru w transporcie samochodowym. W planach jest budowa m.in. stacji tankowania wodoru.
Zobacz wideo

List intencyjny można uznać za początek współpracy pomiędzy obiema firmami. Toyota i Lotos planują rozwijać wykorzystanie wodoru w transporcie samochodowym. Obie strony dostrzegają korzyści z wprowadzenia tej innowacyjnej metody, zwracając uwagę na to, że w ciągu kilku lat wodór stanie się paliwem przyszłości, a jego wczesna implikacja na polskim rynku może wiązać się z ograniczeniem kosztów.

Toyota i Lotos wybudują stacje tankowania wodoru

Jednym z głównych rzeczywistych celów jest budowa stacji tankowania wodoru, które planowo mają powstać już w 2021 r. - Będziemy jako pierwsi w Polsce produkować wodór o bardzo wysokiej czystości. Do tego czasu na pierwszych dwóch naszych stacjach chcemy też zbudować punkty ładowania samochodów tym paliwem, zaś Toyota jest jednym z dostawców, który takie samochody posiada. Chcemy upewnić się, że to, co przygotujemy, będzie spełniało wymogi rynkowe - mówi Marian Krzemiński, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS ds. inwestycji i innowacji.

W podobnym tonie wypowiedział się również przedstawiciel Toyoty, Andrzej Szałek, który zwrócił uwagę, że wodór można uznać za paliwo przyszłości również ze względu na to, że taka metoda napędu aut jest w pełni ekologiczna. Szczegółowa umowa o współpracy pomiędzy obiema spółkami powstanie już w I półroczu 2020 r.

>>> Czytaj także: Od 2020 roku opłata paliwowa w górę. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał dokument

Lotos posiada w tym momencie 500 stacji paliwowych w Polsce. Spółka wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. W tym momencie firma posiadająca nowoczesną rafinerię w Gdańsku zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. 

Więcej o:
Komentarze (8)
Lotos rozpoczyna współpracę z Toyotą. Wkrótce na stacjach zatankujemy auta zasilane wodorem
Zaloguj się
 • grzegorzek.pol

  Oceniono 1 raz 1

  I to mi się podoba. Wodór jako paliwo się sprawdza chociażby w Japonii. Toyota prężnie nad nim pracuje już od lat i przynosi to efekty.

 • eg.olsen

  Oceniono 4 razy 0

  Wodór to chyba ślepa uliczka, bo jego produkcja ma niską sprawność a przechowywanie jest kłopotliwe.
  - jeżeli mamy robić go z gazu - lepiej użyć gazu jako paliwa od razu
  - jeżeli mamy go robić z prądu z wiatraków czy słońca - to lepiej tym prądem ładować baterie (i znowu 40% zysku na sprawności).
  O ile dobra wróżka nie wynajdzie sposobu na bardziej wydjną produkcję wodoru i mniej uciążliwe magazynowanie - to na razie nie ma się czym podniecać.

 • grr-5

  Oceniono 1 raz -1

  Toyota ma JEDEN jedyny model auta wodorowego czyli Mirai.Przez 5 lat sprzedali 5 tys sztuk.Tyle Tesla produkuje modeli 3 w ciągu mniej niż tygodnia.Taki to oto "sukces" odnosi napęd wodorowy na świecie.Musk powiedział kilka lat temu że napęd wodorowy jest głupi i jak widać miał rację bo nikt na poważnie się za to nie bierze.

 • 213g

  Oceniono 1 raz -1

  W czerwcu stacja tankowania wodorem wybuchła w Norwegii po czym toyota zawiesiła na tamtejszym rynku sprzedaż samochodów wodorowych- rozumiem że w Polsce wolne sądy przyznają odpowiednio niższe odszkodowania więc bardziej się opłaca eksperymentować na Polakach.

 • gadolinn

  Oceniono 1 raz -1

  te auta na wodor to beda wchodzily w ten milion elektrykow, czy moze jest jakas dodatkowa pula ponad ten milion?

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy -2

  toyota ma Mirai i to chyba jedyny ich samochod , kosztuje 60 tys dolarow i jest bardzo drogi w eksploatacj, srednio zbiornik pomiesci 5 kg i zatankowanie kosztuje okolo 70 dolarow na 450 km, zbudowanie dwoch stacji to jaskolka przemian

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX