"Trzynastki" dla emerytów już w kwietniu. Rząd spieszy się z wprowadzeniem ustawy

Trzynaste emerytury mają być wypłacone już w kwietniu 2020 r. Wszystko zależy jednak od tempa wprowadzenia ustawy i przygotowania ZUS do wypłaty świadczeń.

Z wypłatą trzynastej emerytury rząd PiS chce zdążyć przed końcem wyborów prezydenckich, które odbędą się w maju 2020 r. Z tego względu już na początku pracy nowej kadencji Sejmu rządzący podjęli serię działań, która ma ich do tego przybliżyć - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz wideo

"Trzynastki" już w kwietniu 2020 roku? Wszystko zależy od tempa pracy nad ustawą

"Trzynastka" ma być wypłacona na podobnych zasadach jak w obecnym roku. Emeryci i renciści otrzymają więc wypłatę o równowartości najniższego świadczenia. Rząd pracuje również nad utrzymaniem obowiązującego dwutorowego systemu waloryzacji.

>>> Czytaj także: Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. O ile wyższe będą świadczenia w przyszłym roku?

Wciąż nie wiadomo jednak, czy plany o wypłacie trzynastych emerytur w kwietniu przyszłego roku zostaną zrealizowane. Istnieją obawy, że ustawa nie zostanie uchwalona, a ZUS nie zdąży z wypłatami przed zakładanym terminem. W poprzednim roku udało się to zrealizować dzięki ekspresowym pracom nad przygotowaniem rozporządzenia. Tym razem będzie to trudniejsze z tego powodu, że opozycja zyskała większość w Senacie, co może skutkować opóźnianiem wprowadzania niektórych ustaw. 

Trzynaste emerytury mają być finansowe z funduszu dla niepełnosprawnych. Co na to Senat?

Wyższa izba rozpoczęła pracę nad projektem ustawy PiS dotyczącej funduszu dla niepełnosprawnych. Nowelizacja zmienia jego nazwę na Fundusz Solidarnościowy. Z jego środków mają zostać sfinansowane niektóre obietnice rządu, w tym trzynasta emerytura. Według rozporządzenia Fundusz Solidarnościowy będzie mógł zaciągać pożyczki z budżetu państwa na wypłaty świadczeń. Taki zabieg pozwoli na uniknięcie zbyt dużego deficytu budżetowego, gdyż pożyczek nie wlicza się do wydatków państwa. 

Nowelizacja spotkała się ze sporą krytyką ze strony opozycji, która oskarżyła rząd o okradzenie osób niepełnosprawnych. Senat odrzucił projekt, co oznacza pierwsze poważne opóźnienie ws. wypłaty kwietniowych "trzynastek". 

Więcej o:
Komentarze (11)
"Trzynastki" dla emerytów już w kwietniu. Rząd spieszy się z wprowadzeniem ustawy
Zaloguj się
 • za_miske_ryzu

  Oceniono 3 razy 3

  Niedługo się okaże, że trzynastki w przyszłym roku będą wypłacane tylko niepełnosprawnym emerytom.

 • Borek Skorek

  Oceniono 1 raz 1

  Przedłużenie kadencji Maniaka będzie nas kosztowała.

 • jtby

  Oceniono 1 raz 1

  Kacze zwieracze puszczają. Tow. Mały wie, że jak nie kupi ciemniaków, to reelekcja dudarenta może pójść w PiSdu.

 • juklak

  Oceniono 1 raz 1

  Warunkiem koniecznym otrzymania trzynastej emerytury będzie okazanie karty do głosowania przed wrzuceniem do urny podczas wybrów prezydenckich. Tylko "prawidłowo" wypełnione karty będą uznawane.

 • wujekdolf

  Oceniono 1 raz 1

  eee kwiecień to za wcześnie - jeszcze zapomną żeby głosować na maliniaka...

 • tegepe

  Oceniono 1 raz 1

  To nie trzynastka, lecz tylko jej nędzny ułamek! Powinna się nazywać DODATKIEM DO EMERYTURY! Przyjmę go, jak wszyscy emeryci, ale PiSdowatego kandydata na prezydenta, jak i danego PiSdu nie poprę!

 • js08836

  0

  Nawet, gdyby mnie łotry dawały nawet 2000 ,to na marionetkę nie zagłosuję. Ciemnoto głosująca na dojną zmianę. Ta 13- ka jest tak skonstruowana, że każdy emeryt sam sobie ją finansuje. Waloryzacja 3.24 % to kpina ze schorowanych bezbronnych emerytów . Każdy doskonale wie że inflacja, jest na poziomie ponad 8 %. Sami się do tego przyznali, gdy dyskutowali bo waloryzacji 500+ bo spada siła nabywcza owych 500 zł. Mówiono o minimum 7.2 % . To było na początku października. A więc wystarczy waloryzacja na poziomie 5 % i mamy 13 -kę !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX