CBŚP rozbiło gang "dawców kosztów". Wystawili kilka tysięcy fałszywych faktur VAT

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali trzech "dawców kosztów", którzy oferowali przedsiębiorcom fikcyjne faktury, pozwalające na obniżenie wysokości podatku. Skarb Państwa stracił na ich działalności co najmniej 13 mln zł.

Zatrzymani to osoby związane z gangiem tzw. "dawców kosztów". Grupa ta oferowała przedsiębiorcom fałszywe faktury VAT, dzięki którym mogli oni obniżyć wysokość podatku. Z takich usług korzystają najczęściej małe i średnie firmy, ale coraz częściej posiłkują się nimi także duże przedsiębiorstwa. Za fałszywą fakturę trzeba zapłacić najczęściej około 5 proc. kwoty na niej wpisanej. Służby szacują, że w Polsce działa kilkadziesiąt takich gangów - informuje TVP Info.

 >>> Pitera: Mam 2 pytania do PiS. Jeżeli dostanę racjonalną odpowiedź, uwierzę, że chcą walczyć z luką VAT

Zobacz wideo

CBŚP zatrzymało trzech "dawców kosztów". Gang działał przez ponad dwa lata

Grupa zatrzymanych przestępców funkcjonowała na terenie Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia. Podejrzani kontrolowali ponad 200 firm, które wystawiały fałszywe faktury VAT. Gang działał co najmniej od stycznia 2017 roku do kwietnia 2019 roku i wystawił w tym czasie kilka tysięcy fałszywych faktur. Przez działalność tych konkretnych "dawców kosztów" Skarb Państwa stracił co najmniej 13 milionów złotych. 

- Faktury opiewały na znaczne sumy. Dotyczyły rzekomego obrotu towaru, np. materiałami budowlanymi czy złomem oraz usługami reklamowymi, doradczymi czy transportowymi. W ten sposób korzystające z usług grupy firmy mogły zaniżać wysokość podatku, który powinni zapłacić fiskusowi - mówią śledczy.

Więcej o: