Zgasł piec w Nowej Hucie. W krakowskiej stalowni pozostanie połowa z 3,5 tys. pracowników

W krakowskiej hucie zakończyła się 10-dniowa procedura zatrzymania i wygaszenia pieca, czemu przeciwne były związki zawodowe. Spółka Arcelor Mittal Poland zapewnia, że sytuacja ma charakter tymczasowy. W stalowni ma pozostać połowa z 3,5 tys. pracowników zatrudnianych w Nowej Hucie. Część pójdzie na tzw. "postojowe".

"ArcelorMittal Poland kategorycznie zaprzecza spekulacjom, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w ostatnich dniach, jakoby do tymczasowego wyłączenia wielkiego pieca w Krakowie miało dojść 25 października. Zarząd firmy nie podjął żadnych decyzji w tym zakresie" - pisała spółka ArcelorMittal Poland w oświadczeniu z 10 października. Miesiąc później spółka zmieniła zdanie. Decyzji o wyłączeniu pieca były przeciwne wszystkie związki zawodowe działające przy krakowskiej hucie. Wstrzymanie i wygaszenie wielkiego pieca w Krakowie trwało 10 dni.

Piec wróci, gdy będzie się opłacał

Jak podało Radio Kraków, połowa spośród 3,5 tys. zatrudnionych w krakowskiej hucie pracowników ma pozostać w stalowni Nowej Huty i zająć się pracami utrzymaniowymi. Część zostanie przeniesiona do zakładu w Dąbrowie Górniczej na podobnych lub tych samych stanowiskach. Kilkudziesięciu hutników z Krakowa będzie tymczasowo pobierać obniżone wynagrodzenie, czyli tzw. "postojowe".

ArcelorMittal Poland podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko co do chęci wznowienia pracy wielkiego pieca i stalowni w Krakowie, jak tylko warunki rynkowe poprawią się na tyle, że uruchomienie instalacji będzie ekonomicznie opłacalne

- podała spółka w komunikacie.

>>> Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens? Zapytaliśmy ekspertów. Sprawdź, co mówią

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (90)
Zgasł piec w Nowej Hucie. W krakowskiej stalowni pozostanie połowa z 3,5 tys. pracowników
Zaloguj się
 • franko66

  Oceniono 27 razy 21

  Bardzo podoba mi zostawienie pisiego elektoratu na lodzie.Dali się PiSowi i pinokio wykiwać.Teraz niech pincet plus od pisu proszą

 • marian-pazdzioch-syn-jozefa

  Oceniono 20 razy 18

  Czyli nie będzie bo ten piec po wygaszeniu trzeba wybudować w zasadzie od nowa bo nie można go od tak wyłączyć i za jakiś czas uruchomić jak typowej linii produkcyjnej.

 • c.t.k

  Oceniono 17 razy 15

  Eeeech, gdyby tak można było z kopalniami. W Polsce 180 000 górników wydobywa 65 mln. ton węgla, w Australii 30 000 górników wydobywa tych ton 300 mln.

 • justas32

  Oceniono 21 razy 15

  Suweren nigdy nie zrozumie że działalność gospodarcza musi się opłacać ...

 • jurand48

  Oceniono 17 razy 15

  Robotnicy ……. idzie przed komitet ….sekretarz zadzwoni i włączą !!!!

 • f451

  Oceniono 12 razy 12

  Wywalonym na bruk powiedzialbym - chcieliscie PiS ? no to go macie ....

 • hens

  Oceniono 11 razy 11

  A wiecie ile będzie kosztować powtórne odpalenie tego pieca ?
  Drożej niż podtrzymanie jego działania !
  Powiedział bym, ze chodzi o likwidację tego wydziału huty, dla dobra materialnego dyrekcji i oczywiście rady nadzorczej !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX