Najniższa emerytura wynosi zaledwie 30 gr. Zaskakujące dane ZUS z Dolnego Śląska

Najniższa emerytura na Dolnym Śląsku wynosi 30 gr. Otrzymuje ją emerytka z Wrocławia, która przepracowała w życiu cztery miesiące. Rekordzistą jest natomiast 72-latek, którego świadczenie wynosi 13 tys. zł.
Zobacz wideo

Temat złej kondycji systemu emerytalnego wraca od lat jak bumerang. Wielu ekspertów zauważa, że już za kilkanaście lat przyszli emeryci będą otrzymywać emerytury głodowe. Najnowsze dane z Dolnego Śląska pokazują natomiast, na jakie kwoty mogą liczyć osoby, które przez większość życia nie były aktywne zawodowo. 

Najniższa emerytura wynosi 30 gr. Rekordzista może liczyć natomiast na ponad 10 tys. zł 

Emerytka z Wrocławia przepracowała w życiu zaledwie 4 miesiące, odkładając przez ten czas 80 zł. Obecnie może liczyć na świadczenie w wysokości 30 gr. W powiecie wałbrzyskim najniższa emerytura wynosi natomiast 1,89 zł. Dla porównania rekordzistą jest mieszkaniec Wrocławia, który co miesiąc otrzymuje 13 tys. zł. Przeszedł on na emeryturę w wieku 72 lat po przepracowaniu 53 lat. Należy pamiętać, że każdy rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi świadczenie o ok. 8-10 proc. 

Emerytury w 2020 roku. Za rok emeryci mogą liczyć na wyższe kwoty

Według szacunków waloryzacja emerytur w 2020 roku wyniesie 3,24 proc., co jest sporym wzrostem względem ubiegłego roku. Najmniej otrzymujący emeryci będą mogli liczyć na świadczenia wyższe automatycznie o 70 zł. W 2018 r. średnia emerytura wynosiła 2257 zł, co stanowiło 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto, zgodnie z planami rządu emeryci mają otrzymać dodatkowe świadczenie w kwietniu 2020 roku. Na razie projekt ustawy utknął w Senacie, ale zgodnie z zapowiedziami PiS zrobi wszystko, żeby została ona zrealizowana jeszcze przed wyborami prezydenckim. W 2021 roku emeryci mają otrzymać również "czternastki". Na razie sytuacja systemu emerytalnego jest stabilna, natomiast już wkrótce ma się ona jednak zmienić. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Najniższa emerytura wynosi zaledwie 30 gr. Zaskakujące dane ZUS z Dolnego Śląska
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 19 razy 17

  Rekordzistą jest natomiast 72-latek, którego świadczenie wynosi 13 tys. zł.
  ======================================
  Przestańcie się wygłupiać, tylko ustalcie ILE wynosi generalska emerytura Wielebnego Flaszki Gwóździa, który zaszeregowany był w tak samo, jak Dowódca Rodzaju Sił Zbrojnych :-)

 • kupidon

  Oceniono 14 razy 10

  obniżmy jeszcze bardziej wiek, od którego będziemy zalegać na wersalce oglądając TVP1, słuchając Radia z Torunia i ewentualnie okupując przychodnie w kolejce do darmowego leczenia

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 7 razy 3

  Może podacie najniższą emeryturę resortową taką po 15 latach "służby" bo fakt że praca to nie jest ...

 • polak66maly

  Oceniono 3 razy 3

  przyzwyczajajcie sie Wolaki.

 • pierwsze_all

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli za cztery miesiące 30 groszy. Za rok więc wypadnie niecała złotówka, ale bądźmy hojni i liczmy cały pełny 1 zł. Czyli pracując sto lat, ta pani uzbierałaby zawrotne sto złotych - nieprawdaż? A na tysiąc zł musiałaby pracować tysiąc lat. Kogoś tu zdrowo pogrzało, żeby tym sposobem przekonywać do dłuższej pracy.
  Bez wyjaśnienia od jakiej płacy ta osoba miała liczoną tę emeryturę, podawanie kwot jest o kant doopy rozbić.
  Ale jakkolwiek by liczyć, nawet przyjmując 1/16 etatu (chyba mniejszego nie może być) to NADAL wychodzi mniej niż 15 zł emerytury za ROK pracy - do minimalnej człowiek za _uja nie uzbiera NIGDY W ŻYCIU. To po co ma w ogóle coś do tego wora ładować?

 • baby1

  Oceniono 2 razy 2

  Jak ktoś odłożył 80 zł, a ma dostawać emeryturę przez 20 lat, to akurat te 30 groszy, to jest w porządku.

 • koment22

  Oceniono 2 razy 2

  Ja bym jej wypłacił 100 zł ale dopiero wtedy kiedy uzbiera, czyli za ok. 27 lat. A te 30 groszy może jeszcze przynosi listonisz ? :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX