Koniec użytkowania wieczystego. Ważny termin mija w lutym 2020 roku. Co z tymi, którzy nie otrzymali zaświadczenia?

Użytkowanie wieczyste jest sukcesywnie likwidowane. Dzięki bonifikatom mieszkańcy będą mogli wykupić grunty za bardzo niskie kwoty. Na niezbędne do tego zaświadczenie czekają setki tysięcy osób, a ważny termin mija 29 lutego 2020 roku.
Zobacz wideo

Właściciele mieszkań do 31 grudnia powinni otrzymać zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Za wystawienie ich odpowiadają urzędy gmin bądź starostowie (w wypadku gruntów należących do Skarbu Państwa). Zaświadczenie jest niezbędne do otrzymania bonifikaty, która pozwala wykupić grunty za niewielkie pieniądze. Czasu na to jest jednak coraz mniej, gdyż termin mija 29 lutego 2020 roku.

Likwidacja użytkowania wieczystego. Urzędy spóźniają się z przesłaniem zaświadczenia

Na zaświadczenie wciąż czekają setki tysięcy osób. Jak informowaliśmy ostatnio, podając za money.pl, w Warszawie wydano jak dotąd 161 tys. Stolica posiada jednak aż 448 tys. użytkowników wieczystych i prawdopodobnie nie wszystkie osoby otrzymają dokument w odpowiednim czasie. Podobna sytuacja, choć w mniejszej skali, będzie miała miejsce w innych miasta w Polsce. We Wrocławiu 5 proc. zaświadczeń trafi do rąk mieszkańców już w 2020 roku.

>>> Czytaj także: Wszystko, co chcesz wiedzieć o użytkowaniu wieczystym 

Oznacza to dodatkowe nerwy dla tysięcy mieszkańców, gdyż termin dotyczący bonifikat nie zostanie przedłużony. Urzędnicy zaznaczają jednak, że opóźnienia w żadnym stopniu nie wpłyną na bonifikaty.

Użytkowanie wieczyste. Ważny termin mija wraz z końcem lutego. Jeden wniosek pozwoli na zaoszczędzeniu tysięcy złotych

Przypominamy, że wraz z początkiem stycznia 2019 roku 2,5 mln Polaków stało się właścicielami gruntów, na których stoją ich mieszkania. Ostatnim krokiem w kwestii przekształcenia jest uiszczenie opłaty, która będzie ostatecznym rozliczeniem się z samorządami miejskimi ws. użytkowania wieczystego. W zależności od wysokości bonifikat, może ona wynosić nawet kilkaset złotych W Warszawie wynosi ona 98 proc., dla porównania we Wrocławiu 90 proc., natomiast grunty należące do Skarbu Państwa można wykupić z 60 proc. bonifikatą. Wojewodowie mają jednak prawo je podwyższyć.

Jednorazowe wprowadzenie opłat pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wysokości stawek. Aby otrzymać bonifikatę, należy jednak zapłacić do 29 lutego 2020 roku. Po wniesieniu opłaty należy złożyć wniosek w sądzie wieczystoksięgowym o likwidację roszczeń wynikających z użytkowania wieczystego. Warto przypomnieć, że bonifikata będzie z roku na rok niższa o 10 proc., więc najlepiej skorzystać z wykupu na początku przyszłego roku. 

Więcej o:
Komentarze (32)
Koniec użytkowania wieczystego. Ważny termin mija w lutym 2020 roku. Co z tymi, którzy nie otrzymali zaświadczenia?
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 3 razy 3

  Rząd powinien z końcem roku przedłużyć czas wydawania zaświadczeń do końca 2020 roku ...

 • aw34

  Oceniono 2 razy 2

  A jednocześnie czytam w ulotce rozwieszanej po mieście, ze nikt nie utraci prawa do bonifikaty z powodu nie otrzymania w terminie zaświadczenia. Kto kłamie?

 • tregulex

  Oceniono 1 raz 1

  Tok postępowania w czterech punktach:

  1. Zaświadczenie o przekształceniu.
  2. Wniosek o jednorazową opłatę z bonifikatą.
  3. Zaświadczenie o wniesieniu opłaty.
  4. Wniosek do sądu o wykreślenie roszczenia.

 • aw34

  Oceniono 1 raz 1

  Nie moge tu zamieścić linku do plakatu urzędu Ochota gdzie napisano zupełnie cos innego "jeśli nie otrzymałeś zaświadczenia nie masz powodu do obaw, zachowujesz prawo do bonifikaty, bez względu na datę otrzymania dokumentu"

 • blasphemy

  Oceniono 8 razy 0

  "Za wystawienie ich odpowiadają urzędy gmin bądź starości". Wg GW liczba mnoga od "starosta" to "starości". To dlatego że liczba mnoga od "stażysta" to "redakcja GW".

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 1 raz -1

  co to zaświadczenie ma niby zaświadczać? Skoro mocą ustawy wszyscy mają być tym objęci, to po chj zaświadczenie?

 • Tadeusz Molenda

  Oceniono 1 raz -1

  Miała być bonifikata 60% na grunty państwa a w Krakowie za mieszkanie jest 60% a za komórkę lokatorską nie ma bonifikaty .Tak rządzi ta mafia urzędasów .Aby było ciekawiej komórka czyli piwnica w 2019 r stała się lokalem użytkowym ,podwyżka w stosunku do 2018r 300% .Czy tą bandę hien ktoś w końcu rozgoni .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX