Miliardy z 5G pomogą ratować budżet? Niebotyczne ceny wywoławcze. Operatorzy zawalczą o zgodę rządu

Technologia 5G może upowszechnić się w Polsce szybciej, niż do tej pory przypuszczano. To dobra wiadomość nie tylko dla użytkowników telefonii, lecz także budżetu, który zarobi miliardy.

Operatorzy zaczną wkrótce bitwę o dostęp do pasm umożliwiających działanie technologii 5G. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął bowiem postępowanie w sprawie rozdysponowania częstotliwości niezbędnych dla działania nowego standardu. 

Rewolucja w telekomunikacji przyniesie nie tylko korzyść użytkownikom telefonii, lecz także budżetowi. Łącznie do rozdysponowania są bowiem cztery rezerwacje, każda po 80 MHz z pasma 3480-3800 MHz. Ile dokładnie pieniędzy wpłynie do budżetu? Tego jeszcze nie wiemy, bo przepisy określają jedynie cenę wywoławczą każdego z bloków. A ta wynosi 450 mln zł. O ostatecznym wpływie zadecyduje więc to, z jaką determinacją operatorzy będą walczyć o dostępne pasma.

Technologia 5G - kiedy zadzwonisz w nowej jakości?

Jak informuje urząd, konsultacje potrwają do 10 stycznia 2020 r. Według założeń zwycięzcy aukcji zostaną zobowiązani do rozwoju sieci poprzez budowę co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze jednego miasta wojewódzkiego wybranego spośród wskazanych miast w terminie sześciu miesięcy od otrzymania rezerwacji.

Do końca 2023 roku stacji bazowych powinno być już nie mniej niż 250. W tym co najmniej w 20 gminach, w tym dziewięciu miastach wojewódzkich.

Czytaj też: Szwajcaria: Tysiące osób protestują przeciwko wprowadzeniu sieci 5G. Boją się o swoje zdrowie

W 2025 r. stacji bazowych na terenie całego kraju musi być nie mniej niż 500. W tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 30 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 16 miast wojewódzkich.

Więcej o:
Komentarze (65)
Miliardy z 5G pomogą ratować budżet? Niebotyczne ceny wywoławcze. Operatorzy zawalczą o zgodę rządu
Zaloguj się
 • Marek Rawluk

  Oceniono 19 razy 17

  Podane tu jakieś 250 czy 500 stacji to śmiech na sali. 5G wymaga gęstej sieci, i do tego mieszanej infrastruktury - podejścia światłowodami do planowanych stacji radiowych i dużej liczby tych stacji. 250 czy nawet 500 to obsłuży Warszawę. A tymczasem wzdłuż linii kolejowych nawet 3G nie ma, ba, nie ma niczego jak trafnie przewidywał Kononowicz

 • Zenon Bobbalina

  Oceniono 12 razy 8

  Jeszcze w pełni LTE nie wszędzie ma zasięg, a tam gdzie jest niejednokrotnie ledwo działa, a tu już będą kasę ładować w następną generację.

 • antyvn

  Oceniono 8 razy 6

  Co nowego zrobię na sieci 5G, gdyż 4G nie daje mi takich możliwości? Halo marketingowcy, wykażcie się (za to Wam płacą).

 • stefffon

  Oceniono 12 razy 6

  5G ma transfer nawet 100mbps, z typowym limitem trasferu danych 2GB na miesiąc, cały limit można zużyc już w kilka minut!

  no i po co ta technologia? po to żeby więcej kasy robić na frajerach

 • jur56

  Oceniono 6 razy 6

  A może jeszcze tzw . eksperci ujawnią kto na terenie RP będzie budował infrastrukturę 5G . Huawei z politycznego punktu widzenia chyba nie wchodzi w rachubę , ale jakoś innych firm dysponującymi odpowiednimi zasobami technologicznymi i finansowymi nie widać . Nawet przyjaciele z USA póki co są chyba za " ciency " .

 • dorsai68

  Oceniono 4 razy 4

  Cztery rezerwacje po 80 MHz przy czterech operatorach infrastrukturalnych?
  Mam nadzieję, że się po cichu dogadają i nie wystartują w przetargu, nauczeni na przetargu pod LTE.

 • zakrzyczny

  Oceniono 4 razy 4

  mikro podatek zwalony na wszystkich - rząd i operatorzy mają pieniądze, ale ludzi

 • rzywwy

  Oceniono 5 razy 3

  Wpływy do budżetu będą zacne, zapłacą najbiedniejsi - Ci, którzy kupują najmniej korzystne cenowo doładowania za 5 czy 10 zł...

 • moniym

  Oceniono 2 razy 2

  Najbardziej na tej technologii skorzysta wielki brat. Teraz to bedzie mógł sobie poszpiegować do woli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX