ASF już w zagłębiu wieprzowiny w Wielkopolsce. Rekordowo wysokie ceny mięsa wieprzowego

Wirus ASF dotarł do Wielkopolski, gdzie produkuje się 36 proc. wieprzowiny w Polsce. Wkrótce epidemia afrykańskiego pomoru świń może się znacznie rozszerzyć, co oznaczać będzie znaczną podwyżkę cen mięsa.
Zobacz wideo

Jak informuje "Rzeczpospolita", na terenie Wielkopolski znaleziono martwego dzika zarażonego ASF. Wirus dotarł do tego regionu Polski z Zachodu, gdyż już wcześniej znajdowano zarażone osobniki w województwie lubuskim oraz dolnośląskim. Sytuacja jest o tyle poważna, że w Wielkopolsce powstaje 36 proc. polskiej wieprzowiny. Ewentualny atak epidemii na trzodę hodowlaną będzie mieć poważne konsekwencje na rynku wieprzowiny. 

ASF wkrótce może zaatakować świnie w Wielkopolsce. Gospodarstwa nie są przygotowane na ochronę przed epidemią

Padły dzik został znaleziony w powiecie wolsztyńskim 5 kilometrów od granicy z województwem lubuskim. To prawdopodobnie stamtąd wirus przedostał się do Wielkopolski. Choć wizja pojawienia się ASF była coraz realna od pewnego czasu, to większość gospodarstw hodowlanych nie jest zabezpieczonych w odpowiedni sposób. - Uważamy, że wykrycie pierwszego ogniska ASF u świń w Polsce zachodniej w I połowie 2020 r. jest bardzo prawdopodobne - informują, cytowani przez "RP" ekonomiści Credit Agricole. Temat wirusa na razi jest pomijany podczas posiedzeń sejmu, mimo że posłowie opozycji domagali się powołania komisji ds. walki z ASF. 

Cena wieprzowiny już jest wysoka, a wkrótce może pójść jeszcze bardziej w górę

Ostatnio informowaliśmy, że ceny wieprzowiny są rekordowo wysokie. Jak szacuje BNP Paribas mięso wieprzowe będzie w grudniu tego roku o ok. 10-12 proc. wyższe aniżeli w analogicznym okresie 12 miesięcy temu. Wzrost nie jest wynikową polskich problemów z ASF, ale epidemią w Chinach. W związku z nią Unia Europejska wysłała tam o ok. 50 proc. mięsa więcej aniżeli w 2018 roku. Mniejsza ilość dostępnego produktu jest powodem wyższych cen.

Na razie nie wiadomo jednak, jak ewentualna epidemia ASF w Wielkopolsce mogłaby wpłynąć na rynek wieprzowiny. Należy również pamiętać, że wkrótce może ona również dotrzeć do Niemiec, którzy są największym producentem tego rodzaju mięsa w Europie. 

Więcej o: