ASF już w zagłębiu wieprzowiny w Wielkopolsce. Rekordowo wysokie ceny mięsa wieprzowego

Wirus ASF dotarł do Wielkopolski, gdzie produkuje się 36 proc. wieprzowiny w Polsce. Wkrótce epidemia afrykańskiego pomoru świń może się znacznie rozszerzyć, co oznaczać będzie znaczną podwyżkę cen mięsa.
Zobacz wideo

Jak informuje "Rzeczpospolita", na terenie Wielkopolski znaleziono martwego dzika zarażonego ASF. Wirus dotarł do tego regionu Polski z Zachodu, gdyż już wcześniej znajdowano zarażone osobniki w województwie lubuskim oraz dolnośląskim. Sytuacja jest o tyle poważna, że w Wielkopolsce powstaje 36 proc. polskiej wieprzowiny. Ewentualny atak epidemii na trzodę hodowlaną będzie mieć poważne konsekwencje na rynku wieprzowiny. 

ASF wkrótce może zaatakować świnie w Wielkopolsce. Gospodarstwa nie są przygotowane na ochronę przed epidemią

Padły dzik został znaleziony w powiecie wolsztyńskim 5 kilometrów od granicy z województwem lubuskim. To prawdopodobnie stamtąd wirus przedostał się do Wielkopolski. Choć wizja pojawienia się ASF była coraz realna od pewnego czasu, to większość gospodarstw hodowlanych nie jest zabezpieczonych w odpowiedni sposób. - Uważamy, że wykrycie pierwszego ogniska ASF u świń w Polsce zachodniej w I połowie 2020 r. jest bardzo prawdopodobne - informują, cytowani przez "RP" ekonomiści Credit Agricole. Temat wirusa na razi jest pomijany podczas posiedzeń sejmu, mimo że posłowie opozycji domagali się powołania komisji ds. walki z ASF. 

Cena wieprzowiny już jest wysoka, a wkrótce może pójść jeszcze bardziej w górę

Ostatnio informowaliśmy, że ceny wieprzowiny są rekordowo wysokie. Jak szacuje BNP Paribas mięso wieprzowe będzie w grudniu tego roku o ok. 10-12 proc. wyższe aniżeli w analogicznym okresie 12 miesięcy temu. Wzrost nie jest wynikową polskich problemów z ASF, ale epidemią w Chinach. W związku z nią Unia Europejska wysłała tam o ok. 50 proc. mięsa więcej aniżeli w 2018 roku. Mniejsza ilość dostępnego produktu jest powodem wyższych cen.

Na razie nie wiadomo jednak, jak ewentualna epidemia ASF w Wielkopolsce mogłaby wpłynąć na rynek wieprzowiny. Należy również pamiętać, że wkrótce może ona również dotrzeć do Niemiec, którzy są największym producentem tego rodzaju mięsa w Europie. 

Więcej o:
Komentarze (24)
ASF już w zagłębiu wieprzowiny w Wielkopolsce. Rekordowo wysokie ceny mięsa wieprzowego
Zaloguj się
 • aeromonas

  Oceniono 10 razy 10

  ASF z dzików na świnie przenoszą ludzie. Dodatkowo, do szybkiego rozprzestrzenienia się wirusa przyczyniła się bezmyślna, bezsensowna i okrutna rzeź dzików. Przerażone zwierzęta (niektóre z nich zarażone ASF) rozpierzchły się po całej Polsce, a myśliwi, nie zachowując żadnej bioasekuracji rozwlekli wirusa. Jedynym sposobem na zwalczenie ASF jest bezwzględna bioasekuracja w hodowlach świń i trzymanie się z dala od dzików, wśród których epidemia w końcu sama wygaśnie.

 • jhbsk

  Oceniono 7 razy 7

  A myśliwi strzelają i roznoszą krew. Z wirusem.

 • efi ehad

  Oceniono 5 razy 5

  Cena hurtowa schabu bez kości w listopadzie 14,30 dzisiaj 18.90 i taki sam wzrost procentowy na wszystkie elementy, a to nie koniec. Nie konstytucja nie TSUE, a mięso wódka i papierosy skończą te bezmyślne rządy

 • kaszpir2

  Oceniono 2 razy 2

  Jedynym nosicielem ASF jest rolnik który nie przestrzega higieny i brudnymi buciorami wchodzi do chlewu. Gdyby nie jego olewanie wszystkiego choroba nigdy by nie dotarła co zwierząt hodowlanych.

  Rolnicy nie powinno dostawać ani grosza jak jakieś jego zwierze będzie nosicielem a to właśnie rolnik powinien płacić za utylizacje tych zwierząt ...

 • usmiech_nocy

  Oceniono 2 razy 2

  Przez tyle lat gospodarstwa nie zdążyły się przygotować? Nie zdążyły przygotować norm sanitarnych, dezynfekcji itd? Czyli normy produkowania naszej żywności nie są przestrzegane?

  Bez żalu zrezygnuję z krajowej wieprzowiny .

 • wejsunek47

  0

  informacja dla inteligentnych inaczej....zarazę roznoszą ludzie...nie dziki....widział ktoś dzika w chlewie ze świniami?

 • wejsunek47

  0

  no i w jaki sposób temu straszliwemu PO udawało się utrzymać przez 8 lat zarazę na terenie 3 gmin na wschodzie? i to bez mordowania setek tysięcy dzików....

 • gazetatodno

  Oceniono 8 razy -2

  I bardzo dobrze, niech zdechnie ten bestialski przemysł, bydlaki. Cały Świat odchodzi od jedzenia mięsa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX