Polska z własną ropą? Zaskakujące odkrycie w Zatoce Pomorskiej. Złoża miałyby wystarczyć na 30 lat

Polska z własnymi zasobami ropy i gazu? Taki scenariusz może okazać się prawdopodobny. Prywatna firma odkryła bowiem w Zatoce Pomorskiej złoża. Według nieoficjalnych informacji mogłoby zaspokoić potrzeby naszego kraju przez 30 lat.

Zatoka Pomorska może skrywać prawdziwy skarb. Jak donosi serwis Money.pl,  pomiędzy Międzyzdrojami a Świnoujściem, a także na wyspie Wolin, kanadyjska spółka Central European Petroleum odkryła zasoby ropy naftowej i gazu.

Według nieoficjalnych informacji, złoża te mogły zaspokoić zapotrzebowanie Polski na te surowce nawet na 30 lat. Odkrycie wymaga teraz zbadania - sprawdzić trzeba wielkość złoża, jego jakość oraz potwierdzić opłacalność eksploatacji.

>>> Zobacz także: Ropa naftowa to prawdziwy skarb. Dlatego coraz więcej mocarstw spogląda łakomym okiem na ten punkt na mapie

Zobacz wideo

Lokalne władze nie są szczęśliwe

O możliwości wydobywania ropy i gazu w okolicach Świnoujścia media informowały w wakacje. Kanadyjski inwestor, badający możliwość eksploracji złóż, miał nawet wskazać obszar, w którym powinna powstać infrastruktura niezbędna do prowadzenia prac. To Warszów - dzielnica Świnoujścia. 

Sprawę skomentowały lokalne władze. Janusz Żmurkiewicz, prezydent miasta, stwierdził, że nie zgadza się na proponowaną przez Kanadyjczyków lokalizację.

"Świnoujście ma status uzdrowiska, dlatego taka instalacja na terenie administracyjnym naszego miasta jest niedopuszczalna" - stwierdził cytowany przez lokalny serwis informacyjny.

Polska nie jest petro-potęgą

W Polsce potwierdzone zasoby ropy naftowej i gazu nie są duże. Jak wyjaśnia Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, w 2015 r. w Polsce było 86 udokumentowanych złóż. Znajdują się one w Karpatach i na przedgórzu, na Niżu Polskim oraz w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku.

Czytaj też: Klejnot w koronie Arabii Saudyjskiej idzie na giełdę. Ten debiut może być największy na świecie

"Złoża te są jednak niewielkie. Ich łączne zasoby szacuje się na ok. 150 tys. ton ropy i 230 mln m3 gazu. Dla porównania, zasoby naturalne Bliskiego Wschodu szacowane są na dziesiątki milionów ton ropy i biliony metrów sześciennych gazu" - tłumaczą naukowcy.

O bogactwie złóż położonych na Bliskim Wschodzie świadczą również niedawne doniesienia z Iranu. W południowo-zachodniej części kraju wykryto pokłady ropy naftowej wynoszące aż 53 miliardów baryłek. Pole naftowe ma głębokość 80 metrów i jest rozciągnięte jest na powierzchni 2,4 tys. km kwadratowych.