Kobiety z rocznika 1953 jednak otrzymają wyższe emerytury? Senat rozpoczął działania w tej sprawie

Kobiety z rocznika 1953, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, przez lata otrzymywały niższe świadczenia. Senat stara się wprowadzić prawo, dzięki któremu mogą otrzymać wyższe świadczenia.
Zobacz wideo

Temat niższych emerytur dla kobiet z rocznika 53 pojawił się w mediach w 2019 roku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że otrzymywały one niższe świadczenia bezprawnie. Całą sprawą miał się zająć Sejm, ale nie zdążył głosować w tej sprawie przed końcem poprzedniej kadencji, wiec projekt ustawy wylądował "w koszu". Do tematu wrócił w listopadzie br. Senat za sprawą senatora Marka Borowskiego. Wszystko wskazuję, że sprawa już wkrótce znajdzie szczęśliwy finał. 

Senackie komisje przygotowały ustawę naprawczą

Jak informuje money.pl, senackie komisje (ustawodawcza oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej) przyjęły projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie tego przez Senat, później ustawa trafi do Sejmu, gdzie zostanie podjęta decyzja o jej ewentualny wprowadzeniu.

>>> Dowiedz się więcej: Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Ile wynosić będą emerytury w przyszłym roku?

Według nowych przepisów poszkodowani emeryci będą mogli ubiegać się o ponowne przeliczenie świadczeń poprzez złożenie wniosku. W momencie, gdy emerytura byłaby wyższa, świadczeniobiorca otrzymałby wyrównania. To samo dotyczy wysokość renty rodzinnej. Jak wynika z danych łącznie poszkodowanych jest 44 tys. kobiet z rocznika 1953, ale nowelizacja dotyczyć ma również innych osób, których dotknęło wprowadzenie niekorzystnych przepisów. 

Kobiety z rocznika 1953 z niższymi emeryturami. Dlaczego są poszkodowane?

Przypominamy, że najbardziej poszkodowane są kobiety z rocznika 1953, które w 2008 roku przeszły na wcześniejszą emeryturę. W tym czasie wciąż jednak pracowały, licząc na wyższe emerytury w przyszłości. W 2013 roku wprowadzono jednak przepisy, w wyniku których wprowadzono niekorzystny dla tysięcy osób przelicznik i  kobiety urodzony w 1953 roku otrzymały... obniżone świadczenie. Ostatecznie ustawę zanegował Trybunał Konstytucyjny, ale stało się to dopiero w marcu 2019 roku. 

Więcej o: