Jak podaje środowe wydanie "DGP", w Strategii Onkologicznej pojawił się zapis dotyczący unormowania sytuacji osób, który po wyleczonym nowotworze chcą zaciągnąć pożyczkę. Dotychczas przebyta choroba uniemożliwiała to, ale do 2025 roku mają pojawić się odpowiednie przepisy, dzięki którym osoby, które chorowały na raka nie będą podwójnie poszkodowane.
Przebyty rak nie pozbawi już kredytu. Pomoże w tym specjalny zapis
Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", najbardziej realnym rozwiązaniem jest wprowadzenie tzw. zatarcia informacji o chorobie. Po 5 bądź 10 latach po przebyciu choroby osoby nie musiałyby o niej informować ubezpieczyciela. - Chodzi o to, żeby nikt nie był karany, gdy okaże się, że zachorował albo zostanie odkryte, że wcześniej miał raka - tłumaczy gazecie prof. Piotr Rutkowski, który jest szefem zespołu pracującego nad strategią.
Ubezpieczyciele nie do końca zgadzają się z takimi planami rządu, twierdząc, że już teraz wiele osób, które wyleczyły raka może liczyć na otrzymanie ubezpieczenia, a w konsekwencji kredytu. Ponadto zwracają uwagę, że ubezpieczyciele podchodzą do każdego klienta indywidualnie, analizując jego obecny stan zdrowia, rokowania, ale również postępujący rozwój medycyny. W związku z czym nie powinny pojawiać się przepisy, który wymagać będą od instytucji ubezpieczających konkretnego zachowania w pewnych sytuacjach. Wprowadzenie takiego zapisu może spowodować, że wszyscy będziemy płacić wyższe składki.
Nowotwór nie przeszkadza we wzięciu kredytu w wielu krajach Unii Europejskiej
Inicjatywa Strategii Onkologicznej nie jest rozwiązaniem przełomowym a przeniesieniem pewnych rozwiązań z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Po raz pierwszy inicjatywę o zatarciu informacji o chorobie wprowadzono we Francji. Na taki ruch mogą zdecydować się osoby po przebyciu niektórych rodzajów nowotworów. Ostatnio podobne przepisy wprowadzono również w Belgii, dotyczyły one także nosicieli wirusa HIV. Organizacje UE zachęcają do tego, by "prawo o zapomnieniu" wprowadzić we wszystkich krajach członkowskich 10 lat od wyleczenia nowotworu.