Bitcoin pod kontrolą Chin. Dwie trzecie mocy obliczeniowej potrzebnej do wydobycia należy do nich

Jak wynika z raportu CoinShares, dwie trzecie mocy obliczniowej odpowiadającej za wydobycie Bitcoina należy do chińskich przedsiębiorstw. Powodem dominacji Chińczyków jest wprowadzenie przez nich nowych rozwiązań technologicznych.

Choć w ostatnich miesiącach bitcoin nie bije rekordów notowań, nie wpłynęło to na działania Chińczyków, którzy coraz mocniej kontrolują jego "wydobycie". Chińskie firmy posiadają już 66 proc. siły obliczeniowej komputerów, które są podłączone do sieci bitcoina - podaje serwis poznajrynek.pl na podstawie raportu firmy CoinShares. 

Chiny kontrolują wydobycie bitcoina. Firmy z Państwa Środka wprowadziły nowoczesne rozwiązania 

Wzrost udziału Chińczyków wynika z wprowadzenia przez nich zaawansowanych technologii niezbędnych do wydobycia kryptowaluty. W tym momencie największym producentami sprzętu, potrzebnego do "kopania" bitcoina są chińskie firmy Bitmain, MicroBT oraz Canaan.

Na czym właściwie polega "wydobycie" kryptowaluty? Odbywa się ono przy wykorzystaniu mocy specjalnie do tego przystosowanych układów scalonych. W języku potocznym układy określa się mianem "koparek". Warto zaznaczyć, że poszczególne przedsiębiorstwa konkurują ze sobą na tej płaszczyźnie, używając do tego właśnie mocy obliczeniowej. Im miernik jest wyższy, tym więcej mocy potrzeba do "wydobycia" waluty. Obecnie jest on bardzo wysoki ze względu m.in. wprowadzenie bardziej wydajnych "koparek". 

Zobacz wideo

Bitcoin z problemami. Eksperci przewidują jego kres?

Ostatnio informowaliśmy o tym, że bitcoin zmaga się ze sporymi problemami, gdyż jego kurs spadł na poziom najniższy od kilku miesięcy. Obecnie notowania się ustabilizowały i kryptowaluta wyceniana jest na ok. 7,2 tys. dol. Eksperci wskazują, że negatywne nastroje wokół bitcona wynikają z planów Marka Zuckerberga dotyczących wprowadzenia kryptowaluty pod nazwą libra, która mogłaby zrewolucjonizować ten rynek. Z tego powodu ostatnie tygodnie stabilizacji, choć na stosunkowo niskim pułapie, należy odczytywać jako pozytywny dla kursu scenariusz. 

Kurs Bitcoina w perspektywie czteromiesięcznejKurs Bitcoina w perspektywie czteromiesięcznej stooq.pl

KNF i NBP ostrzegają przed inwestowaniem w bitcoina

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego od lipca 2017 roku podtrzymują ostrzeżenie dotyczące inwestowania w kryptowaluty. Zgodnie z komunikatem polskich instytucji finansowych zakup wirtualnych walut obarczone jest ryzykiem inwestycyjnym. Ryzyko to dotyczy kwestii związanych z utratą środków czy ryzykiem powierzenia zasobów finansowych firmom działającym na zasadach podobnych jak piramidy finansowe.

Więcej o: