Fajerwerki z akcyzą? Minister finansów tłumaczy swój pomysł. "Bywają niebezpieczne"

Tadeusz Kościński, pełniący od kilku tygodni funkcję szefa resortu finansów, wpadł na nowy pomysł, który może zwiększyć wpływy budżetu. Chodzi o objęcie fajerwerków akcyzą.

Fajerwerki sprzedawane w Polsce mogą zostać objęte akcyzą. Na ten zaskakujący pomysł wpadł Tadeusz Kościński, którego premier Mateusz Morawiecki wyznaczył kilka tygodni na stanowisko szefa resortu finansów.

Nie jest tajemnicą, że fajerwerki bywają po prostu niebezpieczne dla osób, które je odpalają

- stwierdził minister w rozmowie z portalem Money.pl

To oczywiście znaczący problem także dla właścicieli zwierząt. No i na końcu to również śmieci, które pozostają na chodnikach, trawnikach czy ulicach. Ktoś musi to potem sprzątać

- dodał. Szef resortu obiecał jednak, że w tym roku, z uwagi na kalendarz, nic się nie zmieni.

Fajerwerki to - ze względów ekologicznych - coraz mniej popularna tradycja. Sylwestrowe i noworoczne wystrzały są jednak wciąż elementem wielu miejskich i prywatnych uroczystości związanych ze świętowaniem rozpoczęcia nowego roku.

Kiedy można odpalać fajerwerki? W miejscach publicznych można to robić tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Używanie sztucznych ogni, fajerwerków, petard np. na ulicy w pozostałe dni wymaga zezwolenia. 

Czytaj też: Hausner: Kaczyński i Morawiecki przyznali publicznie, że weszliśmy w fazę spowolnienia

Na własnym terenie fajerwerki czy petardy możemy odpalać przez cały rok. Musimy tylko pamiętać, by nie naruszyć tym przepisów m.in. o zakłócaniu spokoju. 

5-minutowy pokaz sztucznych ogni może kosztować ok. 10 tys. zł. Koszt całej sylwestrowej imprezy może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Szósty minister PiS

Tadeusz Kościński przed objęciem sterów ministerstwa finansów był wiceszefem resortu. Był też wiceministrem przedsiębiorczości i technologii.

Wcześniej, od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK. Pracował również w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Od 27 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2018 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Kościński to szósty minister finansów PiS. Pierwszym ministrem finansów PiS był Paweł Szałamacha, który objął stanowisko w rządzie Beaty Szydło. Wytrwał niespełna rok. Po Szałamasze stery w Ministerstwie Finansów przejął Mateusz Morawiecki. Kierował resortem do stycznia 2018 r. (miesiąc wcześniej został premierem). Na początku 2018 r. tekę ministra przejęła Teresa Czerwińska, która w resorcie pojawiła się pół roku wcześniej. Jej miejsce zajął Marian Banaś. Ten odszedł do Najwyższej Izby Kontroli, a jego miejsce zajął Jerzy Kwieciński. Tadeusz Kościński jest szóstym szefem resortu od objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość

Więcej o: