Niedziele handlowe w grudniu 2019. Czy 15 grudnia zrobimy zakupy? Czy sklepy będą otwarte?

Czy zakaz handlu obowiązuje w niedziela? Czy 15 grudnia to niedziela handlowa? Gdzie na zakupy w weekend? Odpowiadamy

Okres świąteczny, to czas największych zakupów w roku. Liczne wycieczki do sklepów po zakupy spożywcze oraz prezenty, nie będą jednak utrudnione ze względu na zakaz handlu. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w marcu 2018 roku, w bieżącym roku, zakaz handlu nie obowiązuje w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Są od tego jednak wyjątki.

Czy 15 grudnia to niedziela handlowa?

Takim właśnie wyjątkiem objęte są dwie najbliższe niedziele. 15 grudnia jest niedzielą handlową, a więc zakupy będzie można zrobić nie tylko w sklepach prowadzonych przez właścicieli, tych mających status placówki pocztowych czy na stacjach benzynowych. W niedzielę 15 grudnia otwarte będą wszystkie sklepy oraz galerie handlowe. Jeśli będziecie chcieli zjeść posiłek, nie musicie ograniczać się do restauracji, kawiarni czy cukierni, równie dobrze możecie się wybrać do strefy gastronomicznej w jednym z centrów handlowych. Jeśli jednak przyzwyczailiście się już do niedziel spędzanych w domu, a nie planujecie zakupu dodatkowych krzeseł na wigilię lub nowej zastawy, to jedzenie z Ikei w Warszawie możecie teraz zamówić w dostawie

Zakaz handlu nie będzie obowiązywał także za tydzień, a także w ostatnią niedzielę 2019 roku. Do końca roku zakupy można robić więc bez żadnych ograniczeń. To aż trzy niedziele handlowe z rzędu. Taka sytuacja może mieć miejsce po raz ostatnia. Od 2020 roku przepisy się zaostrzają i z zasady, w niedzielę handel w ogóle nie będzie możliwy. Wyjątkiem będzie zaledwie kilka niedziel w ciągu całego roku. 

Przepisy te, stają się jednak co raz bardziej martwe, a małe sklepy skutecznie je obchodzą. To zwiastuje zmiany, o które postulują związkowcy. 

Zobacz wideo
Więcej o: