Niedziele handlowe w grudniu 2019. Czy 15 grudnia zrobimy zakupy? Czy sklepy będą otwarte?

Czy zakaz handlu obowiązuje w niedziela? Czy 15 grudnia to niedziela handlowa? Gdzie na zakupy w weekend? Odpowiadamy

Okres świąteczny, to czas największych zakupów w roku. Liczne wycieczki do sklepów po zakupy spożywcze oraz prezenty, nie będą jednak utrudnione ze względu na zakaz handlu. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w marcu 2018 roku, w bieżącym roku, zakaz handlu nie obowiązuje w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Są od tego jednak wyjątki.

Czy 15 grudnia to niedziela handlowa?

Takim właśnie wyjątkiem objęte są dwie najbliższe niedziele. 15 grudnia jest niedzielą handlową, a więc zakupy będzie można zrobić nie tylko w sklepach prowadzonych przez właścicieli, tych mających status placówki pocztowych czy na stacjach benzynowych. W niedzielę 15 grudnia otwarte będą wszystkie sklepy oraz galerie handlowe. Jeśli będziecie chcieli zjeść posiłek, nie musicie ograniczać się do restauracji, kawiarni czy cukierni, równie dobrze możecie się wybrać do strefy gastronomicznej w jednym z centrów handlowych. Jeśli jednak przyzwyczailiście się już do niedziel spędzanych w domu, a nie planujecie zakupu dodatkowych krzeseł na wigilię lub nowej zastawy, to jedzenie z Ikei w Warszawie możecie teraz zamówić w dostawie

Zakaz handlu nie będzie obowiązywał także za tydzień, a także w ostatnią niedzielę 2019 roku. Do końca roku zakupy można robić więc bez żadnych ograniczeń. To aż trzy niedziele handlowe z rzędu. Taka sytuacja może mieć miejsce po raz ostatnia. Od 2020 roku przepisy się zaostrzają i z zasady, w niedzielę handel w ogóle nie będzie możliwy. Wyjątkiem będzie zaledwie kilka niedziel w ciągu całego roku. 

Przepisy te, stają się jednak co raz bardziej martwe, a małe sklepy skutecznie je obchodzą. To zwiastuje zmiany, o które postulują związkowcy. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (9)
Niedziele handlowe 2019. Czy 15 grudnia zrobimy większe zakupy np. Lidlu czy Biedronce? Czy sklepy będą otwarte?
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 2

  będą możemy iść albo do markietu albo do koscioła ---wybór należy do ciebie narodzie .

 • galienous

  Oceniono 3 razy 1

  Czy najpierw było jajko czy też kura ? - odpowiedzcie!

 • hotin

  Oceniono 4 razy 0

  Wow! Redaktor UZ przekazał do moderacji ten artykuł stażyście KaK. Dlaczego-można się dowiedzieć?

 • jezierskiadam

  Oceniono 5 razy -1

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?

  Kilka propozycji:

  Zakaz korzystania z placów zabaw.

  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..

  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.

  Poświęcenie nie poświęconego.

  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.

  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.

  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.

  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.

  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.

  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.

  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.

  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.

  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.

  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX