Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nobla i nie zrzuci się na "trzynastki" dla emerytów. Jest rozporządzenie

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia zakładającego zaniechanie poboru podatku PIT oraz daniny solidarnościowej od Nagrody Nobla. W kieszeni Olgi Tokarczuk zostanie ok. 1,25 mln zł.

Trzeba było na to poczekać ponad dwa miesiące, ale Ministerstwo Finansów w końcu wywiązało się z obietnicy byłego już szefa resortu Jerzego Kwiecińskiego i przygotowało projekt rozporządzenia zwalniającego Olgę Tokarczuk z podatku dochodowego od otrzymanej Nagrody Nobla. Dokument trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Na razie tylko do końca 2021 r.

Dokładnie rzecz ujmując, zaniechanie poboru podatku PIT będzie dotyczyło dochodów z tytułu Nagród Nobla osiągniętych do końca 2021 r.

Ten termin graniczny może zaskakiwać - w końcu resort finansów jednoznacznie zapowiadał, że zwolnienie będzie dotyczyło wszystkich przyszłych polskich noblistów. Wygląda jednak na to, że na razie Ministerstwo Finansów reaguje na bieżąco. W uzasadnieniu rozporządzenia resort tłumaczy, że w późniejszym czasie planuje wprowadzić do ustawy o PIT kompleksowe regulacje co do braku podatku od Nagrody Nobla.

Zaniechanie poboru podatku od Nagrody Nobla będzie dotyczyło laureatów we wszystkich dziedzinach, w tym także ekonomii (formalnie to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla - i jest fundowana przez Szwedzki Bank Narodowy, a nie przez Fundację Noblowską).

>>> Olga Tokarczuk na czerwonym dywanie przed filharmonią

Zobacz wideo

Olga Tokarczuk zaoszczędzi 1,25 mln zł

Z uzasadnienia do rozporządzenia wynika, że Olga Tokarczuk nie tylko nie zapłaci podatku dochodowego od Nagrody Nobla (32 proc.), ale także tzw. daniny solidarnościowej, czyli 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł. Danina solidarnościowa jest jednym ze źródeł finansowania Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - tego, który (zgodnie z projektem ustawy, który niedawno przeszedł przez Sejm) ma został przemianowany na "Fundusz Solidarnościowy" i finansować m.in. "trzynastki" i "czternastki" dla emerytów i rencistów.

Jak wynika z wyliczeń Ministerstwa Finansów, szacunkowy podatek dochodowy oraz danina solidarnościowa od Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk wyniosłyby ok. 1,25 mln zł.

Wysokość Nagrody Nobla to 9 mln koron szwedzkich, czyli przy obecnym kursie niemal 3,7 mln zł. Zwolnienie podatkowe dotyczy rzecz jasna wyłącznie dochodów z tytułu Nagrody Nobla.

Więcej o: