Jacek Sasin zapewnia, że ceny prądu nie wzrosną. "Mamy rozwiązania prawne"

Jacek Sasin, minister nadzorujący państwowe spółki, w tym energetyczne, zapewnił ponownie, że ceny prądu dla odbiorcy indywidualnego w ogóle nie wzrosną. Wyjaśnił, że rząd ma "pewne rozwiązania prawne", które będzie mógł przedstawić dopiero po wydaniu stanowiska ws. taryf przez Urząd Regulacji Energetyki. Eksperci twierdzą natomiast, że podwyżek nie da się uniknąć, a w Kowalskiego uderzą one pośrednio.

>>> Zobacz także: Nadchodzą porażające ceny prądu? "Zapłacimy w cenach serka, chleba i transportu publicznego"

Zobacz wideo

Czy ceny prądu w 2020 roku wzrosną i dla kogo? Jacek Sasin, minister, który pod swoimi skrzydłami ma 200 spółek, w tym energetyczne, zapewnił w wywiadzie dla RMF FM, że za energię elektryczną "gospodarstwa domowe nie zapłacą więcej". "Tak mówiłem i to podtrzymuję" - powiedział minister.

Mamy pewne rozwiązania prawne, o których będę mówił, w sytuacji, gdy będziemy mieli jasność, jaki będzie werdykt URE. Wtedy też będę mówił o rozwiązaniach prawnych. To mogą być przecież rekompensaty dla samych odbiorców

- dodał wicepremier.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, powołany kilka miesięcy temu przez PiS, zwołał konferencję prasową na wtorek na godz. 15:00. Jej tematem mają być szacunkowe zmiany płatności dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

Sasin zapewnia, że podwyżek nie będzie, Emilewicz mówi o niewielkich podwyżkach

W kwestii cen prądu w rządzie panuje dwugłos. W połowie listopada Sasin mówił bowiem, że podwyżki cen prądu dla indywidualnych odbiorców nie będzie w ogóle i deklarował, że rząd zrobi wszystko, żeby tak się stało.

Na początku grudnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych prawdopodobnie wzrosną - podała kwotę ok. 10% r/r w 2020 roku.

Czytaj też: Gigantyczne imperium Sasina. Będzie kontrolował 200 spółek. Ale nie TVP. Jest projekt przepisów

Do końca 2019 r. obowiązuje ustawa, która zapewniła ustalanie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 roku; wprowadziła ona również obniżkę akcyzy na prąd i zmniejszyła tzw. opłatę przejściową.

Wśród założeń listopadowej projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego (NBP) znalazły się m.in. 8-proc. podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych w 2020 i 2021 roku.

Więcej o: