L4 na dziecko. Komu przysługuje? Ile dni rocznie możemy wziąć?

Prawo do opieki nad chorym dzieckiem przysługuje każdej pracującej osobie. Informujemy, co trzeba zrobić, żeby złożyć wniosek o L4 na dziecko bądź innego chorego członka rodziny.

L4 na dziecko, czyli tzw. zasiłek opiekuńczy to istotne prawo, które posiada każdy pracownik. Ponadto, płatny urlop opiekuńczy przysługuje nie tylko w przypadku dzieci, ale również innych członków rodziny, którzy potrzebują pomocy. Informujemy więc, ile maksymalnie dni L4 możemy wziąć oraz jaka część wynagrodzenia nam przysługuje.

L4 na dziecko. Kto może je otrzymać? Ile dni nam przysługuje?

Prawo do wzięcia dnia wolnego na dziecko posiadają wszystkie osoby mające ubezpieczenie chorobowe. Nie ma znaczenia fakt, czy chodzi o matkę czy ojca. Ponadto, należy pamiętać, że przysługuje ono nie tylko zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale również osobom pracującym na zlecenie bądź posiadającym firmy. Tzw. zasiłek opiekuńczy można otrzymać nie tylko na opiekę na dzieckiem, ale również innym członkiem rodziny. Kluczowe jest wykazanie, że nie ma innej osoby, która mogłaby się zająć chorym.

Zobacz wideo

Liczba płatnych dni wziętych na opiekę na dziecko jest jednak jasno określona przez przepisy w zależności od wieku dziecka. Maksymalnie zasiłek opiekuńczy może trwać 60 dni w roku kalendarzowym, a liczba dni nie zależy od liczby osób uprawnionych do zasiłku czy liczby dzieci, które wymagają opieki. 

L4 na dziecko. Jak złożyć wniosek? Ile pieniędzy otrzymamy?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. średniego wynagrodzenia albo przychodu z ostatnich 12 miesięcy. Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki, również te ustawowo wolne od pracy. L4 na dziecko można otrzymać na podstawie zwolnienia lekarskiego bądź dokumentu o niezapowiedzianym zamknięciu szkoły bądź żłobka poprzez złożenie odpowiednich wniosków. Więcej informacji na temat zasiłków opiekuńczych można znaleźć na stronie ZUS

Więcej o: