Nawet Farage uwierzył, że większość Polaków chce wyjść z UE. Pytanie było zupełnie inne

Nigel Farage, lider partii Brexit, jeden z głównych orędowników opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, twierdzi, że podobną decyzję popiera większość Polaków. Opiera się przy tym na badaniach Eurobarometru. Dziennikarze już wytknęli politykowi rozmijanie się z prawdą.

>>> Zobacz także: Brexit w zasadzie stał się faktem. Polska polityk nie ma wątpliwości, że to "błąd, który będzie przez lata odczuwany"

Zobacz wideo

Nigel Farage, brytyjski polityk od samego początku gorąco zaangażowany w brexit, twierdzi, że większość Polaków popiera opuszczenie unijnej wspólnoty przez nasz kraj. Polityk opiera się przy tym na sierpniowych badaniach Eurobarometru organizowanych przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji Społecznej przy KE.

Więcej Polaków chce opuszczenia Unii Europejskiej niż pozostania w niej.

- stwierdził Brytyjczyk

Jakub Krupa, wieloletni korespondent PAP w Londynie, zarzucił politykowi rozmijanie się z prawdą. "To nieprawda" - napisał o interpretacji badań.

Nigel Farage faktycznie w wygodny dla siebie sposób żongluje danymi. Polacy odpowiadali bowiem na pytanie "Czy mój kraj mógłby lepiej poradzić sobie w przyszłości poza Unią". Twierdząco odpowiedziało 47 proc. badanych, przecząco 45 proc., a 8 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Te dane świadczą o sceptycyzmie, ale nie o woli opuszczenia Unii Europejskiej. Polacy i o tę kwestię zostali bowiem spytani. 76 proc. badanych opowiedziało się za pozostaniem w UE, opuścić wspólnotę chce jedynie 9 proc. ankietowanych.

Eurosceptycyzm wśród mieszkańców Unii

Jak na pytanie o lepsze stawienie przyszłości poza Unią odpowiedzieli mieszkańcy innych krajów? Większym sceptycyzmem wykazali się tylko Słoweńcy  - 48 proc. z nich odpowiedziało twierdząco. Podobnie na pytanie odpowiedziało 44 proc. Włochów, 42 proc. Brytyjczyków, 39 proc. Rumunów.

Czytaj też: Boris Johnson w świetnym humorze. "Dokończmy brexit, ale najpierw zajmijmy się śniadaniem". Ta energia mu się przyda

Największymi optymistami są Niemcy  -  świetlaną przyszłość poza UE dostrzega jedynie 16 proc. z nich, podobnie jak 15 proc. Duńczyków, 18 proc. Finów czy 21 proc. Szwedów.

"Pan brexit" za burtą

Nigel Farage, czasem nazywany ojcem brexitu, zasiada w europarlamencie. Jego ugrupowanie, partia Brexit, w ostatnich wyborach parlamentarnych nie zdobyła ani jednego mandatu w Izbie Gmin.To zaskakujące, bo wyborcze rozstrzygnięcie, z którego zwycięsko wyszedł Boris Johnson, można traktować jako zwycięstwo polityki probrexitowej.

Więcej o:
Komentarze (216)
Jeden z ojców Brexitu po badaniach Eurobarometeru: większość Polaków chce opuścić UE. "Nieprawda"
Zaloguj się
 • cob22

  Oceniono 30 razy 28

  Farage to najwiekszy lgarz miedzy Trumpami, Erdoganami i Putinami tego swiata.
  Jest zonaty z Niemka, mieszka przewaznie w Niemczech ale namowil Brytyjczykow do Brexitu. To polityczna groteska.

 • sztucznypolak

  Oceniono 40 razy 24

  Manipulacja typowa dla takich ludzi (jak i tych popierajacych PiS ).

 • frodozbagien

  Oceniono 23 razy 23

  - Wychodzimy z Unii Europejskiej?
  - Natychmiast!
  - Ale nie będzie już dopłat.
  - Jak to nie będzie?

 • marywil2012

  Oceniono 26 razy 20

  well, 47% lepiej poza UE? To może przytulić sie chcą do zwiąku białorusi i związku (Zbir). Czy to się dzieje naprawdę? Przez tyle lat była wiadomo, że naszym celem jest członkowstwo w NATO i Unii (wówczas jeszcze tak nie nazywanej). Jarosław Kaczyński coprawda twierdził, że nie po to wychodziliśmy z jednego układu (warszawskiego) aby wchodzić do NATO ale widzę, że to ma sens. Chodzi mu o wyłączenie Polski z tych organizacji. I jest na dobrej drodze. EUrosceptycyzm to jego siła. Tak jak antysemitzm zresztą. Rządzą nami Partacze i Szarlatani niestety.
  Ziobro i Morawiecki do dymisji. a Kaczyński razem z nimi przed sąd.

 • snowbird1

  Oceniono 20 razy 18

  Spojrzmy prawdzie w oczy. Sondaz wskazuje jasno w ktora strone zmierza propaganda pisowsko-koscielna, jaki jest jej ostateczny cel i to, ze ona jest niestety skuteczna i Polacy te propagande przyswajaja (Polacy, wbrew temu co sami o sobie sadza, sa na propagande bardzo podatni. Ja to widzialem w czasach PRLu). Ze Polska moze sobie w obecnej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej lepiej poradzic poza Unia jest konceptem tak absurdalnym, ze kazdy kto ma chociaz gram mozgu wie z jakim idiotyzmem ma do czynienia. Jednak prawie polowa narodu zostala juz urobiona. I bedzie coraz gorzej (propaganda nie odpusci) dopoki, jak napisal ajk_gierki ponizej, gazeta bedzie z luboscia pokrywac swoje szpalty (80%) popisami Kubicy, Lewandowskiego i innych waznych dla losu ojczyzny podobnych herosow.

 • namegoeshere

  Oceniono 15 razy 15

  Farage jest znany z mieszania faktow i klamstwa. Oklamal Brytyjczykow co do korzysci finansowych wyjscia z UNii.

 • sselrats

  Oceniono 18 razy 14

  Laskawe przyjecie Polski do UE to najwieksze wydarzenie w historii Polski. Trafilo sie jak slepej kurze ziarno. Tylko ze kura dalej slepa.

 • marc.pl

  Oceniono 18 razy 14

  Na pewno ciągła antyeuropejska propaganda w TVPiS oraz z ambony kościelnej zacznie przynosić zatrute owoce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX