Prywatny fotowoltaiczny balkon za 2,5 tys. zł? Czemu nie. W Katowicach już jest

Serwis WNP donosi o pomysłowym mieszkańcu Katowic, który obudował swój balkon panelami słonecznymi. Przy finalnym koszcie 2,5 tys. zł prosta inwestycja pozwala mu w sezonie chłodnym zaoszczędzić na rachunku za prąd nawet 25 proc. Konstrukcją zainteresował się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ).

Jak podaje serwis WNP, Beniamin Broniek z Katowic stworzył własną, domową elektrownię na ósmym piętrze w bloku, montując dwa panele fotowoltaiczne wyposażone w mikroinwerter. Całość inwestycji zamknęła się w kwocie dwóch i pół tys. zł i - jak ocenił pomysłodawca - w sezonie jesienno-zimowym pokrywa 25 proc. zapotrzebowania jego czteroosobowej rodziny na prąd.

Panele są standardowe - dobrałem je tylko w ten sposób, żeby pasowały obrysem do mojej barierki. Jeśli chodzi o mikroinwerter, to zależało mi na jego rozmiarze - jest mały i idealnie mieści się w tej zabudowie pod panelem na balkonie

- powiedział cytowany przez serwis Beniamin Broniek, który samodzielnie zamontował mikroinstalację.

Balkonowa elektrownia Beniamina Brońka działa od końca września. Pomysłem na tego typu wykorzystanie paneli w bloku zainteresował się nawet NFOŚ, który już zapowiedział wysłanie delegacji do mieszkańca Katowic.

Niższy VAT na panele słoneczne

Fotowoltaika jest w Polsce coraz bardziej popularna - podobnie jak wiedza o odnawialnych źródłach energii. W listopadzie rząd wprowadził dodatkowo nowe przepisy, dzięki którym obniżono podatek VAT na panele słoneczne został obniżony z 23 do 8 proc. Obniżona stawka podatku dotyczy montażu, instalacji oraz dostawy paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że dzięki obniżce koszty użytkowania instalacji mogą spaść nawet o kilka tysięcy złotych.

Dodatkowo każdy, kto zdecyduje się na fotowoltaikę, może wnioskować o dofinansowanie na montaż instalacji w ramach programu "Mój Prąd", na który jak dotąd wydano już 20 mln zł. Wsparcie obejmuje dopłatę na poziomie 50 proc. kosztów instalacji, ale w sumie nieprzekraczającej pięciu tys. zł.

>>> Kamil Wyszkowski o źródłach energii w przyszłości: Chińczycy już testują fabrykę solarną. Będzie umieszczona na orbicie okołoziemskiej

Zobacz wideo

Prąd w 2020 r. w górę

Jak wynika z informacji przekazanych przez Urząd Regulacji Energetyki, rachunki za prąd dla indywidualnych klientów Grupy Tauron mogą wzrosnąć średnio o ok. 7,6-8,8 zł miesięcznie. Pozostałe spółki - Enea, Energa i PGE - zaproponowały podwyżki, które URE oceniło jako zbyt wysokie. Ich taryfy w zakresie sprzedaży energii nie zostały zatwierdzone przez Urząd, w związku z czym pojawiło się ryzyko kontynuacji obecnych taryf. Jeśli dostawcy nie skorygują swoich wniosków i nie prześlą ich w terminie, w 2020 r. ich klienci zobaczą na rachunkach średni wzrost cen tylko o ok. 0,6-1,8 zł miesięcznie.

Więcej o:
Komentarze (109)
Fotowoltaiczny balkon za 2,5 tys. zł? Czemu nie. W Katowicach już jest
Zaloguj się
 • six_a

  Oceniono 24 razy 22

  zaraz się nim zainteresuje skarbówka, nadzór budowlany i po wynalazku.

 • kamael9

  Oceniono 39 razy 21

  Nawet jeśli nie na balkonach, to każda wspólnota/spoldzielnia może mieć spokojnie instalacje fotowoltaiczne na dachach. Ale po co państwo ma to wspierać, skoro lepiej kopcic z węgla najbliższe 100 lat...

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 19 razy 13

  To masz chłopie przej..ane , teraz wpadnie UOP, policji , Urząd Skarbowy , Ziobro i cholera wie kto jeszcze. Każą zdiac zapłacić podatek , karę za brak zgody budowlane .Ojjjj

 • darnaw

  Oceniono 12 razy 12

  "obniżono podatek VAT na panele słoneczne został obniżony z 23 do 8 proc. Obniżona stawka podatku dotyczy montażu, instalacji oraz dostawy paneli fotowoltaicznych" - częściowa prawda to g. prawda. Obniżka dotyczy montażu paneli TYLKO na budynkach mieszkalnych. Od strony południowej mam tak ukształtowany dach, że naprawdę trudno tam zamontować panele. I wizualnie kompletna tandeta by wyszła. Ale za to na budynku gospodarczo-garażowym mam dach, który idealnie nadaje się na panele. Ale tam niestety już mam 23% VAT, a nie 8%. Pomimo, że to jest dalej to samo gospodarstwo domowe, ten sam numer, ta sama działka, ta sama instalacja elektryczna. Ale że nie na budynku mieszkalnym - to płać 15% więcej. Czego to uczy? Tego, że trzeba dalej KOMBINOWAĆ. Czyli zmienić przeznaczenie budynku na mieszkalny czy mieszkalno-garażowy. A że fakty inne? ...

 • 1pytanie

  Oceniono 16 razy 12

  Urząd Skarbowy już przygotuję karę dla twórcy balkonu na podstawie korzyści majątkowej....

 • izopropanol

  Oceniono 16 razy 8

  Biedny. Nie wiedział co robi i zrobił, chyba wstał z kolan niedawno i jeszcze mu sie wydaje że może.. No to teraz po kolei mu dowalą kontrole. Certyfikaty ma? Zezwolenia ? Pierdylion urzędników już czeka żeby sie wykazać przy przywalaniu kar i grzywien. Fajnie by było pośledzić ten wątek, jak ten pan skończy. Bo skończy marnie..

 • kotecka1

  Oceniono 7 razy 5

  Znajac te polskie zlodziejskie realia, pomyslodawcow na poczatku, zeby zachecic do inwestycji bedzie sie dotowac, a niedlugo po tym obciazy sie podatkiem, jak i inne urzadzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX