NBP wypuścił monetę w kształcie sztabki złota. Ma uczcić sprowadzenie 100 ton tego kruszcu do Polski

Narodowy Bank Polski wypuszcza w środę kolekcjonerską monetę w kształcie sztabki złota o nominale 100 zł. Na jej zakup trzeba będzie jednak wydać znacznie więcej. Moneta ma upamiętnić sprowadzenie w tym roku do Polski 100 ton złota.
Zobacz wideo

W latach 2018-2019 Polskie rezerwy tego kruszcu zwiększyły się o 120 procent i obecnie wynoszą 229 ton. Lwia część złota trzymana jest w Anglii, gdzie jest inwestowana. 100 ton z całych zasobów o wartości 18,3 mld złotych przetransportowano niedawno do Polski. W ten sposób rodzimy bank centralny przesunął się pod względem posiadanych zasobów z pozycji 34. na 22. na świecie i z 15. na 11. w Europie. W całą operację było zaangażowanych kilkuset wysoko wykwalifikowanych pracowników Narodowego Banku Polskiego, którzy musieli trzymać wszystko w tajemnicy. Tuż po sprowadzeniu ostatnich sztabek złota pod koniec listopada, NBP zapowiedział uczczenie tego wydarzenia.

NBP wypuszcza kolekcjonerską monetę w kształcie sztabki złota

W środę 18 grudnia wypuszczona została moneta o nominale 100 zł, w kształcie sztabki złota. Wykonano ją z kruszcu o próbie 999.9, a na wizerunku monety widnieją odpowiednie zdobienia, które upamiętniają sprowadzenie 100 ton złota.

embed

Na awersie mamy oznaczenie próby, napis "Powrót złota do Polski" oraz akronim polskiego banku centralnego. Na rewersie z kolei widnieje nominał oraz orzeł stojący na piramidzie ze sztabek złota. Jako że operacja miała miejsce w tym roku, to zdecydowano się na wypuszczenie 2019 egzemplarzy kolekcjonerskiej monety. Można ją nabyć w okręgowych oddziałach Narodowego Banku Polskiego oraz na stronie kolekcjoner.nbp.pl. Trzeba być jednak przygotowanym na spory wydatek, ponieważ cena monety wielokrotnie przekracza jej nominał i wynosi 2100 zł. 

Więcej o: