NBP wypuścił monetę w kształcie sztabki złota. Ma uczcić sprowadzenie 100 ton tego kruszcu do Polski

Narodowy Bank Polski wypuszcza w środę kolekcjonerską monetę w kształcie sztabki złota o nominale 100 zł. Na jej zakup trzeba będzie jednak wydać znacznie więcej. Moneta ma upamiętnić sprowadzenie w tym roku do Polski 100 ton złota.
Zobacz wideo

W latach 2018-2019 Polskie rezerwy tego kruszcu zwiększyły się o 120 procent i obecnie wynoszą 229 ton. Lwia część złota trzymana jest w Anglii, gdzie jest inwestowana. 100 ton z całych zasobów o wartości 18,3 mld złotych przetransportowano niedawno do Polski. W ten sposób rodzimy bank centralny przesunął się pod względem posiadanych zasobów z pozycji 34. na 22. na świecie i z 15. na 11. w Europie. W całą operację było zaangażowanych kilkuset wysoko wykwalifikowanych pracowników Narodowego Banku Polskiego, którzy musieli trzymać wszystko w tajemnicy. Tuż po sprowadzeniu ostatnich sztabek złota pod koniec listopada, NBP zapowiedział uczczenie tego wydarzenia.

NBP wypuszcza kolekcjonerską monetę w kształcie sztabki złota

W środę 18 grudnia wypuszczona została moneta o nominale 100 zł, w kształcie sztabki złota. Wykonano ją z kruszcu o próbie 999.9, a na wizerunku monety widnieją odpowiednie zdobienia, które upamiętniają sprowadzenie 100 ton złota.

embed

Na awersie mamy oznaczenie próby, napis "Powrót złota do Polski" oraz akronim polskiego banku centralnego. Na rewersie z kolei widnieje nominał oraz orzeł stojący na piramidzie ze sztabek złota. Jako że operacja miała miejsce w tym roku, to zdecydowano się na wypuszczenie 2019 egzemplarzy kolekcjonerskiej monety. Można ją nabyć w okręgowych oddziałach Narodowego Banku Polskiego oraz na stronie kolekcjoner.nbp.pl. Trzeba być jednak przygotowanym na spory wydatek, ponieważ cena monety wielokrotnie przekracza jej nominał i wynosi 2100 zł. 

Więcej o:
Komentarze (47)
NBP wypuścił monetę w kształcie sztabki złota. Ma uczcić sprowadzenie 100 ton tego kruszcu do Polski
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 16 razy 10

  Mnie już NBP, parę razy w życiu wydymał. Dlatego wolę "kolekcjonować" tradycyjne ruskie "świnki", ewentualnie "krugerrandy"... :-)
  A drobniejsze oszczędności, lokuję wciąż w tych ZNIENAWIDZONYCH przez działaczy rządzącej partii euro, do których ich europosłowie, pomimo nieukrywanej i wykrzykiwanej na każdym spotkaniu przedwyborczym nienawiści, lecieli z kwikiem głośniejszym, niż niejedna świnia do koryta. :-))

 • evergreen111

  Oceniono 13 razy 9

  To żadne czczenie, tylko ściąganie forsy z rynku. Cena tej "niby-monety" z pewnością będzie wielokrotnie wyższa od ceny zawartego w niej złota, a tym samym nie ma ekonomicznego sensu jej kupować.

 • aldealmi

  Oceniono 14 razy 8

  Szukają leszczy... Uncja dzisiaj kosztuje 5640 zł, w tej monecie jest 8 g złota, czyli wartość kruszcu wynosi ok. 1450 zł. Ciekawe, za co płacić te dodatkowe 650 zł? Na asystentki Glapińskiego?

 • arwena2010

  Oceniono 6 razy 6

  co to za gó...any artykuł? a waga monety jest podana? Nie jest,a to podstawowy parametr takich monet/medali itd

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 7 razy 5

  A kiedy moneta z tombaku o nominale jednego glapcia, na rewersie jedna bździągwa, a na awersie druga?

 • fctheduck

  Oceniono 5 razy 3

  No to już wiemy po co pisiury sprowadziły z UK polskie rezerwy złota. Zaczynają je właśnie sprzedawać.

 • ks-t

  Oceniono 4 razy 2

  Orzeł na sztabkach złota? TO przwestępstwo znieważenia symboli narodowych. Sugeruje sprzedajność naszego NArodu. PISowcy i inni faszyści są tak wytrwali w tropieniu takich przestępstw, że powinni szybko zareagować.

 • zerozer52

  Oceniono 2 razy 2

  Zbudują z niego cielca dla tego ch...a z Torunia.

 • extrafresh

  Oceniono 4 razy 2

  Będzie akurat na waciki i premie dla Pixie i Dixie i Pana Jinksa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX