Jest decyzja ws. BDO. Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą się rejestrować w Bazie Danych Odpadowych

Wiceminister klimatu, Sławomir Mazurek powiedział że BDO ruszy zgodnie z planem wraz z początkiem 2020 roku. Zaznaczył również, że rejestracja w Bazie Danych Odpadowych nie będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorców.

Rząd zaostrza przepisy dotyczące wywozu i produkcji śmieci. Po wprowadzeniu nowej ustawy śmieciowej kolejnym krokiem jest kontrola przedsiębiorców działających w branży gospodarki odpadów. Dlatego też Ministerstwo Klimatu zdecydowało się wprowadzić elektroniczną Bazę Danych Odpadowych, co pozwoli na uszczelnienie przepisów w tym segmencie. 

Jest decyzja ws. BDO. "Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą w niej być"

Podczas konferencji prasowej, wiceminister klimatu, Sławomir Mazurek, stwierdził, że BDO rusza 1 stycznia 2020 roku. W rzeczywistości jednak wprowadzenie elektronicznego rejestr nic nie zmienia, bo wcześniej praktycznie ci sami przedsiębiorcy musieli się rozliczać z odpadów w formie papierowej. 

Chciałbym uspokoić przedsiębiorców. Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów spoczywa na nich już od 2001 r. Zatem 1 stycznia 2020 r. nie wprowadzamy żadnych nowych obostrzeń. Elektroniczny system jest jedynie konsekwencją przyjętych wcześniej przepisów

- powiedział Sławomir Mazurek.

W Bazie Danych Odpadowych zarejestrowanych jest 166 tys. firm, które zajmują się gospodarką odpadową. Docelowo ma być ich aż 350 tys. Jeśli przedsiębiorstwa nie zarejestrują się, nie będą mogły prowadzić działalności w tym sektorze. Firmy mogą też zostać ukarane grzywną do wysokości 1 mln zł. Na konferencji zapewniono również, że przepisy nie dotyczą drobnych zakładów usługowych, które tworzą odpady komunalne. Na stronie ministerstwa znajduje się interpretacja przepisów

Zobacz wideo

- Analiza i ocena tych danych umożliwi diagnozę stanu krajowej gospodarki odpadów oraz prognozowanie trendów zmian. BDO, dzięki trwałemu monitoringowi przepływu strumieni odpadów, przyczyni się do efektywniejszej walki z nieprawidłowościami występującymi w tym sektorze -  dodał wiceminister klimatu.

Więcej o:
Komentarze (14)
Jest decyzja ws. BDO. Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą się rejestrować Bazie Danych Odpadowych
Zaloguj się
 • aerofan

  Oceniono 6 razy 4

  No i d..pa, wciąż nie wiadomo, kto musi a kto nie musi ! Zwłaszcza, że na dniach będzie głosowane nowe rozporządzenie o rodzaju i ilości odpadów, dla których nie ma konieczności rejestracji w BDO. Czyli drobni przedsiębiorcy, którzy czasem wysyłają jakiś towar w opakowaniach czy kopertach tudzież foliopakach w niedużej ilości nadal żyją w niepewności. Brawo.

 • plasterek_szynki

  Oceniono 2 razy 2

  Naprawdę rozbawiło mnie to. Nic nie wiadomo, brak przykładowych scenariuszy. Wszystko opisane nowomową urzędniczą która jakby co zostanie zinterpretowana dowolnie. Nic nie zmieniono i nic nie wiadomo.

 • kamuimac

  Oceniono 2 razy 2

  życze powodzenia tym którzy posłuchają i sie nie zarejestrują - rozmawiałem z naszymi odbiorcami materiałów - są tak przestraszeni że wprowadzają prostą politykę nie przyjmowania ani jednego zamówienia odbioru śmieci nie przez system.

  wiecie co będziecie musieli robić jeśli się nie zarejestujecie ? sami na swój koszt (czasu , samochodu na dowóz , kontenerów , zakupu wagi , ) wywozić śmieci .

 • robin2a

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie dziwi, ze obywatele pozostaja w domach, mimo, ze rzadza nimi polglowki z nadania chorego psychicznie kaczora, to jest straszne i dla mnie wogole niezrozumiale!

 • Andrzej Kuc

  Oceniono 1 raz 1

  No jak PiS się zabiera - pewne jak w banku że sp ie r do li, zagmatwa, utrudni, okradnie A pożytku dla kraju na minus 3

 • wyzbyty

  Oceniono 1 raz 1

  przeczytałem interpretację na gov.pI, nie rozumiem z niej ani słowa

 • uwolnijcie.loginy

  Oceniono 1 raz 1

  ...czyli żadna decyzja dotycząca BDO NIE została podjęta. Jest jak było...

 • Jan Kot

  Oceniono 1 raz 1

  Polska odpadkowym krajem. Śmieci są wszędzie, w lesie, na ulicach, w rządzie. Setki tysięcy osób biorą pieniądze za nic. Śmieci są wszędzie, a sprzątać nie ma komu?.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX