Mieszkania w Polsce nadal drożeją. W Krakowie ceny mocno w górę, Warszawie ponad 10 tys. zł za mkw.

Koniec roku nie przyniósł zmian trendu. Cały czas rośnie liczba mieszkań oddanych do użytku oraz ich ceny. W wielu polskich miastach ceny wzrosły o ok. 20 proc. względem ubiegłego roku.

Raport na temat sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce przygotowała firma Expander oraz serwis Rentier.io. Wnioski z niego wynikające potwierdzają wcześniejsze doniesienia mediów - rynek ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Zwłaszcza dla sprzedających mieszkania. Poza tym wzrost cen mieszkań wpływa także na liczbę zaciągniętych kredytów hipotecznych. 

Zobacz wideo

Ceny nieruchomości wciąż w górę. W Krakowie wzrost o 25 proc. na przestrzeni roku 

Analiza ponad 37 tys. ogłoszeń z różnych miast w Polsce wykazała, że średnie ceny nieruchomości w minionych 12 miesiącach poszły bardzo mocno w górę. Wśród analizowanych 15 miast, obniżki dotknęły jedynie Gdynię, średni wzrost wyniósł natomiast 13 proc. Rekordzistami pod tym względem są natomiast Kraków oraz Gdańsk, gdzie ceny wzrosły odpowiednio o 25 i 22 proc. Lekkie uspokojenie widoczne jest na rynku stołecznym, na którym mieszkania są droższe o "zaledwie" 14 proc.

Warszawa może się natomiast "pochwalić" najwyższymi cenami. Za jeden metr kwadratowy nieruchomości (mediana cen) trzeba zapłacić aż 10,2 tys. zł. Na podium pod tym względem znajdują się wyżej wspomniane Gdańsk oraz Kraków. Dla porównania średnia cena za mkw. w Łodzi wynosi 5,5 tys. zł. Rynek nieruchomości w trzecim pod względem liczby ludności mieście w Polsce wydaje się być najbardziej stabilny. Względem listopada 2018 ceny wzrosły zaledwie o 3 proc. 

Mocne wzrosty cen są o tyle zadziwiające, że według danych GUS od stycznia do października 2019 roku oddano do użytku 164 tys. mieszkań, czyli o 11 proc. więcej aniżeli w analogicznym okresie ubiegłego roku. Okazuje się jednak, że rynek wciąż nie jest nasycone. 

Rynek nieruchomości w grudniu 2019 roku. Ceny za metr kwadratowy w wybranych polskich miastach:

  • Warszawa - 10161 zł (wzrost o 14 proc.)
  • Gdańsk - 9247 zł (wzrost o 22 proc.)
  • Kraków - 8460 zł (wzrost o 25 proc.)
  • Poznań - 7196 zł (wzrost o 2 proc.)
  • Łódź - 5500 zł (wzrost o 3 proc.)
  • Wrocław - 7797 zł (wzrost o 19 proc.)
  • Gdynia - 7900 zł (spadek o 7 proc.)