Pieniędzmi można w zasadzie palić w piecu. Jak Wenezuela z naftowego gracza stała się wielkim przegranym

Maria Mazurek
Wenezuela teoretycznie mogłaby być natfową potęgą. Rezerwy ropy ma największe na świecie - większe niż Arabia Saudyjska, kilka razy większe niż Stany Zjednoczone. Był czas, kiedy dobrze na tym zarabiała, ale teraz gospodarka kraju stacza się w przepaść.

Program "Oko na świat" w co drugi czwartek na Gazeta.pl o 10:00. Pokazujemy w nim ciekawe i ważne tematy ze świata, geopolityczne rozgrywki w cieniu gospodarki i zmian klimatu.

PKB Wenezueli spadło w ostatnich kilku latach o połowę, w tym roku ma skurczyć się jeszcze o jedną trzecią. Domowe budżety, i tak skromne, dusi hiperinflacja. Pensja minimalna wystarcza na 30 jajek albo butelkę szamponu do włosów, na leki niemal nikogo nie stać.

Wenezuela się stacza. Ropa naftowa topi kraj

Lokalna waluta - boliwar - jest niemal bezwartościowy. Mieszkańcy kraju korzystają więc - a władza przymyka oko - z dolarów amerykańskich. W gospodarce w obiegu jest teraz fizycznie trzy razy więcej dolarów niż boliwarów. Ropa naftowa, w której Wenezuela niemal pływa, paradoksalnie topi gospodarkę kraju, uzależnionego od jednego źródła dochodów.

Do tego dochodzi zamieszanie polityczne, które dzieli świat na dwie części. Prezydenta Nicolasa Maduro popiera m.in. Rosja, lidera opozycji, Juana Guaido, Stany Zjednoczone, a tak naprawdę w Wenezueli wszystko zależy od tego, kogo popiera wojsko.

Jak to się stało, że Wenezuela jest na dnie?

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (37)
Pieniędzmi można w zasadzie palić w piecu. Jak Wenezuela z naftowego gracza stała się wielkim przegranym
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 25 razy 21

  Jak się zagłębić w historię Wenezueli, a KONKRETNIE w czasy zwycięstwa Chaveza i jego pro społecznych, populistycznych "reform", to mamy niezwykłą wprost analogię do sukcesów PiS z roku 2006 a głównie z 2015.
  Bo przed Chavesem, w Wenezueli rządził "zły" Perez, który zaczął reformy oraz szeroką prywatyzację (tez pod nadzorem MFW), ale Chavez po dojściu do władzy to wszystko zyebał, GŁÓWNIE całym wachlarzem programów socjalnych, typu 500 plus...
  No i po 20 latach, Wenezuela doszła do tego że narodową walutą można już tylko palić w piecach, jak to ujęto w tytule artykułu.
  I tu mała uwaga: Wenezuela wytrzymała te 20 lat, WYŁĄCZNIE dzięki zasobom ropy naftowej.

 • lun2000

  Oceniono 11 razy 9

  Trzeba być slepym zeby nie znaleźć podobienstw z Polską. I to zarówno za PO jak i PIS nie ma takiej osoby która umialaby trzymac pieniadze w ryzach. jedynie Balcerowicz to potrafił. Popelnił rowniez wiele błedów i to mu sie niestety tez bedzie pamietac ale to był jedyny ksiegowy" który umiał powiedziec "nie" tym pielgrzymkom po dotacje i wsparcia. Balcerowicz musi wrocic.

 • punter

  Oceniono 15 razy 9

  Co do kierunku Polska to taka Wenezuela tylko z gorszą pogodą i bez ropy.

 • cmocz_wuja_w_pedzel

  Oceniono 16 razy 8

  "Jak Wenezuela z naftowego gracza stała się wielkim przegranym"
  Proste - dopuszczono socjalistów do władzy. Jak pokazuje historia, nie ma takich kwot pieniędzy, których by nie byli w stanie zmarnować i roztrwonić. Mnożenie problemów (nieznanych w innych systemach) i walka z nimi do upadłego to specjalność czerwonych... a ludzie nadal się na to nabierają.

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 11 razy 7

  To tak jest jak parobek ciemniak dostanie się do koryta do władzy wtedy z kraju robi chlew.

 • pedro.666

  Oceniono 3 razy 1

  "PKB Wenezueli spadło"

  ...a w 1989 w PRL PKB tak spadło, że PRL upadło :)

 • marcinmarcin12

  Oceniono 4 razy -2

  A to dziwne. W Arabii Saudyjskiej obywatele maja wszystko jak w komunie, Socjalizm pelna geba, ale... sa popierani i oplacaja kogo trzeba to nawet zlodzieje Z UK i Kanady zlota nie kradna.

 • nemoein

  Oceniono 9 razy -5

  A wszystkie partie w sejmie oprócz Konfederacji chcą budować w Polsce socjalizm, ten sam socjalizm który doprowadził do ruiny kraj leżący na ropie naftowej... Czy zagłosujecie na PiS, czy Lewice, czy PO czy PSL to dalej zostanie utrzymanie utrzymany system gnębienia ludzi ciężko pracujących podatkami i wspieranie leniów i nieudaczników... Tylko głos na Konfederacji pomoże odwróć ten trend i dogonić dobrobytem kraje zachodnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX