Senat rzuca kłody pod nogi rządowi. Odrzucił podwyżki akcyzy od początku 2020 r.

Senat odrzucił rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zakładający 10-procentowy wzrost stawek akcyzy m.in. na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Jednak jako że decydujący głos ma Sejm (a następnie prezydent), wszystko wskazuje na to, że akcyza i tak pójdzie w górę.

Rządowy projekt, który niespełna miesiąc temu zyskał aprobatę Sejmu, przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), a także na wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki), susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie. W skali roku budżet państwa zyskałby na tych zmianach ok. 1,7 mld zł.

Senat na środowym posiedzeniu odrzucił jednak ten projekt. Za jego odrzuceniem było 51 senatorów, przeciwko 46 (wszyscy obecni senatorowie z PiS oraz niezależna Lidia Staroń). Wcześniej senacka komisja budżetu i finansów publicznych proponowała m.in. przyjęcie projektu ustawy, ale z poprawkami dotyczącymi m.in. przesunięcia wejścia w życie ustawy o miesiąc - tj. 1 lutego 2020 r. - oraz mniejszej skali podwyżki akcyzy - tj. nie o 10 proc., ale o 3 proc. Przypomnijmy, że to właśnie taką skalę podwyżki pierwotnie planowało Ministerstwo Finansów. Propozycja podwyżki o 10 proc. była sporym zaskoczeniem.

Teraz decyzja Sejmu

Brak zgody Senatu na podwyżkę akcyzy nie oznacza jednak, że do niej nie dojdzie. Teraz bowiem projekt ustawy z powrotem trafia do Sejmu. Jeśli posłowie ponownie opowiedzą się za podwyżką akcyzy o 10 proc., projekt trafi do biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wszystko wskazuje na to, że Sejm projektem ustawy zajmie się już w piątek - na sam koniec posiedzeń tej izby w 2019 r.

Zgodnie z obecnym brzmieniem projektu ustawy podwyżka akcyzy miałaby odbyć się już 1 stycznia 2020 r. Takie tempo legislacji - gdy zmiana prawna ma wejść za dwa tygodnie, a jeszcze nie jest uchwalona ani podpisana przez prezydenta - skrytykowało Biuro Legislacyjne Senatu, wskazując na "niebezpieczeństwo naruszenia konstytucyjnych standardów". Ministerstwo Finansów tłumaczyło zaś to tempo "społeczną wagą wprowadzanej zmiany".

>>> Wzrost akcyzy na paliwo po wyborach? Ekspert: „Realny scenariusz”

Zobacz wideo

Podwyżka akcyzy - o ile podrożeją papierosy i alkohol?

Zgodnie z wyliczeniami z tzw. Oceny Skutków Regulacji, czyli "załącznika" do projektu ustawy, podwyżka akcyzy o 10 proc. może spowodować następujący wzrost cen towarów:

- 0,5 litra wódki 40 proc. - 1,40 zł;

- 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - 0,06 zł;

- 0,75 litra wina i napoju fermentowanego - 0,15 zł;

- 20 sztuk papierosów - 1,02 zł;

- 50 gramów tytoniu do palenia - 1,69 zł;

- cygaro o masie 10 g - 0,40 zł;

- 100 gramów suszu tytoniowego - 2,29 zł;

- 100 gramów wyrobu nowatorskiego - 3,38 zł.

Więcej o:
Komentarze (113)
Senat przeciwko podwyżce akcyzy na papierosy i alkohol od początku 2020 r.
Zaloguj się
 • andzialak

  Oceniono 44 razy 34

  Żadnych podwyżek podatków to słowa kłamcy Morawieckiego czy jego guru z Nowogrodzkiej...

 • 1234pablo

  Oceniono 33 razy 25

  Lokaj od stołu wigilijnego wstanie, ale podpisze natychmiast. Także bez obaw.

 • jami100

  Oceniono 34 razy 24

  Kłody pod nogi to określenie pejoratywne.
  Czy ja czytam gazetę pisiorską?
  Decyzja senatu jest słuszna gdyż podniesienie akcyzy ma na celu wyłącznie wzbogacenie budżetu, trwonionego przez PiS.

 • hamsterx

  Oceniono 21 razy 21

  Jak szukacie pieniędzy , zerwijcie haniebny konkordat
  15 -30 mld zet jest od ręki

 • swru

  Oceniono 24 razy 20

  I słusznie. Do tej pory +500 starczało mi na wódkę i cukierki dla syna. Teraz wystsrczy tylko na wódkę. Ta ustawa uderzy w polskie dzieci !!!

 • miron_z

  Oceniono 19 razy 17

  W końcu ktos czyta te pisowskie ustawy

 • semper.fidelis25

  Oceniono 22 razy 14

  Budżet zyskałby 1,7 mld zł. Byłoby wiecej dla tatki Rydzyka i jego kolesiów-biskupów, na synekury dla rodzin i kolesiów pisuarów i na odprawy, nie po 7 mln zł, ale n.p. po 10 mln zł !
  Nieprawdaż ?
  O take, złodziejską, Polskie siem biła "Nietykalność" !!! Nie zapominając o żołdzie niemieckim i amerykańskim. No to potem trzeba się było zrewanżować - kosztem Polski i Polaków !

 • kataryniarski

  Oceniono 21 razy 13

  Suweren odetchnął z ulgą - dalej będzie mógł upłynniać pięćsetplusową łapówę! :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX