Senat rzuca kłody pod nogi rządowi. Odrzucił podwyżki akcyzy od początku 2020 r.

Senat odrzucił rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zakładający 10-procentowy wzrost stawek akcyzy m.in. na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Jednak jako że decydujący głos ma Sejm (a następnie prezydent), wszystko wskazuje na to, że akcyza i tak pójdzie w górę.

Rządowy projekt, który niespełna miesiąc temu zyskał aprobatę Sejmu, przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), a także na wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki), susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie. W skali roku budżet państwa zyskałby na tych zmianach ok. 1,7 mld zł.

Senat na środowym posiedzeniu odrzucił jednak ten projekt. Za jego odrzuceniem było 51 senatorów, przeciwko 46 (wszyscy obecni senatorowie z PiS oraz niezależna Lidia Staroń). Wcześniej senacka komisja budżetu i finansów publicznych proponowała m.in. przyjęcie projektu ustawy, ale z poprawkami dotyczącymi m.in. przesunięcia wejścia w życie ustawy o miesiąc - tj. 1 lutego 2020 r. - oraz mniejszej skali podwyżki akcyzy - tj. nie o 10 proc., ale o 3 proc. Przypomnijmy, że to właśnie taką skalę podwyżki pierwotnie planowało Ministerstwo Finansów. Propozycja podwyżki o 10 proc. była sporym zaskoczeniem.

Teraz decyzja Sejmu

Brak zgody Senatu na podwyżkę akcyzy nie oznacza jednak, że do niej nie dojdzie. Teraz bowiem projekt ustawy z powrotem trafia do Sejmu. Jeśli posłowie ponownie opowiedzą się za podwyżką akcyzy o 10 proc., projekt trafi do biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wszystko wskazuje na to, że Sejm projektem ustawy zajmie się już w piątek - na sam koniec posiedzeń tej izby w 2019 r.

Zgodnie z obecnym brzmieniem projektu ustawy podwyżka akcyzy miałaby odbyć się już 1 stycznia 2020 r. Takie tempo legislacji - gdy zmiana prawna ma wejść za dwa tygodnie, a jeszcze nie jest uchwalona ani podpisana przez prezydenta - skrytykowało Biuro Legislacyjne Senatu, wskazując na "niebezpieczeństwo naruszenia konstytucyjnych standardów". Ministerstwo Finansów tłumaczyło zaś to tempo "społeczną wagą wprowadzanej zmiany".

>>> Wzrost akcyzy na paliwo po wyborach? Ekspert: „Realny scenariusz”

Zobacz wideo

Podwyżka akcyzy - o ile podrożeją papierosy i alkohol?

Zgodnie z wyliczeniami z tzw. Oceny Skutków Regulacji, czyli "załącznika" do projektu ustawy, podwyżka akcyzy o 10 proc. może spowodować następujący wzrost cen towarów:

- 0,5 litra wódki 40 proc. - 1,40 zł;

- 0,5 litra piwa o zawartości 12 stopni Plato - 0,06 zł;

- 0,75 litra wina i napoju fermentowanego - 0,15 zł;

- 20 sztuk papierosów - 1,02 zł;

- 50 gramów tytoniu do palenia - 1,69 zł;

- cygaro o masie 10 g - 0,40 zł;

- 100 gramów suszu tytoniowego - 2,29 zł;

- 100 gramów wyrobu nowatorskiego - 3,38 zł.

Więcej o: