ZUS wyręczy przedsiębiorców. Aplikacja obliczy składki za firmy i wyśle im powiadomienia

Postępująca cyfryzacja nie ominęła również ZUS-u. Zakład wprowadzi specjalną aplikację, która pomoże przedsiębiorcom. W planach jest również stworzenie aplikacji mobilnej, która ułatwi lekarzom wystawianie zwolnień elektronicznych.

Aplikacja na razie będzie posiadać podstawowe funkcje, ale w przyszłości może okazać się rewolucyjnym rozwiązaniem, które ułatwi życie nie tylko osobom prowadzącym firmy - informuje "Rzeczpospolita".  

ZUS. Nowa aplikacja wyręczy przedsiębiorców. Na czym będzie polegać?

Program ma pomóc przedsiębiorcom w składaniu deklaracji do ZUS. Za pomocą robotów informatycznych otrzymywać oni będą informacje od Zakładu na temat wysokości zobowiązań. Dzięki temu przedsiębiorcy nie będą musieli martwić się o ewentualne korekty wpłat. Ta innowacja zostanie wprowadzona w życie w połowie 2020 roku. 

>>> Dowiedz się więcej: Jest decyzja ws. BDO. Nie wszyscy przedsiębiorcy muszą się rejestrować w Bazie Danych Odpadowych

Ponadto, ZUS zamierza odciążyć firmy, które zatrudniają co najmniej 21 pracowników. Dotychczas musiały się one rozliczać z wypłacanych zasiłków, a w najbliższej przyszłości wyręczą je informatyczne roboty. Zmiana ta dotyczy ponad 93 tys. przedsiębiorstw. Zakład planuje także wprowadzić w obieg aplikację mobilną dla lekarzy w celu wystawiania e-ZLA. W ostatecznej fazie platforma ma się stać punktem dostępu do danych i kontaktu pomiędzy płatnikami a lekarzami

Zmiany jawią się jako prawdziwa rewolucja internetowa, gdyż aplikacja składać się będzie z wielu elementów. Znajdować się w niej będą również dane osobowe tysięcy osób. Istotnym aspektem ma być również jej intuicyjność. Eksperci zwracają jednak uwagę, że wiele rzeczy wciąż trzeba będzie załatwiać w tradycyjnej, papierowej formie. 

Więcej o: