Przedsiębiorca musiał oddać 55 mln zł. Zdaniem fiskusa agresywnie optymalizował podatki

Urzędy skarbowe korzystają z nowej broni przeciwko podatnikom, którzy próbują wykorzystać przepisy do uszczuplenia podatku. Przekonał się o tym przedsiębiorca, którego KAS skłoniła do zwrócenia budżetowi dziesiątków milionów złotych.

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa zainteresowała się jednym z podatników po tym, jak dokonał on likwidacji spółki. Sposób w jaki przeprowadził operację sprawił, że uniknął konieczności uiszczenia podatku w wysokości 55 mln.

Urzędnicy stwierdzili, że w tym wypadku miała miejsce tzw. agresywna optymalizacja podatkowa. To takie działanie, którego jedynym celem jest znaczące zaniżenie podatku. Innymi słowy przedsiębiorca powinien operację przeprowadzić w zupełnie inny sposób.

KAS uznała, że pod pozorem likwidacji spółki osobowej tak naprawdę zlikwidował osobę prawną, ale stał się właścicielem majątku wchodzącego w jej skład.

"Ponieważ zgodnie z prawem majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej podlega opodatkowaniu podatkiem PIT, działanie kontrolowanego miało na celu uniknięcie zapłaty należnego podatku." - poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku w rozmowie z PAP.

Agresywna optymalizacja? Jest na nią przepis

Ostatecznie przedsiębiorca postanowił nie walczyć "do upadłego" Po odrzuceniu swojego odwołania wpłacił całą zaległość w kwocie 55 mln zł.

Czytaj też: Radio ZET: urzędnik ostrzegał premiera ws. mafii VAT w ministerstwie. Właśnie stracił stanowisko

Urzędnicy odzyskali pieniądze dzięki ustawie wprowadzonej przez PiS w ramach uszczelniania systemu podatkowego. Jest także tzw. klauzula obejścia prawa, "piętno" nakładane na firmy stosujące agresywną optymalizację podatkową. 

Więcej o: