GDDKiA nadgania przed świętami. Obwodnica Częstochowy gotowa. Kierowcy pojadą nią 23 grudnia

Jak poinformowali drogowcy, autostradowa obwodnica Częstochowy jest ukończona i gotowa do oddania w użytek. Zapewniają, że kierowcy będą mogli z niej skorzystać już od 23 grudnia. Długo wyczekiwana finalizacja inwestycji pozwoli wreszcie wyprowadzić ruch tranzytowy poza terenami miejskimi Częstochowy.

GDDKiA potwierdziła ukończenie prac na 20-kilometrowym odcinku A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia, w tym 4-kilometrowego fragmentu od węzła Częstochowa Blachownia do Częstochowa Południe. To pozwoli, by ruch tranzytowy ominął miasto. Węzły Częstochowa Blachownia i Częstochowa Jasna Góra mają być udostępnione dla ruchu w późniejszym terminie.

W ciągu 150 dni, łącznie z niedzielami, zrealizowano roboty o łącznej wartość ponad 400 mln zł. W szczytowym okresie na budowie pracowało ponad 1000 osób, w tym ponad 800 pracowników fizycznych wraz z operatorami sprzętu i kierowcami oraz około 200 osób personelu wykonawcy. Pracowano po 16 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu, a przy niektórych robotach bez przerwy

- wylicza GDDKiA.

20 km dwujezdniowej autostrady

Drogowcy podkreślili, że w czasie prac przy autostradzie ułożono 330 tys. mkw nawierzchni z betonu cementowego i 200 tys. mkw nawierzchni bitumicznych, wykonano 500 tys. metrów sześciennych wykopów i nasypów oraz dokończono 25 obiektów mostowych. Zbudowano ponadto zbiornik retencyjny, łącznie 50 km umocnionych rowów i 10 km kanałów deszczowych. Na końcu drogowcy zamontowali 3,6 tys. słupów na ekrany akustyczne o łącznej masie 900 ton.

>>> Interesuje cię nowoczesna motoryzacja? Hybrydy Plug-in mają wiele zalet. Ważne, jak są użytkowane. Sprawdź, czy jest dla ciebie

Zobacz wideo

Obwodnica Częstochowy - odetchną kierowcy i piesi

Zanim ukończono obwodnicę, sytuacja drogowa stwarzała potencjalne zagrożenie w związku z ruchem tranzytowej, który był realizowaną z użyciem drogi krajowej nr 1 przebiegającej przez tereny zurbanizowane, w tym Częstochowę. Zdaniem GDDKiA w realizacji zadania pomogła rezygnacja z wcześniejszego wykonawcy.

Stąd decyzja o kwietniowym odstąpieniu od umowy z firmą Salini i wyłonienie nowych wykonawców w przyspieszonym trybie. Dziś widać, że była to dobra decyzja. Pozwoliło to na realizacje budowy ciągu głównego A1, by w drugiej kolejności móc zająć się budową węzłów i innych elementów, nie będących koniecznymi do wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miasta

- podkreślają drogowcy.

Drogowcy podganiają opóźnienia

Jak zapewnia GDDKiA, kolejne postępowania przetargowe wyłonią wykonawców, którzy wybudują ekrany akustyczne wzdłuż jezdni autostrady A1, dokończą prace na węzłach wraz z ich oświetleniem, jak również wykonają prace porządkujące teren wokół autostrady. Również dziś drogowcy poinformowali o oddaniu do użytku kolejnych odcinków dróg przed samymi świętami. Mowa o popularnej zakopiance w Lubniu i S17 w okolicach Góraszki. Kierowcy mogą z nich korzystać, ale są obostrzenia - w przypadku S7 działa jeden pas, choć - jak zapewnia GDDKiA - ruch jest płynny, a na nowym odcinku S17 wprowadzono ograniczenie prędkości do 60 km/h. Powodem są dalsze prace. 

Więcej o:
Komentarze (44)
GDDKiA nadgania przed świętami. Obwodnica Częstochowy gotowa. Kierowcy pojadą nią 23 grudnia
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 33 razy 15

  To w soboty i niedziele 1000 rodzin było pozbawione ojców opiekujących się dziećmi, wychowujących je, jedzących wspólne posiłki? I tym chwali się pisowska firma? Gdzie biskupi, gdzie Mateusz, gdzie wreszcie Marta Zawsze Dziewica?

 • szaman2011

  Oceniono 22 razy 10

  7 dni w tygodniu??? To robotnik na drodze nie musi mieć wolnej niedzieli?

 • rozal1971

  Oceniono 4 razy 4

  "który był realizowaną z użyciem drogi krajowej nr 1 przebiegającej przez tereny zurbanizowane, w tym Częstochowę."

  Można prosić o przerobienie tego fragmentu na język polski?

 • D B

  Oceniono 3 razy 3

  Ta obwodnica to przede wszystkim prezent dla mieszkańców Częstochowy, od tej chwili cały tranzyt (a przynajmniej przeważająca jego część) pójdzie bokiem. Dla kierowców jadących tranzytem możliwość przejechania całego obszaru Częstochowy bez konieczności zatrzymywania się, to też nie byle co, ale w pełni będą mogli docenić to dopiero w przyszłym roku kiedy częstochowski odcinek DK1 stanie się wielkim placem budowy:)

 • slon2002

  Oceniono 4 razy 2

  Brawo!!! Polacy Brawo!!! Czekałem na, qqqquuu...aaa wasza mać od 40 LAT. Prawie pół wieku.

 • ssierota

  Oceniono 4 razy 2

  Dziś jechałem nowa obwodnica Góry Kalwarii! Jestem mile zaskoczony.
  Rano jechałem też rozbabranym węzłem Piotrków Zachód (A1+74) - tragedia.

 • palo_ma1

  Oceniono 1 raz 1

  "sytuacja drogowa stwarzała potencjalne zagrożenie w związku z ruchem tranzytowej, który był realizowaną z użyciem drogi "

  To jest ABSOLUTNY rekord.

 • susceptant

  Oceniono 3 razy 1

  Skoro dwa węzły z trzech budowanych w ramach kontraktu są dalej nieczynne i dopiero będą udostępniane w przyszłym roku, to jednak prace nie zakończyły się, a droga nie została ukończona, tylko - udostępniona na zasadach przejezdności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX