Przełom w sprawie "Wiedźmina"? CD Projekt podpisał porozumienie z Andrzejem Sapkowskim

Twórca słynnych gier, firma CD Projekt, podpisała porozumienie z Andrzejem Sapkowskim, autorem sagi o Wiedźminie. "Wierzę, że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji" - powiedział Adam Kiciński, prezes CD Projekt.

CD Projekt, twórca serii gier o Wiedźminie i nadchodzącego Cyberpunka 2077, wraz z Andrzejem Sapkowskim, autorem Sagi Wiedźmińskiej, informują, że podpisane zostało porozumienie - podała spółka. Porozumienie ma "wzmocnić i pieczętować" wzajemne stosunki między autorami gier i książek o Wiedźminie. Historia konfliktu pomiędzy Sapkowskim a CD Projektem przeszła już do legendy fanów Geralta z Rivii.

Andrzej Sapkowski domagał się od CD Projektu 60 milionów złotych za prawa do jego powieści. Prezes firmy gamingowej, Adam Kiciński, od początku uważał, że roszczenia są bezpodstawne. Umowy na wykorzystanie postaci stworzonej przez pisarza były podpisywane kilkukrotnie z firmą CD Projekt na przestrzeni lat 2002-2016. Mówi się, że prawa do postaci CD Projekt wykupił za zbyt małą sumę (mówi się o 35 tys. zł), co pisarz miał sobie uświadomić po czasie, gdy gra osiągnęła już duży sukces komercyjny. Wtedy zaczęły się schody.

Zawsze podziwialiśmy twórczość Pana Andrzeja Sapkowskiego, która była inspiracją dla zespołu Studia CD Projekt RED. Wierzę że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji

- skomentował Adam Kiciński, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej CD Projekt.

Jak podała spółka, przyjęte rozumienie ma zaspokajać, a także w pełni wyjaśniać potrzeby i oczekiwania obu stron przy poszanowaniu wcześniej zawartych umów. Nakreślają też ramy przyszłej współpracy pomiędzy twórcami. Podpisane porozumienie nadaje Spółce nowe prawa oraz potwierdza posiadane prawa do eksploatacji uniwersum Wiedźmina w obszarze gier wideo, komiksów, gier tradycyjnych oraz merchandisingu.

>>> "Wiedźmin" to nie jest produkcja na polski rynek. Możemy się rozczarować?

Zobacz wideo

Wiedźmin 3: Dziki Gon na Xbox tuż przed premierą Netflix

Wiedźmin 3: Dziki Gon tuż przed premierą serialu trafił do Xbox Game Pass. To ostatnia część produkcji od CD Projekt, która otrzymała doskonałe oceny i została nagrodzona wieloma wyróżnieniami. W 2015 r. tytuł został wybrany na grę roku. Wiedźmin 3: Dziki Gon to bardzo długa i angażująca produkcja, a z Geraltem spędzimy przynajmniej 100 godzin przechodząc tylko wątek główny. Subskrypcja Xbox Game Pass w okresie świątecznym kosztuje tylko 4 zł za dostęp przez trzy miesiące.

Więcej o: