Przełom w sprawie "Wiedźmina"? CD Projekt podpisał porozumienie z Andrzejem Sapkowskim

Twórca słynnych gier, firma CD Projekt, podpisała porozumienie z Andrzejem Sapkowskim, autorem sagi o Wiedźminie. "Wierzę, że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji" - powiedział Adam Kiciński, prezes CD Projekt.

CD Projekt, twórca serii gier o Wiedźminie i nadchodzącego Cyberpunka 2077, wraz z Andrzejem Sapkowskim, autorem Sagi Wiedźmińskiej, informują, że podpisane zostało porozumienie - podała spółka. Porozumienie ma "wzmocnić i pieczętować" wzajemne stosunki między autorami gier i książek o Wiedźminie. Historia konfliktu pomiędzy Sapkowskim a CD Projektem przeszła już do legendy fanów Geralta z Rivii.

Andrzej Sapkowski domagał się od CD Projektu 60 milionów złotych za prawa do jego powieści. Prezes firmy gamingowej, Adam Kiciński, od początku uważał, że roszczenia są bezpodstawne. Umowy na wykorzystanie postaci stworzonej przez pisarza były podpisywane kilkukrotnie z firmą CD Projekt na przestrzeni lat 2002-2016. Mówi się, że prawa do postaci CD Projekt wykupił za zbyt małą sumę (mówi się o 35 tys. zł), co pisarz miał sobie uświadomić po czasie, gdy gra osiągnęła już duży sukces komercyjny. Wtedy zaczęły się schody.

Zawsze podziwialiśmy twórczość Pana Andrzeja Sapkowskiego, która była inspiracją dla zespołu Studia CD Projekt RED. Wierzę że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji

- skomentował Adam Kiciński, Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej CD Projekt.

Jak podała spółka, przyjęte rozumienie ma zaspokajać, a także w pełni wyjaśniać potrzeby i oczekiwania obu stron przy poszanowaniu wcześniej zawartych umów. Nakreślają też ramy przyszłej współpracy pomiędzy twórcami. Podpisane porozumienie nadaje Spółce nowe prawa oraz potwierdza posiadane prawa do eksploatacji uniwersum Wiedźmina w obszarze gier wideo, komiksów, gier tradycyjnych oraz merchandisingu.

>>> "Wiedźmin" to nie jest produkcja na polski rynek. Możemy się rozczarować?

Zobacz wideo

Wiedźmin 3: Dziki Gon na Xbox tuż przed premierą Netflix

Wiedźmin 3: Dziki Gon tuż przed premierą serialu trafił do Xbox Game Pass. To ostatnia część produkcji od CD Projekt, która otrzymała doskonałe oceny i została nagrodzona wieloma wyróżnieniami. W 2015 r. tytuł został wybrany na grę roku. Wiedźmin 3: Dziki Gon to bardzo długa i angażująca produkcja, a z Geraltem spędzimy przynajmniej 100 godzin przechodząc tylko wątek główny. Subskrypcja Xbox Game Pass w okresie świątecznym kosztuje tylko 4 zł za dostęp przez trzy miesiące.

Więcej o:
Komentarze (165)
Przełom w sprawie "Wiedźmina"? CD Projekt podpisał porozumienie z Andrzejem Sapkowskim
Zaloguj się
 • gryflon

  Oceniono 60 razy 42

  Pan Sapkowski sam siebie wydudkał na strychu. Jak proponowano mu % od przyszłych zysków to warknął że nie bo ie wierzy że coś z tego będzie. Chciał od razu całość a nie gruszki na wierzbie. Jak się okazało że na wierzbie to nawet ananasy wyrosły do dostał finansowej chcicy. Firma podpisała z nim umowę taką jaką chciał. Nie można tu mówić że CD postąpił nieuczciwie. Autor dostał to czego chciał, a ze zabrakło mu wiary we własne dzieło no cóż samo życie. Pisarz może z niego i dobry , ale dał ciała na własne życzenie.

 • prymasek11

  Oceniono 40 razy 36

  10% od każdej sprzedanej dyskietki 3,5 cala oraz 20% od każdej dyskietki 5,25....

 • niejudzik

  Oceniono 55 razy 13

  To przedziwne, że ludzie obdarzeni tak dużym talentem i erudycją, potrafią jednocześnie być małostkowymi aroganckimi bufonami...

 • pm76

  Oceniono 9 razy 7

  Tak czytam i zastanawiam się po co bić tu przysłowiową pianę, albo dzieci to czytają co jeszcze nie znają się na zasadach rządzących światem albo to niepoprawni optymiści. Szanowni, Pan Sapkowski powołał się na artykuł 44 ustawy o prawie autorskim, zobaczcie jak ten artykuł brzmi - na co miał prawo - może wytoczyć proces cywilny na własny koszt. AS podał kwotę 60 baniek, ale wiadomo, że była to kwota wyjściowa do negocjacji, a nie finalna, zdziwiłbym się jak by dostał więcej niż 5-10% z tego co zalicytował. CD PROJEKT mógł się bronić długo i szczęśliwie na podstawie umów jakie zawarł wcześniej z Panem AS, poza tym zarobili mnóstwo "siana" i stać ich było na najlepszych prawników, szczerze wątpię, żeby AS im się dobrał do "as", ale doszli do wniosku, że to im się nie opłaca, z punktu PR Marketingowego i przyszłych wydań z gier z uniwersum Wiedżmina AS na których zarobią jeszcze krocie. Tak więc odpalili działkę AS'owi im dużo nie ubędzie z góry siana, a dzięki temu zawarli z AS'em kolejną umowę na podstawie której zapewne mogą eksplorować świat Wieśka już bez ograniczeń, zapewne też jest klauzula o "poszanowaniu" przez AS'a wizji Wieśka wykreowanego przez CD PROJEKT - innymi słowy kaganiec na twarz, a nawet jakaś pomoc przy dlaszych kreacjach. Za hajs który przyjął AS tym razem już nie może zapewne powoływać się w przyszłości się artykuł 44 ustawy o prawie autorskim to na bank zawarli taki dupochron. Tak się robi biznes. Nie ma co "psów wieszać", ani na AS'ie, ani na CD Projekt. Naprawdę $ wystarczy dla wszystkich.

 • brnxb

  Oceniono 24 razy 6

  Zdumiewająca jest zawiść młodocianych "fanów wiedźmina" myślących że dojrzały człowiek nigdy nie popełnia błędów i pisarz po całkowitej porażce gry komputerowej Wiedźmin z 1997 r. i po kolejnych porażkach filmu oraz serialu miał obowiązek przewidzieć multimilionowy sukces gry komputerowej kilkanaście lat później. Ale też nie dziwne że obrażają autora sagi skoro nie mają pojęcia że to co otrzymał na Zachodzie jest absurdalnymi groszami.

 • fakduck

  Oceniono 39 razy 5

  I dobrze. Autor, któremu rzeczywiście się należy!

 • dod201701

  Oceniono 14 razy 4

  Mam nadzieję, że pan Sapkowski otrzyma odpowiednie wynagrodzenie za stworzenie świata, który pozwolił innym zarobic bardzo duze pieniadze.
  Jednoczesnie mam nadzieje, ze to poczatek placenia pisarzom godnych pieniedzy za ich kreatywnosc. Wszystko wydaje sie latwe i naturalne, jak sie na to patrzy po jakims czasie. Ale przeciez tak nie jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX