Podwyżki cen prądu wracają jak bumerang. "PIS doprowadza sytuację do farsy. Dlaczego nie zamrożą cen warzyw?"

Prawie rok temu, dokładnie 28 grudnia, rząd ustawowo zamroził ceny prądu. Po 12 miesiącach temat rosnących rachunków za energię elektryczną wraca jak bumerang. - PiS doprowadza sytuację do farsy. Skończmy już z ministerstwem cen - mówił w programie "Studio Biznes" Marek Bando, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Zobacz całą rozmowę.

Rachunki za prąd dla indywidualnych klientów Tauronu mogą wzrosnąć średnio o ok. 7,6-8,8 zł miesięcznie - wynika z informacji przekazanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Pozostałe spółki - Enea, Energa i PGE - zaproponowały zbyt wysokie w opinii URE podwyżki i ich taryfy w zakresie sprzedaży energii nie zostały zatwierdzone przez urząd. Według nieoficjalnych informacji te trzy spółki domagały się podwyżek o 20-40 proc. Teraz mają czas, by swój apetyt na podwyżki cen prądu zmniejszyć, albo obejdą się smakiem - ich taryfy dla osób prywatnych URE wyreguluje po swojemu. 

Dokładnie rok temu Sejm przegłosował ustawę, której celem miało być zamrożenie cen. Teraz problem rosnących cen prądu powraca jak bumerang. Czy takie zamrażanie cen prądu w dłuższej perspektywie ma ekonomiczny sens? Czy ewentualne przerzucenie ich na przemysł i samorządy uchroni portfel Kowalskiego? Na te pytania odpowiedzieli goście programu "Studio Biznes" - Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka i Maciej Bando, były szef Urzędu Regulacji Energetyki, którzy byli gośćmi Łukasza Kijka, redaktora naczelnego Next Gazeta.pl.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (74)
Podwyżki cen prądu wracają jak bumerang. "PIS doprowadza sytuację do farsy. Dlaczego nie zamrożą cen warzyw?"
Zaloguj się
 • kierowca.bombowca

  Oceniono 32 razy 32

  Sterowanie cenami z centrali już było. Jak to się skończyło doskonale wiemy. Cieszy mnie tylko jedno, że po tyłkach najbardziej dostanie suweren jak to wszystko pierdyknie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 19 razy 19

  To są państwowe spółki które nie mają z wolnym rynkiem nic wspólnego. Tak jak przyszłe sądy czekają tylko na kiwnięcie przez Jarka kulą.

 • kragon

  Oceniono 16 razy 14

  Zadza wladzy u pisich zniszczy najpierw Polske zanim zniszczy ich samych

 • log182

  Oceniono 14 razy 12

  Hahahaha :):):)
  Zupełnie jak za komuny.. Ceny prądu idą w górę, za to lokomotywy potaniały :):):)

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 12 razy 12

  gospodarka centralnie sterowana, nakazowo-rozdzielcza a la PIS.
  Tworzenie monopoli, nacjonalizowanie prywatnych przedsiębiorstw (tzw. repolonizacja), wstręt do prywatyzacji (wyprzedaż majątku!) - komuna wraca.

 • amelie2

  Oceniono 10 razy 10

  Im wyższe ceny - WSZYSTKIEGO tym większe wpływy do budżetu z odprowadzanego VAT. Dlatego ceny będą coraz większe, dołoży się akcyzę gdzie tylko się da, wymyśli się nowe podatki. Bo my pracujący musimy płacić na nierobów - żelazny elektorat PISkaczy. .

 • wejsunek47

  Oceniono 10 razy 10

  energetyka jest dramatycznie przestarzała i mało efektywna.... prąd w Polsce robią zabytki nawet te na węgiel... i tak podziwiam energetyków ,że to wszystko jeszcze jako tako się kręci... a już w epoce Gierka mądrzy ludzie z branży mówili ,że jedynym rozwiązaniem jest budowa kilku elektrowni jądrowych...ale to podobno nie po myśli lobby górniczego i matki boskiej..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX